Держпраці нагадало особливості укладення колективного договору

29 лютого 2016 295
Управління Державної служби України з питань праці у Кіровоградській області (далі — Держпраці) нагадало про порядок укладання, реєстрації колективного договору, його строки та сторони, ознайомлення працівників організації із колективним договором

Управління Державної служби України з питань праці у Кіровоградській області (далі — Держпраці) нагадало про порядок укладання, реєстрації колективного договору, його строки та сторони, ознайомлення працівників організації із колективним договором.

Колективний договір (угода) укладається на основі чинного законодавства, прийнятих сторонами зобов’язань з метою регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин і узгодження інтересів працівників, власників або уповноважених ними сторін.

Гарантії, пільги та компенсації, передбачені для працюючих чинним законодавством, повинні вважатися мінімальними, обов’язковими для виконання за будь-яких умов. За наявності на підприємстві, в установі, організації (далі — організація) ліпших економічних можливостей нормативні пільги і компенсації можуть бути вищими за мінімальні та мати більші розміри на підставі додаткових зобов’язань згідно з колективним договором (угодою).

Колективний договір об’єднує в собі риси договору і нормативно-правового акта. На думку Держпраці, сьогодні це найважливіший локальний нормативно-правовий акт, що визначає умови праці, умови оплати праці, соціальні гарантії для працівників в організації. Разом з тим це не тільки правовий акт, але й акт соціального партнерства на рівні організації між працівниками і власником або уповноваженим ним органом, результат узгодження їхніх інтересів.

Згідно із Законом України «Про колективні договори і угоди» від 01.07.1993 № 3356-XII (далі — Закон № 3356) сторонами колективного договору є власник або уповноважений ним орган, з одного боку, і один або кілька профспілкових або інших, уповноважених на представництво трудовим колективом, органів, а у разі відсутності таких органів — представники трудящих, обрані й уповноважені трудовим колективом, з другого боку.

Відповідно до статті 9 Закону № 3356 та статті 18 Кодексу законів про працю України положення колективного договору поширюються на всіх працівників організації незалежно від того, чи є вони членами профспілки, та є обов’язковими як для власника або уповноваженого ним органу, так і для працівників організації. Крім того, усі працюючі, а також щойно прийняті до організації працівники повинні бути ознайомлені з колективним договором власником або уповноваженим ним органом.

Підписаний сторонами колективний договір підлягає повідомній реєстрації в місцевих органах державної виконавчої влади. Така реєстрація провадиться з метою забезпечення можливості вжиття відповідних заходів у разі виникнення трудових спорів з приводу застосування норм цього договору та засвідчення автентичності примірників і копій, поданих на реєстрацію. Реєстрація провадиться у двотижневий строк з дня одержання колективного договору. Не пізніше наступного дня після реєстрації два примірники колективного договору повертаються сторонам, що його підписали і подали на реєстрацію. Копія договору залишається для зберігання в органі, який реєструє.

Органи, що реєструють колективні договори, не можуть вимагати від сторін цього договору внесення до нього змін або відмовити в його реєстрації, за винятком випадку, коли надані на реєстрацію оригінальні примірники і копія колективного договору не відповідатимуть текстові, прийнятому в установленому порядку.

Порядок повідомної реєстрації галузевих і регіональних угод, колективних договорів визначений постановою КМУ від 05.04.1994 № 225 (із змінами).

Колективний договір набирає чинності з дня його підписання представниками сторін або з дня, зазначеного у ньому, незалежно від його реєстрації.

У законі не вказується термін, на який укладається колективний договір. Цей термін визначається угодою сторін. На практиці колективні договори укладаються на 1-3 роки. Після закінчення терміну дії колективний договір доти продовжує діяти, доки сторони не укладуть новий або не переглянуть чинний, якщо інше не передбачено договором.Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Самое выгодное предложение

Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Читачі запитують

Накази на підприємстві

Електронна книга для кадровика та секретаря

Читати


© Кадровик-01, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 18746-7546 ПР від 02.03.2012


  • Ми в соцмережах
Неее скачууу-єє-тьсяяя!

А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×
► пенсії підвищуються;

► скасовуються обмеження на виплату пенсій для працюючих пенсіонерів;

► збільшується страховий стаж для пенсійного забезпечення