Кадровик01

Мовний закон визнано неконституційним. Які наслідки для кадровиків?

  • 3 березня 2018
  • 1634

Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

Конституційний Суд України (далі — КСУ) прийняв рішення № 2-р/2018 у справі за конституційним поданням 57 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України «Про засади державної мовної політики» від 03.07.2012 № 5029-VI (далі — Закон № 5029).

Автори клопотання вважали, що Закон № 5029 суперечить положенням Конституції України, та:

  • створює умови для домінування регіональної мови над державною мовою, вибіркового захисту регіональних мов або мов меншин;
  • надає привілеї одним мовним групам (національним меншинам) та обмежують права інших, що має ознаки дискримінації та порушує принцип рівності громадян перед законом;
  • не відповідає принципу правової визначеності — складовій верховенства права;
  • надає право місцевим радам вирішувати питання щодо застосування заходів, спрямованих на використання регіональних мов або мов меншин.

Окрім того, народні депутати України стверджували, що була порушена встановлена Конституцією України процедура розгляду та ухвалення Закону № 5029.

Утім, КСУ дослідив лише свідчення народних депутатів України VI скликання та матеріали справи, що вказують на порушення процедури прийняття Закону № 5029.

КСУ дійшов висновку, що порушення конституційної процедури розгляду та ухвалення проекту Закону № 9073 під час його прийняття в цілому на вечірньому пленарному засіданні ВРУ 03.07.2012 мали системний характер та істотно вплинули на остаточний результат прийняття Закону № 5029.

КСУ вирішив визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), Закон № 5029, який втрачає чинність з дня ухвалення КСУ цього Рішення (28.02.2018).

Рішення КСУ є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

З дня ухвалення КСУ рішення № 2-р/2018 Закон № 5029 втратив чинність. У зв’язку з чим наразі знову діє Закон УРСР «Про мови в Українській РСР» від 28.10.1989 № 8312-XI (далі — Закон № 8312) відповідно до постанови Верховної Ради України від 12.09.1991 № 1545-ХІІ.

Працівники кадрової служби вносили записи до трудових книжок працівників лише українською мовою, керуючись нормами статті 13 Закону № 5029.

Мовний закон визнано неконституційним. Які наслідки для кадровиків? Читайте також: Заповнення трудової книжки при першому працевлаштуванні

В Україні мовою роботи, діловодства і документації, а також взаємовідносин державних, партійних, громадських органів, підприємств, установ і організацій є українська мова (ч. 1 ст. 11 Закону № 8312). Однак, у місцях проживання більшості громадян інших національностей (міста, райони, сільські і селищні Ради, сільські населені пункті, їх сукупність) мовою роботи, діловодства і документації поряд з українською мовою може бути і національна мова більшості населення тієї чи іншої місцевості, а у випадках, передбачених у частині третій цієї ж статті, - мова, прийнятна для населення даної місцевості (ч. 2 ст. 11 Закону № 8312).

Установи здійснюють діловодство державною мовою. Документи оформлюють державною мовою, крім випадків, передбачених законодавством про мови в Україні (п. 3 гл. 2 розд. ІІ Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Мін’юсту від 18.06.2015 № 1000/5).

Отже, кадровик і надалі може вносити до трудової книжки працівника записи лише українською мовою.

Ольга Догадіна,
провідний експерт MCFR Кадри

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон  

Кадрові звіти 2019

У 2019 році кадровиків очікує підготовка 13-ти звітів. Які саме звіти доведеться подавати та за якими формами складати, — у таблиці кадрових звітів 2019.

 Скачати таблицю