Кадровик01

ФОП мають право на оплату листка непрацездатності після сплати єдиного внеску

  • 2 червня 2016
  • 1998

ФОП сплачують ЄСВ у спеціальні строки і фактично набувають права на отримання матеріального забезпечення за соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності відповідно до Закону № 1105 після сплати єдиного соціального внеску

Роз’яснення щодо деяких «болісних» питань оплати лікарняних, виплати допомоги по вагітності та пологах фізичним особам — підприємцям надала Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в листі від 27.04.2016 № 5.2-32-659.

Як зауважує ФСС, фізичні особи — платники єдиного внеску зобов’язані на загальних підставах сплачувати єдиний внесок у розмірі 22%. Частина сплаченої суми розподіляється на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності (відповідно до постанови КМУ «Про затвердження пропорцій розподілу єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 26.11.2014 № 675), а відтак означені особи мають право на матеріальне забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105 (далі — Закон № 1105) за рахунок коштів Фонду соціального страхування.

При цьому ФОП сплачують ЄСВ у спеціальні строки (згідно з Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI), і фактично права на отримання матеріального забезпечення відповідно до Закону № 1105 набувають після сплати єдиного внеску.

Розрахунок матеріального забезпечення фізичними особами — платниками єдиного внеску до закінчення терміну подання звітності щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування необхідно здійснювати із розміру мінімальної заробітної плати.

У подальшому, після подачі річної звітності ФОП матимуть право на здійснення перерахунку раніше виплаченого матеріального забезпечення, розрахованого із розміру мінімальної заробітної плати, за страховими випадками, які настали у звітному році, з урахуванням нарахованого єдиного внеску за звітний рік.

У разі несплати єдиного внеску у строки, визначені Законом про ЄСВ, матеріальне забезпечення, виплачене із розміру мінімальної заробітної плати, підлягатиме поверненню.

Окрім того, призначення матеріального забезпечення ФОП має оформлювати як рішення уповноваженого із соціального страхування, оскільки в цьому випадку ФОП є страхувальником.

Підготувала
Ольга Савченко,
експерт МЦФЕР: Кадри

Коментар редакції

Детальніше про матеріальне забезпечення у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю — в експертних статтях:

Законодавчі новації у сфері соціального страхування та праці з 1 січня 2015 року
(«Кадровик-01», № 01/2015)

Проходження листка непрацездатності: ураховуємо страховий стаж за останні 12 місяців
(«Кадровик-01», № 03/2015)

Сумісник надав копію листка непрацездатності? Враховуйте при оплаті зміни в законодавстві
(«Кадровик-01», № 03/2016)

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон