Замовляйте онлайн або телефонуйте безплатно 0 800 212 312

Активуйте подарунковий демодоступ

Кадровик-01

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами у 2019-му: крок за кроком

18 березня 2019
25176
Середній бал: 0 із 5

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами – це не лише очікування щасливої події, а й хвилювання на декількох рівнях. Майбутня мама занепокоєна за себе, дитину та їх майбутнє щастя. Роботодавець шукає заміну кваліфікованому працівнику, а кадровик має вчасно оформити документи для отримання вагітною державних пільг та гарантій. Щоб зберегти нервову систему усім причетним до визначної події та довести, що не такий страшний декрет, як його малюють, покроково розкриваємо таємниці надання відпустки по вагітності та пологах у 2019 році.

 

Оформлення відпустки по вагітності та пологах 2019

Держава надає пільги, які мають частково компенсувати погіршення матеріального становища жінок внаслідок втрати заробітку. Щоб отримати оплачувану відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами у 2019 році жінка має надати листок непрацездатності.

Декретна відпустка найчастіше триває 126 днів. Проте у кожному правилі є винятки. Тож, у яких випадках панянка може розраховувати на подовження декрету, розглянемо у таблиці.

Загальна тривалість відпустки, дні

К-кість днів до пологів

К-кість днів після пологів, починаючи з дня пологів

Особливі умови

126

70

56

-

140

70

70

при народженні двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів

180

90

90

жінки, які належать до 1-3 категорій постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС

 Тривалість виплати допомоги по вагітності

Листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами 2019: отримання та заповнення

Вся родина радісно очікує на появу нового життя. Щоб гарантовано отримати оплачувану декретну відпустку, майбутня мама надає роботодавцю необхідні документи.

Так, лікарняний у зв’язку з вагітністю та пологами вона отримає у медичному закладі, де спостерігали за вагітністю жінки, вже з 30-го тижня.

Жінки, які належать до 1-3 категорій постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській атомній електростанції, відкривають лікарняний по вагітності та пологах з 27-го тижня вагітності.

Нагадуємо, що у 2015 році було скасовано «Зону посиленого радіоекологічного контролю» (4 зону).

Відтак жінки, які мають 4 категорію постраждалих внаслідок катастрофи на ЧАЕС отримують допомогу, оформлення та розрахунок відпустки по вагітності та пологах у 2019 році на загальних підставах.

Після отримання лікарняного листка майбутня мама пред’являє його на роботі. Представник кадрової служби у свою чергу перевіряє коректність заповнення документа.

Листок непрацездатності, який надає право на оплачувану відпустку по вагітності та пологах у 2019-му містить на лицьовому боці:

 • штамп та відбиток печатки медичного закладу;
 • відмітку «причина непрацездатності» — 8 (вагітність та пологи);
 • дозволену кількість виправлень (не більше двох, засвідчених підписом лікаря і відбитком печатки).

На зворотному боці лікарняного кадровик або інша особа, відповідальна за ведення табеля обліку використання робочого часу зазначає:

 • назву організації;
 • підрозділ;
 • посаду;
 • табельний номер;
 • характер роботи;
 • період непрацездатності.

Настав час звернутися до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та підрахувати страховий стаж для призначення допомоги з тимчасової втрати працездатності.

Наприкінці кадровик підкреслює відповідний рядок, зазначає свою посаду, прізвище та, як вишеньку на смачному торті, виводить свій підпис.

Увага!

Якщо страховий стаж жінки становить менше ніж 3 роки або від 3 до 5 років, зазначаємо це на вільному місці відповідної графи листка непрацездатності.

Зауважимо, що допомога по вагітності та пологах призначається за всі календарні дні. Тож немає сенсу позначати неробочі дні у листку тимчасової непрацездатності.

Чи реєструвати на підприємстві листки непрацездатності?

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами у 2019-му: крок за кроком
Ірина Житковаголовний редактор MCFR Кадри
Законодавство не зобов’язує роботодавця реєструвати листки непрацездатності. Керуйтеся загальними нормами діловодства.

Відпустка по вагітності та пологах 2019 наказ

Видавати чи не видавати наказ? — ось у чому запитання відповідального кадровика. Адже Закон про відпустки у цьому випадку залишив право вибору роботодавцю.

Аргумент на користь видання наказу по вагітності та пологах у 2019 році

Законодавство України не вимагає від жінки йти у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами з дати, визначеної в листку непрацездатності. Все більше сучасних українок цінують свої посади, фінансову стабільність та усвідомлено працюють майже до дня народження дитини.

За таких обставин написання підлеглою заяви про надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами в інтересах самого роботодавця. Письмове повідомлення частково зніме з нього відповідальність за стан здоров’я вагітної, яка працює.

Якщо майбутня мама вирішила працювати, то тривалість відпустки й загальна сума виплати допомоги по вагітності та пологах зменшується. Проте жінка отримає зарплатню за відпрацьовані дні.

Увага!

Законодавство України не передбачає одночасної виплати зарплати та допомоги по вагітності та пологах.

Крокуємо далі та готуємо проект наказу на підставі листка непрацездатності та заяви вагітної із резолюцією роботодавця.

Наказ на відпустку по вагітності та пологахвбереже кадровика від можливих непорозумінь щодо строків відпустки

наказ на відпустку по вагітності

Після фіксації розпорядчого документа в Журналі реєстрації наказів з кадрових питань тимчасового строку зберігання додатково ознайомлюємо жінку з наказом під підпис.

