Кадровик01

Умови надання відпусток у проекті Трудового кодексу України

  • 24 лютого 2016
  • 544

На черговому засіданні робочої групи Верховної Ради України з доопрацювання проекту Трудового кодексу України (далі — РГ, проект ТК) завершено розгляд статей щодо надання відпусток. З-поміж новацій член Робочої групи, головний редактор МЦФЕР: Кадри, експерт журналу "Кадровик-01" Ірина Житкова звертає  увагу на більш жорсткі норми щодо перенесення або продовження щорічної відпустки

На черговому засіданні робочої групи Верховної Ради України з доопрацювання проекту Трудового кодексу України (далі — РГ, проект ТК) завершено розгляд статей щодо надання відпусток. З-поміж новацій член Робочої групи, головний редактор МЦФЕР: Кадри, експерт журналу "Кадровик-01" Ірина Житкова звертає  увагу на більш жорсткі норми щодо перенесення або продовження щорічної відпустки. Про новації у цьому напрямі розповів заступник голови робочої групи, заступник голови Укрнафтогазпрофспілки Сергій Українець.

Гранична чисельність днів відпустки не зменшується

Через врахування у проекті ТК пропозиції профспілок щодо збільшення тривалості щорічної основної відпустки з 24 до 28 календарних днів, виникла необхідність у коригуванні статті 171 проекту ТК «Відпустка подовженої тривалості».

Такі відпустки встановлено для певних категорій працівників:

  • лісової промисловості та лісового господарства;
  • зайнятих на підземних гірничих роботах, на кар’єрах та рудниках;
  • воєнізованого складу рятувальних служб та ін.

Згідно з прийнятою редакцією, загальна тривалість щорічної основної та додаткової відпусток для таких категорій не може перевищувати 59 календарних днів, а для працівників, зайнятих на підземних гірничих роботах, — 69 календарних днів. Тобто гранична чисельність днів відпустки не зменшилась.

Розширено умови для отримання щорічної основної трудової відпустки

Статтю 172 проекту ТК, що визначає порядок обчислення стажу роботи, який дає право на отримання щорічної основної відпустки, доповнено пунктом 6. Згідно з ним до цього стажу зараховується час, коли працівник фактично не працював, але за ним зберігалося місце роботи, посада і йому не виплачувалась заробітна плата (крім відпустки без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку). Також до статті 172 проекту ТК додано ще одну категорію — догляд за дитиною, хворою на цукровий діабет до 18 років.

Важливе доповнення: відтепер до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, включено час невикористаної відпустки у випадку, коли працівник переходить за переведенням від одного роботодавця до іншого.

Захищено значення колективно-договірного процесу та права працівників при наданні відпусток

Народними депутатами пропонувалося у частині другій статті 173 проекту ТК, якою визначено, що конкретна тривалість відпустки встановлюється колективним чи трудовим договором, виключити слово «колективний». Оскільки умови надання відпусток мають захищатися колективними договорами, то пропозицію депутатів не прийнято.

Статтею 176 проекту ТК «Додаткова трудова відпустка за стаж роботи» передбачалося, що така відпустка тривалістю по 2 календарних дні за кожні 2 відпрацьованих роки (але не більше 4 календарних днів на рік) залежно від стажу роботи надається працівникам вугільної, сланцевої, металургійної, технічної промисловості, працівникам воєнізованих гірничорятувальних служб.

Мінсоцполітики пропонувало виключити цю норму, але РГ її залишила, захистивши права працівників.

Зрівняно в правах жінок і чоловіків при народженні дитини

РГ підтримала пропозицію профспілок, внесену через групу народних депутатів, про доповнення статті 180 проекту ТК «Право на щорічну трудову відпустку за перший рік роботи» пунктом: у перший рік роботи за бажанням працівника може бути надано щорічну відпустку повної тривалості до шестимісячного строку безперервної роботи жінкам — перед відпусткою у зв’язку із вагітністю та пологами або після неї, а також право на таку відпустку у зв’язку із народженням дитини мають і чоловіки.

