ФОП мають право на оплату листка непрацездатності після сплати єдиного внеску

2 червня 2016 983
ФОП сплачують ЄСВ у спеціальні строки і фактично набувають права на отримання матеріального забезпечення за соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності відповідно до Закону № 1105 після сплати єдиного соціального внеску

Роз’яснення щодо деяких «болісних» питань оплати лікарняних, виплати допомоги по вагітності та пологах фізичним особам — підприємцям надала Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в листі від 27.04.2016 № 5.2-32-659.

Як зауважує ФСС, фізичні особи — платники єдиного внеску зобов’язані на загальних підставах сплачувати єдиний внесок у розмірі 22%. Частина сплаченої суми розподіляється на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності (відповідно до постанови КМУ «Про затвердження пропорцій розподілу єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 26.11.2014 № 675), а відтак означені особи мають право на матеріальне забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105 (далі — Закон № 1105) за рахунок коштів Фонду соціального страхування.

При цьому ФОП сплачують ЄСВ у спеціальні строки (згідно з Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI), і фактично права на отримання матеріального забезпечення відповідно до Закону № 1105 набувають після сплати єдиного внеску.

Розрахунок матеріального забезпечення фізичними особами — платниками єдиного внеску до закінчення терміну подання звітності щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування необхідно здійснювати із розміру мінімальної заробітної плати.

У подальшому, після подачі річної звітності ФОП матимуть право на здійснення перерахунку раніше виплаченого матеріального забезпечення, розрахованого із розміру мінімальної заробітної плати, за страховими випадками, які настали у звітному році, з урахуванням нарахованого єдиного внеску за звітний рік.

У разі несплати єдиного внеску у строки, визначені Законом про ЄСВ, матеріальне забезпечення, виплачене із розміру мінімальної заробітної плати, підлягатиме поверненню.

Окрім того, призначення матеріального забезпечення ФОП має оформлювати як рішення уповноваженого із соціального страхування, оскільки в цьому випадку ФОП є страхувальником.

Підготувала
Ольга Савченко,
експерт МЦФЕР: Кадри

Коментар редакції

Детальніше про матеріальне забезпечення у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю — в експертних статтях:

Законодавчі новації у сфері соціального страхування та праці з 1 січня 2015 року
(«Кадровик-01», № 01/2015)

Проходження листка непрацездатності: ураховуємо страховий стаж за останні 12 місяців
(«Кадровик-01», № 03/2015)

Сумісник надав копію листка непрацездатності? Враховуйте при оплаті зміни в законодавстві
(«Кадровик-01», № 03/2016)Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Самое выгодное предложение

Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Читачі запитують

Накази на підприємстві

Електронна книга для кадровика та секретаря

Читати


© Кадровик-01, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 18746-7546 ПР від 02.03.2012


  • Ми в соцмережах
Неее скачууу-єє-тьсяяя!

А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×
► пенсії підвищуються;

► скасовуються обмеження на виплату пенсій для працюючих пенсіонерів;

► збільшується страховий стаж для пенсійного забезпечення