СКАЧАЙТЕ оновлений Звіт про квоту 2019 ⇓

Кадровик01

Оплата лікарняного суміснику

 • 18 травня 2016
 • 7966

Листки непрацездатності підлягають оплаті як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом, а оплата тимчасової непрацездатності залежить від страхового стажу працівника і його тривалості за останні 12 місяців, що передували страховому випадку. Що варто враховувати, визначаючи страховий стаж зовнішнього сумісника? Про це розповідає досвідчений юрист Віктор КИРПЕНКО, член Експертної ради системи «Expertus: Кадри», постійний автор журналу «Кадровик-01»

Сумісник надав копію листка непрацездатності

Для повноцінної оплати суміснику, який перебував на лікарняному, необхідно  враховувати вимоги Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105). Підстава для виплати — копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи (п. 1 ст. 31 Закону № 1105).

Законодавство в сфері соціального страхування зазвичай пов’язує розмір матеріального забезпечення (у т. ч. допомоги по тимчасовій непрацездатності) з тривалістю страхового стажу.

Шкалу залежності між страховим стажем та розміром допомоги по тимчасовій непрацездатності визначено статтею 24 Закону № 1105:

 • 50% середньої заробітної плати (доходу) — застрахованим особам, які мають страховий стаж до трьох років;
 • 60% середньої заробітної плати (доходу) — застрахованим особам, які мають страховий стаж від трьох до п’яти років;
 • 70% середньої заробітної плати (доходу) — застрахованим особам, які мають страховий стаж від п’яти до восьми років;
 • 100% середньої заробітної плати (доходу) — застрахованим особам, які мають страховий стаж понад вісім років.

Стаття 24 Закону № 1105 містить також виключний перелік випадків, коли розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності розраховують, виходячи зі 100% середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу:

 • одному з батьків або особі, що їх замінює та доглядає хвору дитину віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи (підтверджується посвідченням дитини);
 • ветеранам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII (підтверджується посвідченням);
 • особам, віднесеним до жертв нацистських переслідувань відповідно до Закону України «Про жертви нацистських переслідувань» від 23.03.2000 № 1584-III (підтверджується посвідченням);
 • донорам, які мають право на пільгу, передбачену статтею 10 Закону України «Про донорство крові та її компонентів» від 23.06.1995 № 239/95-ВР (пільга надається протягом року після здачі крові у кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам, підставою для надання пільги є довідка за формою 435/о та посвідчення донора);
 • застрахованим особам, віднесеним до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (підтверджується відповідним посвідченням).

Чи знаєте Ви, що…

Із 01.01.2015 статтю 23 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ виключено. Відтак особам, віднесеним до категорії 4 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пільга щодо виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100% середньої заробітної плати незалежно від страхового стажу не надається. Звісно, лише  за тими страховими випадками, які настали з 01.01.2015. Лікарняні, видані до 31.12.2016, оплачувалися незалежно від стажу.

Обмеження розміру «лікарняної» допомоги

Про тривалість набутого сумісником страхового стажу кадровик може дізнатися з відомостей, зазначених на зворотному боці копії листка непрацездатності, що їх вказує кадрова служба за основним місцем роботи працівника. Утім, для розрахунку розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності цього недостатньо. Адже, окрім страхового стажу, нині потрібні й відомості про його кількість за останні 12 місяців до настання страхового випадку (тимчасової непрацездатності).

Новела Закону № 1105 — обмеження розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності, що застосовується з 1 січня 2015 року. Так, згідно з частиною 4 статті 19 Закону № 1105 застраховані особи, які протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку набули за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування менше шести місяців страхового стажу, мають право на матеріальне забезпечення відповідно до Закону № 1105 у таких розмірах:

 • допомога по тимчасовій непрацездатності — виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище за розмір мінімальної заробітної плати (далі — МЗП), встановленої законом у місяці настання страхового випадку;
 • допомога по вагітності та пологах — виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище двократного розміру МЗП та не менше за розмір МЗП, встановленої законом у місяці настання страхового випадку.

Як роз’яснила Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у листі від 17.01.2015 № 2.4-17-92, наведена норма Закону № 1105 застосовується у вигляді обмеження визначеної на загальних підставах суми допомоги у розрахунку на місяць.

Разом із тим, наявність в особи пільги щодо отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100% середньої заробітної плати незалежно від стажу не скасовує необхідності застосування такого обмеження, якщо застрахована особа не набула сумарно у 12-місячному періоді, що передує страховому випадку, шестимісячного страхового стажу.

Форми ОК-5 та ОК-7: пенсійний Держреєстр

Відомості про страховий стаж, набутий сумарно за останні 12 місяців до настання тимчасової непрацездатності, отримуємо із Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, що його веде Пенсійний фонд України (далі — Реєстр).

Відповідно до розділу III Положення про Реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління ПФУ від 18.06.2014 № 10-1 (далі — Положення № 10-1), індивідуальні відомості про працівника з реєстру застрахованих осіб надаються на паперових носіях за формами ОК-5 та ОК-7.

Форми ОК-5 та ОК-7, унормовані в Додатках 1, 2 до Положення № 10-1, різняться, у т. ч. призначенням. Однак для визначення набутого страхового стажу у цілях призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності (вагітності та пологах) немає різниці, яку форму надасть вам працівник, — інформація про кількість днів страхового стажу щомісяця у формах збігатиметься.

Працівнику, як застрахованій в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування особі, надаються форми ОК-5 і ОК-7 з відомостями за період з 01.01.2011 (з цієї дати розпочато ведення Реєстру після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI).

Щоб отримати форму ОК-5 чи ОК-7, працівник має особисто звернутися до органу ПФУ за місцем проживання та пред’явити паспорт, довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (або свідоцтво про загальнообов’язкове соціальне страхування чи пенсійне посвідчення).

Підписка на найактуальніші статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Ви читали:
Приєднуйтеся до закритого Клубу кадровиків!
Зареєструйтеся і Вам також будуть доступні статті

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

норм робочого часу на 2019 рік

• штатного розпису з мінімальним окладом у 2019 році

• 48 шпаргалок для безпомилкової роботи

• онлайн-сервісів та калькуляторів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон  

Кадрові звіти 2019

У 2019 році кадровиків очікує підготовка 13-ти звітів. Які саме звіти доведеться подавати та за якими формами складати, — у таблиці кадрових звітів 2019.

 Скачати таблицю