Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

СКАЧАЙТЕ оновлений Звіт про квоту 2019 ⇓

Кадровик01

Прийняття на роботу за договором підряду: враховуємо нюанси

  • 17 травня 2016
  • 1236

В яких випадках потрібно укладати трудовий договір, а в яких — договір підряду або цивільно-правовий? Як не переплутати ці правові поняття? Доволі часто роботодавці й виконавці робіт не розуміють наслідки підміни трудового договору договором підряду.

На свій страх і ризик

У нинішніх умовах реалізувати своє конституційне право на працю можна двома шляхами: укладенням або трудового, або цивільно-правового договору (договору підряду, надання послуг тощо).

Трудовий договір базується на трудовому законодавстві, насамперед, на нормах Кодексу законів про працю України; далі — КЗпП), а договір підряду — на цивільному, зокрема на (Цивільному кодексі України; далі — ЦК).

За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов’язується на свій страх і ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов’язується прийняти та оплатити виконану роботу (ст. 837 ЦК).

Виконуючи роботу за договором підряду, особа не має права на відпустку чи на оплату листка непрацездатності. На таку особу не поширюються Правила внутрішнього трудового розпорядку та норми колективного договору.

Отже, виконання робіт чи надання послуг за договором підряду до трудових відносин не належить. Наказ про прийняття на роботу не видається, запис до трудової книжки не вноситься. І, як наслідок, така оплата (грошова винагорода) може бути меншою за мінімальну зарплату.

«Трудова угода» — помилка чи лукавство?

Виконавці робіт не завжди розуміють наслідки укладення договору підряду (надання послуг). Доволі часто й самі роботодавці помилково називають договори підряду трудовими угодами, які за своєю суттю є цивільно-правовими договорами. Ані у ЦК, ані у КЗпП не передбачено укладання такого виду договору як «трудова угода».

Слово «трудова» інколи вводить громадян в оману: вони звертаються до суду за захистом своїх прав (щодо відмови роботодавцями у наданні відпусток, оплати листків непрацездатності, внесення записів про роботу до трудової книжки тощо). Як свідчить практика, суди задовольняють такі вимоги лише за однієї умови: під час розгляду справи було встановлено, що відносини між сторонами мали ознаки трудових. Тобто факт підписання документа під назвою «трудова угода» не завжди означає, що між сторонами укладено трудовий договір із гарантіями, передбаченими КЗпП.

У цьому разі важлива не назва договору, а його суть. Якщо в документі немає підтвердження трудових правовідносин, то захистити права позивача (працівника) служителі Феміди не зможуть.

Під прицілом податківців

Податкові органи можуть перевіряти дотримання роботодавцями законодавства щодо укладення трудового договору. Наприклад, коли треба встановити факт підміни трудового договору договором підряду.

Таку перевірку проводять на підставі рішення керівника органу податкової служби у разі отримання інформації про використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та виплати заробітної плати без сплати податків до держбюджету (п. 80.2.7. ст. 80 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI).

Під час проведення фактичної перевірки у частині дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), у тому числі тим, яким установлено випробування, перевіряється наявність належного оформлення трудових відносин, з’ясовуються питання щодо ведення обліку роботи, виконаної працівником, обліку витрат на оплату праці, відомості про оплату праці. Для встановлення факту належного оформлення трудових відносин можуть використовуватися документи, що посвідчують особу, або інші документи, які дають змогу її ідентифікувати (посадове посвідчення, посвідчення водія, санітарна книжка тощо).

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Ви читали:
Приєднуйтеся до закритого Клубу кадровиків!
Зареєструйтеся і Вам також будуть доступні статті

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

норм робочого часу на 2019 рік

• штатного розпису з мінімальним окладом у 2019 році

• 48 шпаргалок для безпомилкової роботи

• онлайн-сервісів та калькуляторів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон  

Кадрові звіти 2019

У 2019 році кадровиків очікує підготовка 13-ти звітів. Які саме звіти доведеться подавати та за якими формами складати, — у таблиці кадрових звітів 2019.

 Скачати таблицю