Активуйте подарунковий доступ >

Кадровик01

Конституційний Суд України повернув українцям право дострокового виходу на пенсію у разі скорочення

  • 25 травня 2018
  • 7590

Суд визнав неконституційною норму про скасування дострокового виходу на пенсію.

Конституційний Суд України 22.05.2018 ухвалив рішення № 5-р/2018, яким визнав неконституційним підпункт 3 пункту 12 розділу I Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VIII (далі — Закон № 76).

До 01.01.2015 громадяни, звільнені з роботи за ініціативою роботодавця (реорганізація, ліквідація, перепрофілювання, скорочення чисельності або штату, невідповідність працівника займаній посаді за станом здоров’я) за півтора роки до досягнення пенсійного віку, які мали необхідний стаж для пенсії, могли оформити пенсію (ст. 21 в Законі України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» від 16.12.1993 № 3721-XII; далі — Закон № 3721).

Закон № 76 виключив статтю 21 з Закону № 3721.

Конституційний Суд перевірив підпункт 3 пункту 12 розділу I Закону № 76 на відповідність конституційним принципам.

Конституційний Суд України наголосив, що принцип верховенства права передбачає внесення законодавчих змін із визначенням певного перехідного періоду (розумного часового проміжку між офіційним оприлюдненням закону і набранням ним чинності), який дасть особам час для адаптації до нових обставин.

Закон № 76 був фактично ухвалений парламентом 29.12.2014 (о 1 годині 24 хвилини 40 секунд) та оприлюднений 31.12.2014 в газеті «Голос України» (спеціальний випуск), що підтверджено загальнодоступними відомостями, розміщеними на офіційному веб-порталі ВРУ. До того ж підпункт 3 пункту 12 розділу I Закону № 76 набрав чинності з 01.01.2015.

Перехідний період між оприлюдненням Закону № 76 та набранням чинності підпунктом 3 пункту 12 розділу I Закону № 76 (менше одного дня) був явно недостатнім для того, щоб суб’єкти права змогли адаптуватися до законодавчих новел та скоригувати свої дії для реалізації права на достроковий вихід на пенсію. У такий спосіб парламент знівелював сутність такого елемента конституційного принципу верховенства права, як юридична визначеність.

Отже, ця норма Закону № 76 визнана неконституційною та втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

КСУ наголошує — його рішення є остаточними і оскарженню не підлягають.

До речі, цим це рішенням КСУ визнав конституційними інші норми Закону № 76, зокрема, скасування вартості проїзду до місця санаторно-курортного лікування і назад для ветеранів праці.

Ольга Догадіна,
провідний експерт MCFR Кадри

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
×


Скачайте зразок трудового договору 2018

Укладання та зразок трудового договору 2018

 Скачати шаблон  

Кадрові звіти 2019

У 2019 році кадровиків очікує підготовка 13-ти звітів. Які саме звіти доведеться подавати та за якими формами складати, — у таблиці кадрових звітів 2019.

 Скачати таблицю