Письмове підтвердження про відстрочення початку декрету убереже від можливих непорозумінь щодо строків відпустки та помилок у кількості днів, за які призначать матеріальну допомогу.

Контраргумент щодо видання наказу по вагітності та пологах у 2019 році

Якщо «відстрочені» відпустки будуть надаватися за наказами, а решта — відповідно до листків непрацездатності, у кадровому документуванні може виникнути плутанина. Доцільно запровадити єдину процедуру оформлення відпусток у зв’язку з вагітністю та пологами.

У випадку, коли в організації видають накази про надання відпусток у зв’язку з вагітністю та пологами, то оформлювати продовження відпустки на 14 календарних днів у разі передчасних або багатоплідних пологів, виникнення ускладнень під час пологів або в післяпологовому періоді необхідно теж відповідними наказами.

Приємна новина для кадровика у тому, що не зважаючи на дату початку відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами закінчується вона в строк, зазначений у лікарняному.

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами 2019 у табелі обліку робочого часу

Рухаємося далі стежкою оформлення відпустки по вагітності та пологах 2019. Заповнюємо форму первинної облікової документації правильно.

Увесь період декретної відпустки позначаємо у табелі робочого часу буквеним кодом «ВП» або цифровим — «16».

Життя непередбачуване. За невідомих кадровику причин вагітна жінка може не з’явитися на робочому місці й вчасно не надати листок непрацездатності. У такому випадку відсутність працівниці позначаємо буквами «НЗ» або цифровим кодом «28». Після надання лікарняного, розробляємо на майбутню матусю скоригований табель обліку використання робочого часу за відповідний період.

Розрахунок відпустки по вагітності та пологах 2019

Крок 1. З’ясовуємо, чи має бути застосовано обмеження допомоги по вагітності та пологах залежно від страхового стажу, набутого за останні 12 місяців

Майбутня мама вже надала усі необхідні документи та готова отримати оплату відпустки по вагітності та пологах 2019. Наступний хід за працівником кадрової служби. Розраховуємо розмір фінансової допомоги відповідно до законодавства України.

Нагадуємо, що матеріальна допомога по вагітності та пологах надається у розмірі 100% середньої заробітної плати та не залежить від страхового стажу.

Проте існує обмеження на максимальний розмір виплати для вагітних жінок, які протягом року перед настанням страхового випадку мають страховий стаж менше ніж 6 місяців.

У такому разі матеріальна допомога призначається виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески в розрахунку на місяць. Але не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати та не менше за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку.

Якщо за останні 12 місяців майбутня мама має менше ніж півроку страхового стажу, кадровику доцільно письмово інформувати про це комісію із соціального страхування організації.

Крок 2. Комісія із соціального страхування призначає допомогу по вагітності та пологах 2019

Заповнений лікарняний з повідомленням про страховий стаж менше як 6 місяців за останній рік «летить» від працівника кадрової служби в комісію із соціального страхування організації, де й буде розглянутий протягом десяти діб з дня надходження.

Увага!

Листки непрацездатності наполегливо рекомендуємо передавати під підпис із зазначенням дати. Особливо у великих організаціях, коли до оформлення залучено декілька працівників різних структурних підрозділів. Якщо документообіг схожий на естафету, існує вірогідність загубити лікарняний лист.

Оплата відпустки по вагітності та пологах 2019

Після отримання рішення комісії бухгалтер подає до ФСС заяву-розрахунок.

Майбутня мама отримає допомогу по вагітності та пологах у найближчий після дати призначення день, установлений для виплати заробітної плати.

Кадровики час від часу цікавляться, як оформити відпустку по вагітності та пологах у 2019-му для працівниці-сумісниці?

Вагітна має надати на додаткове місце роботи такі документи:

 • копію листка непрацездатності з підписом роботодавця і печаткою за основним місцем роботи;
 • довідку про середню заробітну плату (також з основного місця роботи).

Працюючи у відділі кадрів час від часу здається, що всі люди однаково підковані юридично. Насправді  це не так. Є необхідність роз’яснювати працівницям умови призначення допомоги при народженні дитини.

Мінзарплата та мінімальний оклад у штатному розписі 2019

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами у 2019-му: крок за кроком
Ольга Догадінапровідний експерт MCFR Кадри
Закон «Про Державний бюджет України на 2019 рік» збільшив мінімальну зарплату та прожитковий мінімум. Наслідок — зростає розмір мінімального посадового окладу.

Як сумлінний кадровик, зверніть увагу вагітної, що матеріальна допомога при народженні дитини надається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 місяців після появи малюка.

Тобто майбутній щасливій мамі необхідно самостійно звернутися до органу праці та соціального захисту населення за місцем проживання.

Упевнені, що з рекомендаціями журналу «Кадровик-01» ви легко дотримаєтесь послідовності при оформленні відпустки по вагітності та пологах у 2019 році, мама вчасно отримає державну допомогу, і далі залишиться тільки святкувати народження нової особистості.

logo
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

57 секунд на реєстрацію і документ Ваш!


А також шпаргалки, зразки кадрових документів, форми звітів

та цілий банк посадових інструкцій без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Користуватися вільно порталом
Зареєструватися і скачати
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

57 секунд на реєстрацію і документ Ваш!


А також шпаргалки, зразки кадрових документів, форми звітів

та цілий банк посадових інструкцій без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Користуватися вільно порталом
Зареєструватися і скачати
Може, нарешті зареєструєтеся?


На сайті стільки всього корисного... ммм

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Користуватися вільно порталом
Зареєструватися