Кадровик01

Виплати при звільненні за власним бажанням: види та порядок

  • 16 квітня 2018
  • 15356

Власне бажання працівника — чи не найчастіша підстава звільнення. В якому порядку та які виплати при звільненні за власним бажанням нарахувати — читайте у статті.

Роботодавець у день звільнення повинен видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок — виплатити всі суми, що належать працівнику від організації (ст. 47 Кодексу законів про працю України; КЗпП).

Які виплати при звільненні за власним бажанням отримає працівник?

При звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації (далі — організація), провадиться в день звільнення (ст. 116 КЗпП).

Якщо працівник у день звільнення не працював, то зазначені суми має бути виплачено не пізніше ніж наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган (далі — роботодавець) повинен письмово повідомити працівника перед їх виплатою.

Серед належних працівнику виплат при звільненні за власним бажанням, такі:

Вихідна допомога при звільненні за власним бажанням

Вихідна допомога при звільненні виплачується у випадках, визначених статтею 44 КЗпП, а також при звільненні сезонних працівників.

Звільняючись за власним бажанням працівник може розраховувати на виплату вихідної допомоги, якщо роботодавець порушив законодавство про працю, умови трудового чи колективного договору. Мінімальний розмір вихідної допомоги у такому разі — не менше тримісячного середнього заробітку. Або це буде розмір виплат, передбачений колективним договором.

Увага! Розмір вихідної допомоги залежить від причини розірвання трудового договору.

Компенсація невикористаної відпустки при звільненні з власним бажанням

До виплат при звільненні за власним бажання належить, зокрема, компенсація невикористаних днів відпустки.

До відпусток, що підлягають компенсації при звільненні, належать щорічна основна, щорічні додаткові відпустки та додаткова відпустка «на дітей» (ст. 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР). Компенсація при звільненні інших невикористаних відпусток — право роботодавця.

Одним зі спірних питань щодо компенсації відпустки, що виникає у кадровиків, — чи виплачувати компенсацію за «чорнобильську» відпустку при звільненні? Дізнайтеся відповідь і поставте крапку в цьому запитанні назавжди.

Для виплати при звільненні за власним бажанням компенсації невикористаної відпуски, слід правильно розрахувати кількість невикористаних днів відпустки. Для цього скористайтеся формулою розрахунку або калькулятором розрахунку днів відпустки.

Порядок нарахування виплат при звільненні за власним бажанням

Звільнитися за власним бажанням працівник вправі в будь-який час. Але про своє бажання припинити трудові відносини працівник повідомляє роботодавця за два тижні.

Виплати при звільненні за власним бажанням: види та порядокДокументи до теми:

Строк попередження починають відраховувати з дня, наступного за днем подачі працівником заяви про звільнення. Строк, обчислюваний тижнями, закінчується у відповідний день тижня (ст. 241-1 КЗпП). Отже, якщо заяву про звільнення за власним бажанням прийнято, скажімо, в понеділок, то останнім робочим днем для працівника буде понеділок через два тижні.

До відома!

Не вживайте прийменник «з» перед датою звільнення в заяві та наказі

Доволі часто серед кадровиків виникають дискусії: чи потрібно використовувати прийменник «з» поруч з датою звільнення у заяві та в наказі. Багато хто з фахівців вважає, що форма написання дати звільнення ні на що не впливає: як би не було написано, день звільнення, зазначений у наказі, є останнім днем роботи (ч. 2 п. 2.26 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 № 58). Важко не погодитися з цим.

Проте іноді прийменник «з» перед датою звільнення вводить в оману і самих працівників, і недосвідчених кадровиків. Дехто надто буквально його сприймає: оскільки написано «звільнити з 15 липня», то це означає, що 15 липня працівникові вже не потрібно виходити на роботу.

Отже, радимо прийменник «з» перед датою звільнення в заяві та в наказі не писати. Набагато легше й абсолютно однозначно сприймається формулювання «звільнити 15 липня», і вже ні в кого й ніколи не виникне сумніву, чи треба працівнику виходити на роботу в зазначений день.

Працівник може звільнитися без відпрацювання двох тижнів через неможливість продовжувати роботу (ч. 1 ст. 38 КЗпП). У такому разі роботодавець розриває трудовий договір у день, про який просить працівник.

На основі заяви про звільнення за власним бажанням роботодавець видає наказ про звільнення та нараховує працівнику усі належні виплати при звільненні за власним бажанням.

Будьте обережні! У разі затримки повного розрахунку з працівником при звільненні на організацію покладається відповідальність. Є лише дві умови, які звільняють роботодавця від відповідальності за невиплату належних працівнику сум при звільненні. Але треба довести наявність цих умов.

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Ви читали:
Приєднуйтеся до закритого Клубу кадровиків!
Зареєструйтеся і Вам також будуть доступні статті

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

норм робочого часу на 2019 рік

• штатного розпису з мінімальним окладом у 2019 році

• 48 шпаргалок для безпомилкової роботи

• онлайн-сервісів та калькуляторів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон