Строки видачі наказу про оплачувану відпустку

6 квітня 2020
8057
Середній бал: 5 із 5

Наказ про оплачувану відпустку видавайте мінімум за чотири календарних дні до початку відпустки, а про відпустку без збереження зарплати — щонайпізніше за день до її початку

Законодавче регулювання

Зарплату працівнику за час відпустки виплачують не пізніше ніж за три дні до її початку (ч. 1 ст. 21 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВРдалі — Закон про відпустки). У цій нормі йдеться про будь-яку оплачувану відпустку:

  • щорічну,
  • навчальну,
  • соціальну додаткову на дітей,
  • учаснику бойових дій.

Строки у днях обчислюють із наступного дня, з якого починають строк. Якщо останній день строку припадає на святковий, вихідний або неробочий день, то днем закінчення строку вважають найближчий робочий день (ч. 5 ст. 241-1 КЗпП). Законодавець не конкретизував, що відпускні виплачують за три робочих дні. Тому розуміємо, що йдеться про календарні (лист Мінпраці «Щодо порядку виплати заробітної плати за час щорічної відпустки» від 26.06.2009 № 155/13/116-09).

Приклад строку видачі наказу про відпустку

03.03.2020 пластичний хірург Олеся подала директору заяву з проханням надати додаткову соціальну відпустку як матері двох дітей віком до 15 років з 10.03.2020.

04.03.2020 інспектор з кадрів Надія підготувала наказ про відпустку і передала копію бухгалтеру.

Бухгалтер 06.03.2020 перерахував відпускні на зарплатну картку Олесі.

Відповідальність за неознайомлення з наказом про відпустку

Якщо видати наказ про відпустку раніше

Можна й раніше. Роботодавець письмово повідомляє працівника про дату початку щорічної відпустки щонайменше за два тижні до встановленого графіком терміну. Якщо кадровик ознайомить працівника з наказом про щорічну відпустку за два тижні до її початку, дотримає норми закону та зекономить час. Окремо готувати письмове повідомлення про початок відпустки не доведеться.

Не видавайте наказ про відпустку раніше аніж за три тижні до її початку. Працівник може захворіти, звільнитися. Можливо, директору знадобиться направити працівника у відрядження, або захворіє чи звільниться інший працівник, якого треба буде замінити. У цьому випадку доведеться за згодою працівника і профспілки видати наказ про перенесення щорічної відпустки на інший період.

Відповідальність за несвоєчасну видачу наказу про відпустку

Наказ про відпустку не можна видати пізніше. Ризикують і працівник, і роботодавець.

Відповідальність працівника

Працівник, який самовільно пішов у відпустку — прогульник (п. 24 постанови пленуму Верховного суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 № 9).

Відповідальність роботодавця

Роботодавець не встигне виплатити відпускні щонайменше за три дні до початку відпустки. Підприємство оштрафують у розмірі мінімальної зарплати, а якщо роботодавець затримає виплату відпускних понад місяць — у трикратному розмірі мінімальної зарплати (абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП). Також посадова особа нестиме адміністративну відповідальність 30–100 нмдг (510–1700 грн, ч. 1 ст. 41 КпАП).

Шпаргалка: Оптимальні строки підготовки кадрових наказів

Скачати шпаргалку


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"
logo