text
Кадровик01

Посадова інструкція: як розробити і ввести в дію

  • 18 травня 2016
  • 32684
шеф-редактор журналу «Кадровик-01»

На вашому підприємстві ще не розробили посадові й робочі інструкції? Їх відсутність може бути кваліфікована як порушення законодавства про працю. Тож приділіть належну увагу цьому напрямку кадрової роботи. Наші рекомендації будуть корисними і для тих підприємств, на яких права, обов’язки і відповідальність працівників чітко регламентовано.

Розробляємо, реєструємо, ознайомлюємо…

Складаючи інструкцію, ми не тільки визначаємо завдання та обов’язки, а й фіксуємо кваліфікаційні вимоги до працівника, на основі яких шукатимемо і відбиратимемо кандидатів на ту чи іншу посаду.

Посадова інструкція — це організаційно-правовий документ, в якому визначено основні завдання, обов’язки, права і відповідальність працівника при виконанні роботи на певній посаді (за відповідною професією). Інструкції мають бути розроблені для всіх посад, передбачених штатним розписом.

Статтею 29 Кодексу законів про працю України (КЗпП) визначено обов’язок власника або уповноваженого ним органу (далі — роботодавець) проінструктувати працівника і визначити робоче місце до початку роботи за укладеним трудовим договором. Зокрема, роботодавець повинен забезпечити працівника необхідними засобами, роз’яснити права і обов’язки.

Згідно з наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29 грудня 2004 р. № 336 (далі — Наказ № 336) обов’язки, права та відповідальність працівників закріплюють у посадових (робочих) інструкціях (п. 4 Загальних положень Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, далі — ДКХП; п. 4 Загальних положень Довідника кваліфікаційних характеристик професій робітників, далі — ДКХПР).

Наказ № 336 є важливим нормативно-правовим актом трудового законодавства. Під час перевірки підприємства інспектори з праці вивчають документи, ведення яких передбачено законодавством про працю (п. 3.3.3 Порядку проведення перевірки стану додержання законодавства про працю та загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що проводиться посадовими особами Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю та його територіальних органів, затвердженого наказом Мінсоцпраці від 21 березня 2003 р. № 72). Відсутність посадових інструкцій працівників може бути кваліфікована як порушення законодавства про працю.

Звісно, розробляють посадові і робочі інструкції не лише для того, аби уникнути штрафних санкцій від контролюючого органу. Користь цих документів беззаперечна: працівник чітко усвідомлює, яких результатів від нього чекають, як оцінюватиметься робота, яку відповідальність передбачено за невиконання встановлених вимог.

Уявіть життєву ситуацію: працівника прийнято з випробним строком, але з посадовою інструкцією не ознайомлено (на підприємстві такі документи взагалі відсутні). Під час випробування встановлено, що він посаді не відповідає. Роботодавець приймає рішення про звільнення працівника, який не пройшов випробування (на підставі ст. 28 КЗпП). Проте той звертається до суду з позивом про поновлення на роботі, відшкодування моральної школи, виплату середнього заробітку за час вимушеного прогулу. Аргументи позивача: при прийнятті на роботу не було роз’яснено посадові обов’язки, не ознайомлено з посадовою інструкцією. Як свідчить судова практика, довести правомірність звільнення у цьому разі — дуже важко.

Відсутність посадової (робочої) інструкції тягне за собою й проблеми при звільненні у зв’язку з систематичним невиконання працівником без поважних причин обов’язків, покладених на нього трудовим договором (якщо до працівника раніше застосовувалися заходи дисциплінарного чи громадського стягнення згідно п. 3 ст. 40 КЗпП).

Вам стане у пригоді — Посадова інструкція начальника відділу кадрів (скачати)

Десять правил розроблення посадової та робочої інструкції

В ідеалі проект посадової (робочої) інструкції працівника розробляє безпосередній керівник за методичної та консультаційної підтримки кадрової служби. Далі цей документ подають на погодження до кадрової і юридичної служб підприємства. Однак на практиці цим найчастіше опікуються кадрові служби, які залучають керівників структурних підрозділів.

