Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

СКАЧАЙТЕ оновлений Звіт про квоту 2019 ⇓

Кадровик01

Мінсоцполітики попереджає: стажування буває різним

  • 7 грудня 2016
  • 2287

Професійні роботи, передбачені індивідуальною програмою стажування студентів вищих навчальних закладів та учнів професійно-технічних навчальних закладів, мають бути оплачені

Слово «стажування» згадується в нормативних актах доволі часто. Утім, зазвичай, з різних приводів. Відтак і види стажування, і категорії стажистів різняться. Є стажування студентів, є стажування безробітних за направленням центру зайнятості, коли працю оплачують за кошти соціального страхування з безробіття. Стажуватися можуть циркові артисти і майбутні адвокати…

І тільки одного виду не знайдемо в законодавстві — безоплатного «стажування» перед прийняттям на роботу. Навіть кількаденне «стажування» може бути кваліфіковане як фактичний допуск до роботи без оформлення трудового договору. А за це — кожен кадровик знає, що буде і в якому розмірі

Мінсоцполітики в листі від 13.07.2016 № 451/021/106-16 нагадало, що, залежно від виду, стажування буде реалізовуватися по-різному.

Само собою стажування як процедура визначається насамперед у Законі України «Про професійний розвиток працівників» від 12.01.2012 № 4312-VI: з метою підвищення кваліфікації працівників, які за класифікацією професій належать до категорій керівників, професіоналів і фахівців, можлива їх перепідготовка, стажування, спеціалізація та підвищення кваліфікації на договірних умовах у вищих навчальних закладах.

Післядипломна освіта — це спеціалізоване вдосконалення освіти та професійної підготовки шляхом поглиблення, розширення і оновлення її професійних знань, умінь і навичок, що включає в себе стажування — набуття особою досвіду виконання завдань та обов’язків певної професійної діяльності або галузі знань (ст. 47 Закону України «Про освіту» від 23.05.1991 № 1060-XII).

Стажування артистів

Також стажування є однією з форм підвищення кваліфікації працівників театрів, філармоній, професійних творчих колективів, цирків і кіностудій України, яке здійснюється на базі провідних драматичних, музичних театрів, філармоній, професійних творчих колективів, цирків і кіностудій України під керівництвом визнаних майстрів мистецтв.

Стажування адвокатів

З метою перевірки готовності самостійно здійснювати адвокатську діяльність особи, що отримали свідоцтво про складення кваліфікаційного іспиту, проходять стажування протягом 6 місяців під керівництвом адвоката за направленням ради адвокатів регіону (ст. 10 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012 № 5076-VI).

Стажування безробітних на підприємстві

Для здобуття відповідної кваліфікації або приведення її рівня у відповідність із вимогами сучасного виробництва та сфери послуг громадяни мають право на професійне навчання, яке реалізується в т. ч. шляхом стажування безпосередньо на робочих місцях на виробництві чи у сфері послуг (ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI; далі — Закон № 5067).

Для здобуття та вдосконалення професійних знань, умінь та навичок за направленням територіальних центрів зайнятості зареєстровані безробітні можуть також пройти професійне навчання (ст. 35 Закону № 5067).

Стажування — підвищення кваліфікації безробітного з метою набуття практичних умінь і навичок для виконання професійних обов’язків на посаді, на яку претендує безробітний у роботодавця (Порядок професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних, затверджений наказом Мінсоцполітики та МОН від 31.05.2013 № 318/655). Стажування безробітних здійснюється на замовлення роботодавців за індивідуальною програмою, що затверджується роботодавцем і погоджується територіальним центром зайнятості. Строк стажування — до 3-х місяців.

Стажування студентів

Для створення умов щодо здобуття у вільний від навчання час досвіду практичної роботи за обраною спеціальністю та сприяння працевлаштуванню після завершення навчання студентам вищих та учням професійно-технічних навчальних закладів надано можливість проходити стажування за професією (спеціальністю), за якою здобувається освіта (ст. 29 Закону № 5067).

Метою стажування є удосконалення професійних знань, умінь та навичок, вивчення та засвоєння нових технологій, техніки, набуття додаткових компетенцій та досвіду з виконання професійних завдань та обов’язків.

Студенти (учні) можуть пройти стажування на підприємствах, установах, організаціях (далі — підприємство) незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання. Законом № 5067 не передбачена можливість проходження стажування у фізичних осіб — підприємців.

Стажування здійснюється на умовах, визначених договором між стажистом і роботодавцем. Порядок укладення договору про стажування студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів на підприємствах, в установах та організаціях затверджено постановою КМУ від 16.01.2013 № 20.

Строк стажування студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів не може перевищувати 6 місяців. Мінімальний строк стажування не регламентується та визначається виходячи з часу, необхідного для виконання індивідуальної програми стажування.

Стажування проводиться під керівництвом працівника підприємства, який має досвід та стаж роботи не менш як 3 роки за професією (спеціальністю), що збігається з професією (спеціальністю), за якою стажист здобуває освіту та проходить стажування.

Керівник стажування разом із стажистом розробляє індивідуальну програму стажування за здобутою спеціальністю (кваліфікацією) або професією (кваліфікаційним рівнем). Керівник підприємства затверджує індивідуальну програму стажування та видає наказ про проходження стажування.

Робота керівників стажування, призначених з числа працівників підприємства, може оплачуватися додатково на строк стажування щомісяця у розмірах не менше 5% суми основної заробітної плати, яку вони отримують за основним місцем роботи (ч. 4 ст. 29 Закону № 5067). Оплата здійснюється за рахунок коштів, передбачених на підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації кадрів.

Роботодавці забезпечують оплату виконаних стажистом професійних робіт, якщо такі роботи передбачені індивідуальною програмою стажування.

Ольга Савченко,
експерт MCFR: Кадри

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон  

Кадрові звіти 2019

У 2019 році кадровиків очікує підготовка 13-ти звітів. Які саме звіти доведеться подавати та за якими формами складати, — у таблиці кадрових звітів 2019.

 Скачати таблицю