text

Активуйте подарунковий доступ >

Кадровик01

Новий освітній закон: що змінилось для педагогів?

  • 28 вересня 2017
  • 2217

Сьогодні, 28 вересня набрав чинності новий Закон «Про освіту». Посадовий оклад педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії становитиме три мінімальні заробітні плати. Утім, з 2023 року.

Закон України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII (далі — Закон № 2145) привернув увагу не лише громадян України, а й зарубіжну спільноту, зокрема, нормою щодо мов викладання в навчальних закладах та можливим порушенням прав національних менших та корінних народів України, для яких українська мова не є рідною мовою.

Однак, Закон № 2145 регулює не лише «мовні» питання. Він змінює й умови призначення керівників та педагогічних працівників навчальних закладів, оплати їхньої праці тощо. Змінами, унесеними до Закону України «Про загальну середню освіту» від 13.05.1999 № 651-XIV, передбачено, що керівника державного (комунального) закладу загальної середньої освіти призначатимуть на посаду за конкурсом строком на шість років (строком на два роки — для особи, яку призначатимуть на посаду вперше). Причому одна і та сама особа не зможе бути керівником відповідного закладу загальної середньої освіти більше ніж два строки підряд (включно з дворічним строком перебування на посаді керівника закладу загальної середньої освіти, призначеного вперше). Після закінчення другого строку перебування на посаді особа матиме право брати участь у конкурсі на заміщення вакансії керівника в іншому закладі загальної середньої освіти або продовжити роботу в тому самому закладі на іншій посаді.

Новий освітній закон: що змінилось для педагогів? Дізнайтеся, як оплачувати та обліковувати робочий час педагогів у приватному навчальному закладі

Керівник закладу загальної середньої освіти призначатиме на посади (звільнятиме з посад) заступника керівника, педагогічних та інших працівників та матиме право оголосити конкурс на вакантну посаду.

В Законі України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII змінено умови відповідності освітньо-наукових рівнів щодо рівнів Національної рамки кваліфікацій.

Окрім того, керівника факультету (навчально-наукового інституту) обиратиме вчена рада факультету (навчально-наукового інституту) закладу вищої освіти більшістю голосів від її складу з урахуванням пропозицій трудового колективу факультету (навчально-наукового інституту). Інші питання щодо порядку обрання керівника факультету (навчально-наукового інституту) визначатиме статут закладу вищої освіти.

Керівник закладу вищої освіти призначатиме керівника факультету (навчально-наукового інституту) строком на п’ять років та укладатиме з ним відповідний контракт. Керівник закладу вищої освіти матиме право обгрунтовано відмовити у призначенні на посаду та укладенні контракту. Вчена рада факультету (навчально-наукового інституту) закладу вищої освіти матиме право двома третинами голосів від свого складу підтвердити попереднє рішення, після чого керівник закладу вищої освіти буде зобов’язаний протягом 10 робочих днів призначити відповідну особу на посаду та укласти з нею відповідний контракт.

Новий освітній закон: що змінилось для педагогів? Читайте також: Оплата праці педагогічних працівників, залучених до зовнішнього незалежного оцінювання

Керівник факультету (навчально-наукового інституту) здійснюватиме свої повноваження на постійній основі.

Стаття 61 Закону № 2145 значно покращує матеріальне становище педагогів. Посадовий оклад педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії встановлено в розмірі трьох мінімальних заробітних плат. Посадовий оклад педагогічного працівника кожної наступної кваліфікаційної категорії підвищуватимуть не менше ніж на 10%.

Найменший посадовий оклад науково-педагогічного працівника встановлено на 25% вище від посадового окладу педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії.

Окрім того, науково-педагогічним, науковим та педагогічним працівникам закладів освіти встановлюватимуть доплати за наукові ступені та вчені звання, а також надбавки за вислугу років:

  • понад три роки — 10%;
  • понад 10 років — 20%;
  • понад 20 років — 30% посадового окладу.

Педагогічний працівник, який пройшов сертифікацію, отримуватиме щомісячну доплату в розмірі 20% посадового окладу (ставки заробітної плати) пропорційно до обсягу педагогічного навантаження протягом строку дії сертифіката.

Заклад освіти матиме право за рахунок власних надходжень та інших джерел, не заборонених законодавством, встановлювати педагогічним і науково-педагогічним працівникам доплати, надбавки, премії та інші види заохочень.

Однак, стаття 61 Закону № 2145 в повному обсязі набуде чинності з 2023 року. А до того Уряду доручено забезпечити до 2023 року поетапну реалізацію положення частини другої статті 61 Закону № 2145, передбачивши при цьому щорічне збільшення посадового окладу педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії до чотирьох прожиткових мінімумів для працездатних осіб пропорційно розміру збільшення доходів Державного бюджету України порівняно з попереднім роком, і затвердити відповідні схеми посадових окладів (ставок заробітної плати).

Ольга Догадіна,
провідний експерт MCFR Кадри

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
×


Скачайте зразок трудового договору 2018

Укладання та зразок трудового договору 2018

 Скачати шаблон