Учасник бойових дій має статус «чорнобильця»: одну чи дві відпустки надавати

9 вересня 2016 1293
Позиція Мінсоцполітики: працівник має право на одну відпустку за його вибором. Однак редакція журналу «Кадровик-01» має іншу позицію з цього питання

Мінсоцполітики в листі від 18.08.2016 № 454/13/116-16 зауважило, що працівник, який має статус учасника бойових дій (інваліда війни) і одночасно є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи першої чи другої категорії, має право на додаткову відпустку із збереженням заробітної плати відповідно до одного законів (Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (далі — Закон № 796) та Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII; далі — Закон № 3551) за його вибором.

Свою позицію Мінсоцполітики аргументує тим, що додаткова відпустка особам, віднесеним до першої та другої категорій (п. 22 ст. 20 та п. 1 ст. 21 Закону № 796), і додаткова відпустка окремим категоріям ветеранів війни (ст. 16-2 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) та ст. 12, 13 Закону № 3551) не належать до щорічних відпусток та є пільгами, гарантованими державою. Пільговик, який має одночасно право на пільги та компенсації, передбачені різними законами, користується пільгами та компенсаціями за своїм вибором відповідно до одного з них (ст. 60 Закону № 796).

Однак надання «чорнобильської» відпустки та ненадання у зв’язку з цим додаткової відпустки як учаснику бойових дій (інваліду війни) суперечить Закону про відпустки та Закону № 3551, оскільки означені закони не містять жодних обмежень щодо умов надання додаткової відпустки учасникам бойових дій та інвалідам війни.

До того ж, зауважимо, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст. 22 Конституції України). Зміни, якими надано право на додаткову відпустку окремим категоріям ветеранів війни, внесені до Закону про відпустки та Закону № 3551 Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня соціального захисту окремих категорій ветеранів війни» від 14.05.2015 № 426-VIII. Ненадання «чорнобильської» відпустки у зв’язку з тим, що працівнику раніше було надано за цей календарний рік додаткову відпустку, передбачену статтею 16-2 Закону про відпустки, свідчить про звуження обсягу існуючих прав працівника, як «чорнобильця», а відтак порушує його конституційні права.

Нагадаємо, що листи Мінсоцполітики мають роз’яснювальний, рекомендаційний характер та не можуть установлювати нових законодавчих норм.

Ольга Савченко,
експерт MCFR: КадриПідписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Самое выгодное предложение

Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


© Кадровик-01, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 18746-7546 ПР від 02.03.2012


  • Ми в соцмережах
Неее скачууу-єє-тьсяяя!

А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×
► пенсії підвищуються;

► скасовуються обмеження на виплату пенсій для працюючих пенсіонерів;

► збільшується страховий стаж для пенсійного забезпечення