Якщо на вашому підприємстві ще не розроблено такі інструкції, пропонуємо використати десять правил: вони будуть корисними і там, де права, обов’язки та відповідальність працівників чітко регламентовано.

ПРАВИЛО 1

Розробляйте посадові (робочі) інструкції для усіх посад, передбачених штатним розписом. Права та обов’язки працівників мають бути регламентовані локальними нормативними актами підприємства

ПРАВИЛО 2

Для керівників, професіоналів, фахівців і технічних службовців розробляйте посадові інструкції, для інших категорій персоналу — робочі.

Комендант об’єкта, бармен, екскурсовод, візажист, охоронець, монтажник… Які інструкції розробляти — посадові чи робочі? Питання про те, до якої категорії належить та чи та професія, можна вирішити за допомогою коду за Класифікатором професій (КП). Підказкою слугуватиме перша цифра коду КП. Так, цифра «1» свідчитиме, що працівник належить до керівників (менеджерів, управителів). Якщо код КП починається з цифри «2», професію віднесено до категорії професіоналів (для яких передбачено насамперед високий рівень знань у галузі фізичних, математичних, технічних, біологічних, гуманітарних наук). Це, як правило, наукові співробітники, інженери, лікарі, дослідники, викладачі, вчителі, правники, перекладачі та ін.

ПРАВИЛО 3

Оформлюйте посадову (робочу) інструкцію за встановленою формою. Її наведено у Збірнику уніфікованих форм організаційно-розпорядчих документів, схваленому протоколом Методичної комісії Державного комітету архівів України від 20 червня 2006 р. № 3 (далі — Збірник уніфікованих форм ОРД). А структуру та зміст посадових і робочих інструкцій визначено й Загальними положеннями ДКХП і ДКХПР

ПРАВИЛО 4

При складанні посадової (робочої) інструкції візьміть за основу кваліфікаційну характеристику відповідної професії, яка містить такі розділи:

  • Завдання та обов’язки;
  • Повинен знати;
  • Кваліфікаційні вимоги.
  • За необхідності до кваліфікаційної характеристики включають додаткові розділи: «Спеціалізація», «Приклади робіт»

ПРАВИЛО 5

Закріплюйте в посадових (робочих) інструкціях розподіл завдань і обов’язків між працівниками підрозділу. ДКХП визначає перелік основних робіт, які притаманні тій або іншій посаді, виходячи зі встановленого в галузях економіки поділу і кооперації праці

ПРАВИЛО 6

Визначте порядок візування посадових інструкцій. Його доцільно регламентувати в одному з локальних нормативних актів, наприклад, в інструкції з діловодства, інструкції з кадрового діловодства

ПРАВИЛО 7

Передавайте посадові (робочі) інструкції керівникам структурних підрозділів для підписання

ПРАВИЛО 8

Визначте посадових осіб, уповноважених затверджувати посадові (робочі) інструкції. Відповідно до вимог ДСТУ 4163–2003 гриф затвердження документа посадовою особою складається зі слова ЗАТВЕРДЖУЮ (без лапок), назви посади, підпису, ініціалів і прізвища особи, дати затвердження

ПРАВИЛО 9

Реєструйте посадові інструкції. Реєстрації підлягають усі документи, що потребують обліку, виконання і подальшого використання в довідкових цілях, у т. ч. й організаційні документи, до яких належать посадові і робочі інструкції

ПРАВИЛО 10

Ознайомлюйте працівників із посадовими (робочими) інструкціями під особистий підпис. Копія інструкції має зберігатися на робочому місці працівника

Прикріплені файли

Доступно тільки авторизованим користувачам
  • Посадова інструкція начальника відділу кадрів.docx
Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×

Захист персональних даних — 2018

СКАЧАЙТЕ офіційний переклад українською РЕГЛАМЕНТУ GDPR  

Штрафні санкції за порушення Регламенту GDPR сягають 20 млн євро.

Регламент застосовується з 25 травня 2018 року