Закон про державну мову: що має знати кадровик

28 травня 2019
13862
Середній бал: 5 із 5

Новий закон про державну мову стосується всіх українців. Кому доведеться засвідчувати мовний рівень на іспиті? Від кого вимагатимуть додаткових документів для прийняття на роботу? Та за що згідно з законом штрафуватимуть кадровиків? Детально про важливі нововведення — у статті.

Закон про державну мову: що має знати кадровик

Українська утверджується у публічних сферах суспільного життя — у трудових відносинах, діловодстві, обслуговуванні споживачів, ЗМІ, книговиданні, в охороні здоров’я, на телебаченні, в кінопрокаті тощо. Процес незворотній, але реалізується він не день у день, не з єдиного маху чарівної палички — триватиме кілька років і потребуватиме не лише державних коштів, а й і змін у нашій свідомості. Підстава — Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» від 25.04.2019 № 2704-VIII (далі — Закон про мову).

Закон про мову — це план дій із упровадження української у суспільний простір. В цілому він набере чинності за два місяці з дати офіційного опублікування. Законодавці відтермінували частку норм, що спричиняють суспільний резонанс. Їх уводитимуть у правове поле поступово.

За порушення норм Закону про мову чекає адміністративна відповідальність.

Мова трудових відносин

Увага кадровиків — на статтю 20 Закону про мову.

Закон про мову прямо не визначає українську як єдину мову трудових відносин, обов’язкову для використання, як планувалося в законопроекті. Натомість закріплює право працівників спілкуватися саме українською — ніхто не може бути примушений використовувати іншу мову, ніж державна, під час перебування на роботі та виконання обов’язків за трудовим договором. Проте маємо два винятки.

Накази. Локальні акти.

Закон про мову містить пряму вказівку для укладання трудових договорів українською (ч. 2 ст. 20). Трудові договори в Україні укладають державною мовою, що не перешкоджає використовувати сторонам трудового договору переклад.

Приймаєте іноземця, що не володіє українською, — оформте проект трудового договору державною мовою і зробіть переклад для кандидата.

Якою ж мовою складати накази з кадрових питань і локальні акти з управління персоналом, як-от: ПВТР, посадові та робочі інструкції, положення про підрозділи, інші внутрішні порядки та інструкції? Відповідь єдина — українською. Підстава — пункт 14 глави 1 розділу ІІ Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Мін’юсту від 18.06.2015 № 1000/5.

Якою мовою заповнювати трудові книжки?

Національна комісія зі стандартів української мови

В Україні з’явиться новий центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом — Національна комісія зі стандартів державної мови (далі — Комісія).

Комісія не лише встановлюватиме стандарти, а й перевірятиме, як володіють українською мовою претенденти на державні посади, держслужбовці, судді, прокурори, керівники закладів освіти тощо. Тим, хто засвідчить володіння українською і складе іспит, видадуть державні сертифікати.

Порядок складання іспиту на рівень володіння державною мовою

Додатковий документ при прийнятті на роботу

Закон про мову встановлює вичерпний перелік посад, обіймати які можуть лише особи, що володіють державною мовою.

Для деяких посад сертифікат буде єдиним можливим документом, тож уникнути іспиту не вдасться. Для решти посад достатньо буде виписки зі шкільного атестату про те, що особа свого часу вивчала українську. Якщо ні — теж на іспит.

Особи, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків

Особи, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків

Скачати повний перелік

Що цікаво — народні депутати та Голова ВРУ не входять до переліку осіб, які мають підтверджувати рівень володіння державною мовою, взагалі.

Всіх, хто наразі обіймає посади, за якими володіння українською мовою підтверджує виключно сертифікат, турбує запитання — чи треба буде складати іспит?

Відповідь — у пункті 2 Розділу IX «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про мову.

А з 16.07.2021 кадровики вимагатимуть додатковий документ, що засвідчує рівень володіння державною мовою, при прийнятті на роботу на посади осіб, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків. Надати документ претендент має до обрання чи призначення на посаду (п. 4 ст. 10 Закону про мову).

Відповідальність за порушення Закону про мову

Закон упроваджує адміністративне покарання за порушення законодавства про державну мову. Вид та розмір санкції обиратиме Уповноважений із захисту державної мови. Якщо порушення вчинене вперше, замість штрафу можливе попередження.

Штрафи за порушення Закону про мову з 16.07.2022

Штрафи за порушення Закону про мову з 16.07.2022

СКАЧАТИ ✔

За що і на скільки оштрафують кадровика

Чи не кожного кадровика наразі хвилює питання — за що його зможуть оштрафувати? Розберемося разом і наведемо приклади.

Як заговорити українською

Володіти державною мовою — ваш обов’язок як громадянина України (ч. 1 ст. 6 Закону про мову).

Держава організовуватиме безкоштовні курси української мови для дорослих. Громадяни України зможуть вільно опанувати державну мову, якщо не мали такої змоги раніше.

КМУ має затвердити Державну програму сприяння опануванню державної мови (ст. 5 Закону про мову) і створити державні чи комунальні курси з вивчення української.

Але найкращий спосіб опанувати мову — це живе спілкування. Не бійтеся помилятися, не соромтеся довго пригадувати потрібне слово — зважтеся розмовляти українською, і результат вас потішить, перевірено!

Зауваги наостанок

Якою мовою розмовляти з друзями, телефонувати рідним, молитися — вирішуєте тільки ви. Жоден закон не вправі вас у цьому обмежити. Дія Закону про мову не поширюється на сфери приватного спілкування та релігійних обрядів (ч. 2 ст. 2). Але завдання держави та її громадян  — цінувати та шанувати мову, передавати її нащадкам як оберіг нації. Творці закону очікують, що українська поступово увійде у всі сфери життя і за 10 років стане основною мовою спілкування українців у всіх куточках країни.

Ірина Іванченко,

шеф-редактор MCFR Кадри

Ганна Степанець,

юрист, редактор журналу «Кадровик-01»

Встигніть зареєструватися на вебінар

«Мовний закон: застосування та відповідальність»

мовний закон України 2019 вебінар

ЗАБРОНЮВАТИ МІСЦЕ

 


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"
logo