Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

СКАЧАЙТЕ оновлений Звіт про квоту 2019 ⇓

Кадровик01

Практика перевірок: працівників оформлюють одразу після початку перевірки, але від штрафів це не убезпечує

  • 27 березня 2017
  • 1545

Про результативні перевірки звітують звідусіль. Останній тренд — блискавична реакція роботодавців, які миттєво оформлюють трудові відносини з працівниками, щойно перевіряльник приступає до перевірки.

Так, Управління Держпраці у Рівненській області відмічає, що позапланові перевірки чи не найефективніше спонукають до легалізації трудових відносин.

Приклад — перевірка в стоматологічному кабінеті «Сімейна стоматологія» у Здолбунові. Приводом для контрольного заходу стало обстеження, проведене місцевою владою. Мета обстеження — дотримання суб’єктами господарювання законодавства при оформленні трудових відносин та в оплаті праці.

Робоча група, що проводила обстеження, повідомила Управління Держпраці про неоформлених працівників. За сигналом проведено позапланову перевірку. Державний інспектор з питань праці виявив, що в порушення вимог статті 24 КЗпП директор ПП «Бадій-КО» допустив до роботи зубного лікаря та медсестру без укладення трудового договору, оформленого наказом та відповідного повідомлення ДФС. Директор відреагував миттєво, не очікуючи на припис: зубного лікаря і сестру медичну наказом оформили на посади відповідно до штатного розпису, а повідомлення про прийняття на роботу передали до органів ДФС.

Підставою для позапланової перевірки може бути й звернення громадян до Управління Держпраці. У Рівному на підставі такого звернення інспектор з питань праці перевірила ФОП, що здійснює діяльність у галузі громадського харчування. Перевірка виявила, що підприємець допустила до роботи в лаундж-барі працівників без укладення трудового договору. І знову прихід інспектора був результативним — ще до завершення перевірки двоє найманих працівників працевлаштовані офіційно.

Порушення усунені, але заплатити за них роботодавцю все одно доведеться. Матеріали перевірок подані для винесення постанов за статтею 265 КЗпП (штраф у розмірі 30 мінімальних зарплат за кожного неоформленого працівника) та притягнення до адміністративної відповідальності.

Деякі роботодавці квапляться оформити трудові відносини з працівниками, не очікуючи перевірок. Так, у Сумській області Держпраці збирало роботодавців та роз’яснювало, скільки коштуватиме нелегальна праця, у тому числі підміна трудовим відносин цивільно-правовими договорами. Превентивно-роз’яснювальна робота Держпраці у Сумській області не була марною. Перевіряючи будівельне підприємство — ТОВ «Будсвіт-7», інспектори з праці з’ясували, що після роз’яснювальних заходів роботодавець офіційно працевлаштував 33 працівники, що до того виконували роботи за договорами цивільно-правового характеру. Працівники отримали від роботодавця й право на соціальний захист, і компенсації за роботу з небезпечними та шкідливими виробничими факторами.

За повідомленням Управління Держпраці у Вінницькій області лише за останній тиждень розглянуто 6 справ за статтею 265 КЗпП та накладено фінансові санкції на суму 19 200 грн. Проведено 18 перевірок дотримання законодавства про працю. Об’єкти контролю — не лише приватні підприємства, а й комунальні заклади.

Так, під час перевірки КЗ «Вінницька обласна психоневрологічна лікарня ім. академіка О. І. Ющенка» виявлені порушення статей 116, 117, 166 КЗпП. Порушуються строки виплати розрахункових сум перед звільненими працівниками, не виплачується середній заробіток за час затримки розрахунку із звільненими по день фактичного розрахунку, на роботах із шкідливими умовами праці працівникам не видають безоплатно за встановленими нормами молоко або інші рівноцінні харчові продукти. Головному лікарю внесено припис про усунення порушень. Складено протокол про адміністративне правопорушення за частиною 1 статті 41 КУпАП.

Протокол про адміністративне правопорушення складено і щодо директора автотранспортного підприємства — ТОВ «АТП-10565» (Тиврівський район). З-поміж виявлених порушення статей 83, 169 КЗпП: при звільненні працівникам невірно визначена кількість днів невикористаної відпустки, що підлягають компенсації, через це й саму компенсацію виплачено в меншому розмірі; не охоплені періодичними медичними оглядами за кошти роботодавця працівники, які працюють з комп’ютерами.

До відповідальності притягують і посадових осіб ТОВ «Бетон-Центр» (Вінницький район). На порушення статті 115 КЗпП заробітну плату працівникам виплачують лише раз на місяць.

Із тими роботодавцями, що не дослухаються до попереджень, розмова недовга, а штраф боляче б’є по кишені. На Харківщині Головне управління Держпраці наклало штраф у розмірі 384 тис. грн на будівельне підприємство, де виявлено чотирьох неоформлених працівників. Сплатити штраф підприємство повинно в добровільному порядку протягом місяця з дня винесення постанови про накладення штрафу. Відповідно до статті 265 КЗпП сплата штрафу не звільняє від усунення порушень законодавства про працю.

Ірина Іванченко,
шеф-редактор журналу «Кадровик-01»

За матеріалами Держпраці України

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон  

Кадрові звіти 2019

У 2019 році кадровиків очікує підготовка 13-ти звітів. Які саме звіти доведеться подавати та за якими формами складати, — у таблиці кадрових звітів 2019.

 Скачати таблицю