Декретна відпустка 2020: як і хто може оформити

4 вересня 2020
33091
Середній бал: 5 із 5

Під серцем жінки зародилось нове життя і скоро настане час лишати робочі справи та йти у декретну відпустку. З якого тижня вона починається? У чому різниця між декретною відпусткою по вагітності та пологах і декретною відпусткою по догляду за дитиною до 3 років? Хто, крім матері, може піти у таку відпустку? Роз’яснюємо термінологію, особливості оформлення і строки перебування у декреті


Декретна відпустка найманого працівника — свято і випробування одночасно. Клопоту побільшало і у майбутньої мами, і у кадровика, і у роботодавця, який має знайти достойну заміну кваліфікованому спеціалісту.

Декретна відпустка закон

Слід зауважити, що такого терміну як «декретна» чи «дитяча відпустка » в українському законодавстві не існує. Статтею 4 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР (далі – Закон), зокрема, передбачені такі види відпусток, пов’язані з материнством:

 • відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами;
 • відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
 • відпустка у зв'язку з усиновленням дитини;
 • відпустка без збереження заробітної плати.

Чи правомірно попередити про скорочення під час відпустки для догляду

Декретна відпустка по вагітності та пологах

Оплачувана відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами надається на підставі медичного висновку. Такий лікарняний оформлюється у медичному закладі, де спостерігали за вагітністю жінки, вже з 30-го тижня.

Тривалість відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами зазвичай становить 126 календарних днів, а саме:

 • 70 календарних днів - до пологів ;
 • 56 календарних днів - після пологів , починаючи з дня пологів.

Однак законодавством передбачено два винятки:

 • при народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів жінка матиме 70 календарних днів декретної відпустки після пологів, починаючи з дня пологів;
 • у випадку, коли жінка  належить до 1-3 категорії постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, тривалість декретної відпустки становитиме 180 календарних днів (90 календарних днів - до пологів і 90 календарних днів - після пологів , починаючи з дня пологів).

Зверніть увагу!

Декретна відпустка 2020: як оформити У разі надання відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами в період тимчасової непрацездатності працівника листок по тимчасовій непрацездатності закривається, і з дня настання цієї відпустки видається інший листок непрацездатності. Кожен із листків оплачується за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV.

Декретна відпустка 2020: як оформити У період простою підприємства не з вини застрахованої особи або ж щорічної відпустки чи відпустки без збереження заробітної плати, додаткової відпустки у зв’язку з навчанням, творчої відпустки допомога по вагітності та пологах надається з дня виникнення права на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами.

Декретна відпустка 2020: як оформити За період відпустки, що збігається з відпусткою для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога по вагітності та пологах виплачується незалежно від допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Декретна відпустка по догляду за дитиною до 3 років

Після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами за бажанням жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку теж часто-густо називають декретною відпусткою.

Для того щоб скористатися правом на цю відпустку працівниця повинна подати роботодавцеві такі документи:

 • заяву з проханням про надання відпустки по догляду за дитиною до 3 років, з зазначенням дати початку відпустки і періоду протягом якого вона планує перебувати у відпустці (до досягнення дитиною трьох років чи іншої тривалості);
 • копію свідоцтва про народження дитини.

Роботодавець на підставі цих документів повинен видати відповідний наказ про надання працівниці такого виду відпустки. 

Заява про надання відпустки по догляду до 3 років

СКАЧАТИ зразок

Декретна відпустка 2020: як і хто може оформити

Декретна відпустка і робота за сумісництвом

Працівниця має право оформити відпустку для догляду за дитиною до 3 років як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом. На період використання такої відпустки їй гарантується збереження місця роботи (посади).

Чи входить декретна відпустка в трудовий стаж

Період перебування працівниці у декретній відпустці для догляду за дитиною до 3 років зараховується у загальний і безперервний стаж роботи, стаж роботи за фахом, страховий стаж для оплати лікарняних та у стаж для призначення пенсії.

Хто може піти у декретну відпустку

Час від часу члени сім’ї молодої мами та кадровики задаються питанням, чи існує декретна відпустка для батька дитини, бабусі або дідуся?

Відповідь – так. Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку може бути використана повністю або частинами батьком дитини, бабусею, дідусем чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, одним із прийомних батьків чи батьків-вихователів.

Декретна відпустка для чоловіка

Законодавство не вимагає, щоб саме жінка йшла у відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Кожна сім’я вирішує окремо, хто саме буде доглядати малюка та скористається такою відпусткою.

Наприклад, щоб піти у відпустку по догляду за дитиною до 3 років, батько дитини повинен надати роботодавцеві такі документи:

заяву про надання відпустки для догляду за дитиною;
довідку з місця роботи матері дитини про те, що вона перервала відпустку для догляду за дитиною і приступила до роботи (із зазначенням дати виходу на роботу), або про те, що ця відпустка їй взагалі не надавалася.

Декретна відпустка ФОП

Нерідко зустрічаються жінки - приватні підприємці. Чи мають вони право на отримання відпустки для догляду за дитиною до 3 років?

Міністерство соціальної політики України з цього приводу листом від 20.05.2011 р. № 168/13/116-11 роз’яснило, що відповідно до статті 2 Закону України «Про відпустки» право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами чи працюють за трудовим договором у фізичної особи.

В зв’язку з цим жінка як приватний підприємець, не має права на будь-який вид відпусток, в тому числі і на відпустку  для  догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, оскільки вона не перебуває у трудових відносинах.

Зверніть увагу!

Якщо жінка - фізична особа підприємець, підстава для надання відпустки для догляду за дитиною батькові чи іншим близьким родичам дитини відсутня, тому що їхнє право є похідним від права матері на таку відпустку.

Декретна відпустка по догляду за дитиною до 6 років

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 25 Закону України  «Про відпустки» після закінчення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у випадку коли дитина потребує домашнього догляду, жінці за її бажанням надається в обов'язковому порядку відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більше ніж до досягнення дитиною шестирічного віку.

Заява про відпустку по догляду до 6 років

СКАЧАТИ зразок

Декретна відпустка 2020: як і хто може оформити

Щоб скористатися правом на відпустку без збереження заробітної плати, працівниці необхідно подати роботодавцеві:

 1. заяву з проханням про надання такої відпустки, з  зазначенням дати її початку і закінчення.
 2. довідку про потребу дитини (дитини-інваліда) у домашньому догляді за формою № 080-1/о (форму довідки затверджено наказом МОЗ України від 11.06.2012 р. за № 430).

Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"

logo