-

Військові збори: увільняємо від роботи працівника

12 вересня 2016
29060
Середній бал: 5 із 5

Цьогоріч у вересні планується залучити до військових зборів понад 8000 військовослужбовців оперативного резерву. Як правильно діяти роботодавцю, якщо його працівника викликано на військові збори, — у детальній консультації експертів журналу «Кадровик-01»

Статтею 26-2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі — Закон про військову службу), чинною із 2015 року, передбачено що, на службу у військовому оперативному резерві першої черги в обов’язковому порядку зараховуються військовослужбовці:

  • звільнені зі строкової військової служби;
  • звільнені з військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період;
  • які за своїми професійно-психологічними характеристиками і станом здоров’я придатні до служби у військовому резерві та відповідають встановленим вимогам проходження служби у військовому резерві під час особливого періоду.

За інформацією Міноборони, в Україні нараховується близько 85 000 таких військовозобов’язаних. Більшість відслужили один рік за призовом у зв’язку з мобілізацією, брали участь в АТО. Тепер їх запрошують на військові збори для підтримання рівня фахової підготовки та підвищення бойового вишколу.

Збори пройдуть у два етапи:

  • перший — 3-15 вересня;
  • другий — 12-24 вересня.

Буде задіяно понад 8000 військовозобов’язаних оперативного резерву першої черги, 10% з яких — офіцери.

Тож, роботодавці мають бути готові до того, що працівників, які нещодавно проходили військову службу, доведеться знову увільняти від роботи: спочатку — у зв’язку із викликом до військового комісаріату для проходження медичного огляду, а потім — у зв’язку з призовом на навчальні збори.

Військові збори: увільняємо від роботи працівникаЧитайте також: Військова служба працівників за призовом офіцерів запасу — 2017: нова категорія для збереження посади і середнього заробітку

Навчальні збори військовозобов’язаних

Військовозобов’язані призиваються на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори. Чисельність військовозобов’язаних, які підлягають призову на навчальні збори, щороку визначає Міноборони України в межах бюджетних асигнувань на оборону (ч. 1 ст. 29 Закону про військову службу).

Районні (міські) військові комісаріати можуть призивати військовозобов’язаних (крім резервістів) на навчальні збори до п’яти разів строком до двох місяців кожного разу (ч. 3 ст. 29 Закону про військову службу). Час і строки проведення навчальних зборів визначають Генеральний штаб ЗСУ та органи управління іншими військовими формуваннями. Загальний строк зборів під час перебування військовозобов’язаних у запасі не може перевищувати 10 місяців. При цьому час перебування на перевірочних зборах зараховується до загального строку перебування на навчальних зборах.

Військові збори: увільняємо від роботи працівникаУ пригоді вам неодмінно стане консультація — «Працівник — резервіст: що варто знати кадровику про службу у військовому резерві»

За призваними на збори військовозобов’язаними на весь період, ураховуючи час проїзду до місця їх проведення і назад, зберігаються місце роботи, займана посада та середня заробітна плата на підприємстві, в установі, організації (далі — організація) незалежно від підпорядкування і форм власності (ч. 11 ст. 29 Закону про військову службу). Тож, роботодавець має увільнити працівника від роботи на час проведення зборів.

Алгоритм дій роботодавця, працівника якого викликано на військові збори

Якщо у штаті є працівники, які нещодавно проходили військову службу, роботодавець має бути готовий до того, що незабаром таки працівників буде призвано на військові збори. У такому випадку, щоб убезпечити себе від помилок та оформити все правильно, роботодавцю варто дотримуватися чіткого порядку дій.

Військові збори: увільняємо від роботи працівникаЧитайте також: Працівник — офіцер запасу: пам’ятка кадровика

Отримуємо підтвердний документ виклику на збори

Викликають на збори повісткою районного (міського) військового комісаріату (органу СБУ). Військовозобов’язані, яким надійшла повістка, зобов’язані прибути за адресою та в час, зазначені у повістці. У повістці має бути вказано термін і вид зборів.

Видаємо наказ про увільнення від роботи

Після отримання повістки військового комісаріату роботодавцю необхідно видати наказ про увільнення працівника від роботи на час проходження. Текст наказу складають з урахуванням тексту повістки: зазначають підставу увільнення від роботи, вид зборів, період увільнення від роботи, обсяг гарантій, наданих працівнику законодавством (додаткових гарантій, передбачених колективним договором).


Текст наказу про увільнення працівника від роботи на час проходження військових зборів

<…>

Відповідно до частини 11 статті 28 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII, пункту 8 Інструкції про умови виплати грошового забезпечення та заохочення військовозобов’язаних та резервістів, грошової виплати резервістам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 12.03.2007 № 80,

НАКАЗУЮ:

1. Увільнити ВПРАВНОГО Степана Миколайовича, кур’єра адміністративного відділу, від роботи з 12.09.2016 по 24.09.2016 на час проходження навчальних зборів зі збереженням місця роботи, займаної посади та середньої заробітної плати.

2. Виплатити Вправному С. М. заробітну плату за відпрацьований час до дня припинення роботи у зв’язку з від’їздом на збори, а також середню заробітну плату за час перебування на зборах.

3. Бухгалтерії (Кошель Н. А.) для покриття витрат на виплату середньої заробітної плати Вправному С. М підготувати та подати до Дніпровського районного у м. Києві військового комісаріату рахунок та відомість на виплату середньої заробітної плати.

Підстава: повістка Дніпровського районного у м. Києві військового комісаріату.

<…>


Військові збори: увільняємо від роботи працівникаВам стануть у пригоді:

Як позначити перебування працівника на військових зборах у табелі обліку робочого часу

У табелі обліку використання робочого часу відсутність працівника, пов’язану із проходженням військових зборів, позначають літерним кодом «ІН»  — інший невідпрацьований час, передбачений законодавством, або цифровим — 22.

Отримуємо документ-підтвердження проходження зборів

Командири військових частин зобов’язані організувати внесення записів про проходження навчальних зборів у військово-облікові документи військовозобов’язаних із зазначенням тривалості й виду навчальних зборів, засвідчивши їх підписом, скріпленим гербовою печаткою військової частини (п. 4.6 Інструкції з організації і проведення навчальних зборів з військовозобов’язаними у військових частинах і установах ЗСУ, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.11.2009 № 560).


Увага!
Запис у військовому квитку підтверджує факт перебування працівника на військових зборах та їх тривалість, однак не визначає період, протягом якого на працівника поширюються пільги щодо збереження місця роботи, посади та середнього заробітку.


Запис до військового квитка військовозобов’язаного, призваного на військові збори, вносять на підставі наказів командира військової частини про зарахування/виключення військовозобов’язаних до/зі списків особового складу військової частини.

Призов і перевезення військовозобов’язаних до місця проведення зборів та в зворотному напрямку здійснюють військові комісаріати. Оскільки гарантії призваним на збори працівникам надаються не тільки на період зборів, а й на час проїзду до місця їх проведення і назад, період увільнення працівника від роботи визначають на підставі документів, виданих військовим комісаріатом.

Якщо працівник з’явився на роботі пізніше дати закінчення зборів, визначеної у повістці військового комісаріату, на підставі якої видано наказ про увільнення від роботи, необхідно встановити причини затримки. Якщо зміна строків повернення працівника із військової частини зумовлена проблемами, пов’язаними із перевезенням до місця проживання, необхідно звернутися до військового комісаріату й отримати документ, що підтверджує цей факт. На підставі отриманого документа видають наказ про продовження строку увільнення працівника від роботи.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"
logo