-

За аморальний вчинок можна звільнити лише працівника, який виконує виховні функції

20 липня 2016
1622
Середній бал: 5 із 5
  • Теми:

Підставою для звільнення працівника за пунктом 3 статті 41 КЗпП може бути вчинення аморального проступку як пов’язаного, так і не пов’язаного з роботою, вчинення такого проступку як у робочий, так і у вільний від роботи час. Грунтовну аналітику щодо цієї (хоча й досить екзотичної і рідкісної) підстави звільнення наводить Мін’юст у офіційному роз’ясненні

Мін’юст в листі від 15.05.2015 № 486-0-2-15/7.2 нагадав, що трудовий договір з ініціативи власника або уповноваженого ним органу може бути розірваний у випадку вчинення працівником, який виконує виховні функції, аморального проступку, не сумісного з продовженням цієї роботи (п. 3 ст. 41 Кодексу законів про працю України; КЗпП).

Розірвання трудового договору з вказаної підстави може бути проведено лише за попередньою згодою виборного органу (профспілкового представника) первинної профспілкової організації, членом якої є працівник, крім випадків, коли розірвання трудового договору із зазначених підстав здійснюється з прокурором, працівником органу внутрішніх справ, Служби безпеки України, Державного бюро розслідувань України чи органу, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства (ст. 43 КЗпП).

З підстав вчинення аморального проступку, несумісного з продовженням цієї роботи, можуть бути звільнені лише ті працівники, які займаються виховною діяльністю, наприклад, вихователі, вчителі, викладачі, практичні психологи, соціальні педагоги, майстри виробничого навчання, методисти, педагогічні працівники позашкільних закладів. Таке звільнення допускається як за вчинення аморального проступку при виконанні трудових обов’язків, так і не пов’язаного з ними (вчинення такого проступку в громадських місцях або в побуті). Звільнення не може бути визнано правильним, якщо воно проведено лише внаслідок загальної оцінки поведінки працівника, не підтвердженої конкретними фактами.

Окрім того, Мін’юст зауважив: роз’яснення, надані в постановах Пленуму Верховного Суду України, спрямовані на надання методичної допомоги відповідним судам нижчого рівня з метою правильного застосування законодавства і носять рекомендаційний характер. До того ж, з прийняттям Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 № 2453-VI Пленум було позбавлено повноважень щодо надання роз’яснення з питань застосування законодавства.

Ольга Савченко,
експерт MCFR: Кадри

Від редакції

З покроковим алгоритмом звільнення за вчинення аморального проступку можете ознайомитись в ексклюзивному матеріалі

Звільнення працівника за вчинення аморального проступку: крок за кроком
(«Кадровик-01», № 04/2014)

logo