Кадровик01

Зареєстровано альтернативний законопроект про скасування трудових книжок працівників

 • 14 грудня 2015
 • 120

Народні депутати України Н. Королевська та Ю. Солод 10.12.2015 зареєстрували проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівників» (№ 3507-1) як альтернативний до поданого Урядом законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення кадрової роботи платниками податків» ( № 3507)

Народні депутати України Н. Королевська та Ю. Солод 10.12.2015 зареєстрували проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівників» (№ 3507-1) як альтернативний до поданого Урядом законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення кадрової роботи платниками податків» ( № 3507).

На думку народних депутатів, скасування такого інституту як трудова книжка з виключенням її згадування із законів України, а також відстрочення наповнення Реєстру на 5 років (як передбачено законопроектом Кабміну) несе певні ризики, а саме:

 • викликає занепокоєння питання щодо підтвердження трудового стажу для осіб, які працювали на підприємствах у зоні проведення антитерористичної операції, що припинили або призупинили свою діяльність;
 • викликає сумнів щодо доцільності скасування без надання альтернативи для внутрішньо переміщених осіб можливості підтвердити своє місце проживання в районах проведення антитерористичної операції трудовою книжкою з відміткою про роботу на певному підприємстві;
 • можуть виникнути певні суперечності та проблеми у разі скасування інституту трудової книжки з одночасним «залишенням» її у нормах законодавства, що регулює питання підтвердження трудовою книжкою існування в минулому трудових відносин, зокрема, підтвердження права на земельну частку (пай) та оформлення свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай) чорнобильців, які на момент евакуації чи переселення були членами сільськогосподарських підприємств;
 • тривалий процес наповнення Реєстру може викликати певні проблеми під час необхідності підтвердження трудового стажу людини, інформацію про який ще не внесено до Реєстру;
 • поданим Урядом законопроектом охоплено не весь перелік законодавчих актів, які регулюють правовідносини із застосуванням трудової книжки. Так, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дерегуляції господарської діяльності з проведення робіт із землеустрою та землеоціночних робіт» від 02.10.2012 № 5394-VI (далі — Закон № 5394) передбачено право інженерів-землевпорядників без складання кваліфікаційних іспитів отримати кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника у разі якщо вони працюють у складі суб’єктів господарювання, що у встановленому законом порядку отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою, та призначені відповідальними за якість робіт, що ліцензуються, або перебувають на державній службі та мають стаж служби у державних органах земельних ресурсів понад три роки. При цьому зазначені особи мають подати до відповідного органу заяву, копію документа (документів) про вищу освіту та копію трудової книжки. Тому зазначене питання також потребує законодавчого врегулювання у зв’язку з ліквідацією інституту трудової книжки.

Законопроектом № 3507-1 передбачається скасування інституту трудової книжки тільки після повної передачі до Реєстру необхідної інформації про трудову діяльність працівників, яку пропонується здійснити до 01.01.2017.

Визначаються випадки, коли трудова книжка може бути підтвердженням та застосована після скасування норм про її ведення роботодавцем, а саме:

 • з метою виправлення виявлених розбіжностей між даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та трудової книжки;
 • при розгляді трудових спорів;
 • для підтвердження факту проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення особи, при взятті на облік внутрішньо переміщених осіб;
 • для підтвердження права на земельну частку (пай) громадян України відповідно до Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 05.06.2003 № 899-IV;
 • для оформлення свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай) громадян України відповідно до Закону України «Про нотаріат» від 02.09.1993 № 3425-XII.

Протягом трьох років з дня набрання чинності законопроекту трудова книжка буде основним документом про трудову діяльність працівників підприємств, установ та організацій, що призупинили (припинили) свою діяльність через проведення на окремих територіях Донецької та Луганської областей антитерористичної операції. Такий перехідний період дозволить уникнути проблем із необхідністю підтвердження своїх трудових прав вказаними особами.

Додатково планується внести зміни до Прикінцевих та перехідних положень Закону № 5394 в частині надання документів замість трудової книжки, які підтверджують наявність права на отримання кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника.

На думку авторів законопроекту № 3507-1, прийняття проекту у запропонованій, відмінній від урядової, редакції дозволить мінімізувати ризики та можливі негативні наслідків, що можуть виникнути в результаті скасування інституту трудової книжки.

Підготувала Ольга Савченко,

експерт МЦФЕР: Кадри

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон