-

Незабаром закладам охорони здоров’я не доведеться отримувати від пацієнтів згоду на обробку їхніх персональних даних

26 серпня 2014
1383
Середній бал: 5 із 5
  • Теми:

Обробка персональних даних пацієнтів відбувається в цілях охорони здоров’я згідно із законодавством. А відтак — вимагати від людини, яка потребує медичної допомоги, згоду на обробку її персональних даних немає потреби. МОЗ України вже підготовлено проекти змін до нормативних актів, якими були затверджені типові форми для отримання згоди пацієнтів на обробку їхніх персональних даних

Новина, якій, безсумнівно, зрадіють медики — найближчим часом будуть затверджені зміни до низки наказів МОЗ щодо скасування форми «Інформована добровільна згода пацієнта на обробку персональних даних, яка на сьогодні міститься у таких актах Міністерства охорони здоров’я:

  • «Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності та підпорядкування» від 14.02.2012 № 110.
  • «Про затвердження форм первинної облікової документації, що використовується в медико-соціальних експертних комісіях» від 30.07.2012 № 577;
  • «Про затвердження форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров’я, які надають амбулаторно-поліклінічну та стаціонарну допомогу населенню, незалежно від підпорядкування та форми власності» від 29.05.2013 № 435.

Проекти змін до вказаних наказів МОЗ вже підготовлено для остаточного затвердження.

Ініціювала внесення змін до нормативних актів Уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія ЛУТКІВСЬКА (згідно із Законом «Про захист персональних даних» саме на Уповноваженого з прав людини покладено функції контролю і нагляду за дотриманням прав людини у сфері захисту персональних даних).

На сьогодні отримання згоди пацієнта на обробку його персональних даних — постійний «головний біль» будь-якого медичного закладу. Адже більшість осіб, які звертаються за медичною допомогою, взагалі не розуміє, про що йдеться,  чому вони повинні підписувати якийсь «підозрілий» папірець незрозумілого змісту і що саме будуть робити з їхніми персональними даними. Часто-густо люди відмовляються надавати таку згоду, а медичний заклад опиняється у глухому куті, адже без згоди людини наразі жодної інформації до історії хвороби чи амбулаторної картки внести не можна… Непоодинокі й випадки, коли людині відмовляють у медичній допомозі, оскільки вона не поставила свій підпис у трафаретній згоді на обробку персональних даних.

Водночас – якщо уважно прочитати базовий закон, виявляється, що ніякої згоди для обробки персональних даних, що здійснюватиметься в цілях охорони здоров’я, взагалі не потрібно.

Законодавство у сфері захисту персональних даних базується на тому, що персональні дані можуть оброблятися на законних підставах (і закон чітко визначає такі підстави, приміром, законною підставою для обробки є «укладення та виконання правочину, стороною якого є суб’єкт персональних даних або який укладено на користь суб’єкта персональних даних чи для здійснення заходів, що передують укладенню правочину на вимогу суб’єкта персональних даних» (пункт 3 частини першої статті 11 Закону «Про захист персональних даних»)). І тільки у разі, якщо визначених законом підстав немає, просимо у людини згоду на обробку інформації про неї.

ДО ВІДОМА

Обробка персональних даних пацієнтів (в цілях охорони здоров’я, встановлення медичного діагнозу, для забезпечення піклування чи лікування або надання медичних послуг за умови, що такі дані обробляються медичним працівником або іншою особою закладу охорони здоров’я, на якого покладено обов’язки щодо забезпечення захисту персональних даних та на якого поширюється законодавство про лікарську таємницю) здійснюється на законній підставі —  а саме на підставі пункту 6 частини другої статті 7 Закону України «Про захист персональних даних», а відтак, не потребує надання пацієнтами жодних згод на таку обробку.

logo