Заява про звільнення за згодою сторін

4 липня 2022
28795
Середній бал: 5 із 5

Розірвання трудових відносин за пунктом 1 статті 36 КЗпП застосовується у випадку взаємної згоди сторін трудового договору. Ініціювати припинення трудового договору за цією підставою може як працівник, так і роботодавець. Чому доцільно, щоб заява на звільнення за угодою сторін була письмовою, а не лишилась на рівні усних домовленостей? Дізнайтеся нюанси та приклади з судової практики й скачайте зразок заяви на звільнення за згодою сторін 2022.

✅ Прийнято другий Закон про оптимізацію трудових відносин в умовах воєнного стану

Трудові відносини за пунктом 1 статті 36 КЗпП можна припинити у строк, про який домовляться сторони трудового договору, навіть день у день.

Пам’ятайте, що звільнення за угодою сторін є правомірним, якщо:

  • сторони домовляться саме про цю підставу звільнення (за угодою сторін);
  • погодять дату звільнення (абз. 1 п. 8 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 № 9; далі — Постанова № 9).

Коли пишеться заява за згодою сторін

Якщо ініціатор — роботодавець, він має отримати згоду працівника на звільнення за цією підставою. Згоду можна засвідчити двома способами:

  1. роботодавець готує письмову пропозицію про припинення трудового договору за угодою сторін і визначає дату звільнення. Працівник робить відмітку про згоду на звільнення за цією підставою у визначену роботодавцем дату;
  2. працівник пише заяву, в якій висловлює згоду на звільнення.

Якщо припинення трудових відносин ініціює працівник, у заяві про звільнення за угодою сторін він обов’язково вказує підставу і дату звільнення.

Як написати заяву на звільнення за згодою сторін   

Правила оформлення реквізитів заяви з 01.09.2021 змінилися відповідно до ДСТУ 4163:2020. Щоб працівник правильно оформив документ, надайте йому приклад заяви про звільнення за згодою сторін.

Заява на звільнення за згодою сторін: зразок

заява про звільнення за згодою сторін

СКАЧАТИ

Як реєструється заява на звільнення за угодою сторін 2022

Зареєструйте заяву в Журналі реєстрації внутрішніх документів чи Журналі реєстрації заяв працівників.

Так зафіксуєте надходження документа.

Чим «небезпечна» відсутність заяви працівника при звільненні за угодою сторін

Законодавство про працю не зобов’язує сторони трудового договору оформлювати угоду про звільнення в письмовій формі. Однак, якщо працівник не надав заяву про звільнення за угодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП) та оскаржуватиме наказ про звільнення в суді, роботодавцю буде складно довести, що дійсно була двостороння домовленість, а не психологічний тиск на працівника.

Позиція судових органів

Якщо між позивачем та відповідачем був укладений письмовий трудовий договір, то угода про його розірвання має бути викладена в письмовій формі (ухвала Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.06.2015 по справі № 723/2409/14-ц).

Якщо трудовий договір укладений в усній формі, то угода про його припинення може бути як в письмовій, так і в усній формі. При усній домовленості в наказі про звільнення доцільно, щоб працівник власноруч зазначив: «З наказом ознайомлений, з підставою звільнення згодний». До речі, аналогічну позицію висловило і Мінсоцполітики в листі від 04.04.2014 № 60/06/186-14.

logo