Отже, зрівняли жінок і чоловіків у своїх правах.

Також право на отримання відпустки у першій рік роботи до закінчення шести місяців безперервної роботи матимуть батьки, діти яких вступили на навчання до вишів.

Працівники інколи роками чекають путівку, щоб полікуватись й укріпити своє здоров’я в санаторії, а тому, за наявності такої путівки, людину має бути наділено правом отримати відпустку, не чекаючи настання півроку безперервної роботи на новому робочому місці. Таку норму пропонувалось зберегти в пункті 8 частини другої статті 180 проекту ТК. На жаль, голоси членів РГ розділились порівну, тому остаточне рішення з цього питання передано на розсуд комітету ВР.

Захищено право на умови отримання відпусток ветеранами й учасниками бойових дій

З пункту 6 частини другої статті 181 проект ТК «Право на щорічну трудову відпустку за 2-й і наступні роки роботи», яким закріплено право на отримання щорічної трудової відпустки за бажанням працівника у зручний для нього час за ветеранами війни, особами, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, статус ветеранів війни тощо, пропонувалося ці категорії вилучити. РГ таку пропозицію відхилила, чим захистила права ветеранів і учасників бойових дій на отримання відпусток тоді, коли їм це необхідно.

Більш жорстка норма встановлена для роботодавців у частині третій статті 183 проекту ТК щодо перенесення або продовження щорічної трудової відпустки.

Законодавством встановлено: щорічну трудову відпустку за ініціативою роботодавця, як виняток, (наприклад, у випадку виникнення виробничої необхідності) може бути перенесено на іншій період тільки за письмовою згодою працівника.

Додано пункт, яким встановлено, що таке перенесення відпустки може здійснюватися лише за умови надання працівникові в поточному році відпустки тривалістю не менше 28 днів (основної), а решту днів відпустки (додаткової — якщо працівник має на це право) можна переносити на інший термін.

Підтримано пропозицію профспілок про внесення змін до частини другої статті 184 проекту ТК про поділ трудової відпустки на частини.

Невикористану відпустку може бути надано працівникові, як правило, до кінця робочого року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка. Тож встановлено конкретний термін, протягом якого потрібно використати таку відпустку, щоб не накопичувати її роками.

Захищено право на навчальні відпустки

Роботодавці пропонували ліквідувати у новому трудовому законодавстві статті, якими визначено випадки, коли працівникам надаються додаткові відпустки (наприклад, у зв’язку із навчанням дітей у загальноосвітній школі, в ПТУ, у вузах, закладах післядипломної освіти і т. д.). Пропонувалося зазначити, що тривалість та умови надання таких відпусток визначаються колективними угодами або колективними договорами.

Проте у редакції проекту ТК, яка вже прийнята у першому читанні, чітко гарантується надання працівникові відпусток:

  • на період випускних іспитів у школі – тривалістю 10 календарних днів або (якщо в старшій школі) — 23 календарних дні;
  • працівникам, які навчаються без відриву від виробництва в ПТУ — 35 календарних днів, а також у вузах вечірньої форми.

РГ ці поправки роботодавців відхилено.

Народними депутатами запропоновано виключити статтю 191 проекту ТК щодо відпустки у зв’язку із профспілковим навчанням. Ураховуючи аргументи профспілок, цю поправку відхилено. Навіть до проекту ТК внесено доповнення про те, що профспілкова відпустка є оплачуваною відпусткою і надається тривалістю до 6 календарних днів на рік у порядку, який встановлюється колективним договором або регіональною чи галузевою угодою.

Докладніше про зміни щодо відпусток, які чекають на кадровиків незабаром, читайте у журналі «Кадровик-01» (березень) у щомісячному огляді від членів Робочої групи із доопрацювання проекту Трудового кодексу.

Замовити будь-який номер журналу «Кадровик-01» можна за телефоном: 044 586 56 06

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон