Дистанційна робота: особливості оформлення

6 травня 2022
6746
Середній бал: 5 із 5
порталу «Кадровик-01»

Дистанційна робота знову має свої переваги, а в умовах війни стала одним зі способів продовження бізнесів. Як оформити дистанційну роботу працівників, щоб дотримати вимог законодавства як за мирних часів, так і в умовах воєнного стану?

Що таке дистанційна робота       

Дистанційна робота — це форма організації праці, за якої працівник виконує роботу поза робочими приміщеннями чи територією роботодавця, в будь-якому місці за вибором працівника. Ключова ознака дистанційної роботи — працівник використовує інформаційно-комунікаційні технології (ч. 1 ст. 60-2 КЗпП).

Трудовий договір про дистанційну роботу

Дистанційна робота: законодавство

Не плутайте дистанційну та надомну роботу. З 27.02.2021 року ці види віддаленої роботи оформлюють по-різному. Саме у цей день набув чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення правового регулювання дистанційної роботи» від 04.02.2021 № 1213-IX, що вніс численні зміни до КЗпП.

Дистанційна форма роботи має ряд особливостей. Ось шість головних, які має знати кожен кадровик, з посиланнями на відповідні законодавчі норми.

1. Оформлюйте дистанційну роботу письмовим трудовим договором. Однак на час загрози епідемії, необхідності самоізолюватися та іншого форс-мажору — достатньо наказу про дистанційну роботу (п. 6-1 ч. 1 ст. 24, ч. 11 ст. 60-2 КЗпП).

2. Працівник самостійно визначає робоче місце і відповідає за безпечні та нешкідливі умови праці на ньому (ч. 3 ст. 14 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII).

3. Працівник розподіляє робочий час на свій розсуд (ч. 5 ст. 60-2 КЗпП).

4. На працівника не поширюються Правила внутрішнього трудового розпорядку, якщо інше не передбачає трудовий договір (ч. 5 ст. 60-2 КЗпП).

5. Загальна тривалість робочого часу не може перевищувати норм, передбачених статтями 50 і 51 КЗпП (ч. 5 ст. 60-2 КЗпП).

5. Працівник може поєднувати дистанційний формат з роботою на робочому місці у приміщенні чи на території роботодавця (ч. 6 ст. 60-2 КЗпП).

6. Працівнику гарантується вільний час для відпочинку — період відключення (ч. 9 ст. 60-2 КЗпП).

Запровадження дистанційної роботи може бути як на постійній основі, так і тимчасово.

Дистанційна робота: оформлення

Трудові відносини з працівником-дистанційником необхідно оформляти за загальними правилами.

Коли приймаєте працівника на дистанційну роботу, він подає такі ж документи, що і працівник, який працюватиме в офісі (ст. 24 КЗпП).

Пам'ятайте, що за загальним правилом, з дистанційним працівником необхідно укласти письмовий трудовий договір (п. 6-1 ст. 24 КЗпП). Мінекономіки затвердило типову форму трудового договору про дистанційну роботу наказом від 05.05.2021 № 913-21.

Також на вимогу частини 3 статті 24 КЗпП необхідно повідомити податкову про прийняття працівника на дистанційну роботу.

Дистанційна робота: особливості оформлення

ПОВНА ПРОГРАМА ЗАХОДУ

Дистанційна робота в табелі                  

Роботу дистанційних працівників табелюйте, як звичайний робочий день, двома рядками:

  • у першому — кількість відпрацьованого часу згідно з ПВТР та умовами трудового договору;
  • у другому — позначка «Р» або «РС», якщо працівник працює неповний робочий час.

Дистанційна робота 2022

Починаючи з 24 лютого 2022 року в Україні запроваджено воєнний стан.

Дистанційна робота — це один з оптимальних способів продовжити працювати в умовах війни та підтримувати економіку країни.

Хто може працювати дистанційно під час воєнного стану

Нагадаємо, що частина 11 статті 60-2 КЗпП скеровує, що на час загрози поширення епідемії та/або у разі виникнення загрози збройної агресії, надзвичайної ситуації техногенного, природного чи іншого характеру дистанційну роботу можна запровадити наказом/розпорядженням. Наразі маємо й продовження карантину до 31 травня 2022 року, й військову агресію рф. Отже, якщо відсутній час, щоб готувати письмові трудові договори про дистанційну роботу, достатньо видати відповідний наказ.

Увага! Ознайомити працівників з наказом необхідно до початку дистанційної роботи в умовах воєнного стану. Повідомляти працівників про таку зміну умов праці за два місяці не потрібно.

В наказі про дистанційну роботу не потрібно вказувати адресу, за якою працівник працюватиме.  Адже він самостійно визначає місце роботи та виконує роботу поза робочими приміщеннями чи територією роботодавця (п. 4 розд. І Типової форми трудового договору про дистанційну роботу, затвердженої Наказом № 913).

Колего, редакція MCFR Кадри продовжує працювати для Вас в умовах війни.

Разом ми робимо внесок у відновлення економіки нашої країни. Передплатіть зі знижкою 50% 

журнал «Кадровик-01»

або експертно-правову 

систему «Expertus: Кадри»

чи навчання на базових курсах Вищої Школи Кадровика та Вищої Школи Асистента Керівника. Будьте певні, що матимете відповіді на всі робочі запитання не лише під час воєнного стану, а й після Перемоги!

Все буде Україна!
logo