Кадровик01

Офіціант не може надавати послуги за договором ЦПХ: судова практика

  • 3 грудня 2018
  • 854

Суд підтвердив правомірність штрафних санкцій для ФОПа, який уклав з офіціантом цивільно-правий договір.

Інспектори праці Управління Держпраці у Рівненській області у травні 2018 року здійснили інспекційне відвідування фізичної особи — підприємця, який займається діяльністю у сфері громадського харчування. За його результатами складено акт про порушення статті 24 КЗпП. Особа виконувала у ФОП роботи за договором цивільно-правового характеру, що мали ознаки трудових відносин.

Штрафи на роботодавців 2019

Зокрема, в приміщенні кафе на посаді офіціанта виконує роботу особа, з якою укладено договір цивільно-правового характеру. За предметом договору виконавець зобов’язаний виконати роботи: «обслуговування столів, що складається із приймання замовлень у гостей закладу, внесення замовлень у комп’ютер, видача готових страв, видача рахунку, передача рахунку касиру, видача решти, прибирання столу у період найбільшого навантаження залу. За виконану роботу виконавцю виплачується винагорода у розмірі 10 гривень за один стіл, що фіксується адміністратором».

❓Трудовий договір чи договір підряду: як зробити вибір, щоб не наразитися на штраф 

Фахівці Держпраці вказали, що у цій ситуації наявні ознаки трудового договору.

Аргументи — ЦПД передбачає надання неодноразової послуги та за своїм змістом визначає виконання функціональних обов’язків (трудових функцій) офіціанта.

На підставі акта інспекційного відвідування внесено припис про усунення виявлених порушень та, згодом, постанову про накладення штрафу у розмірі 111 690 грн.

Чи реєструвати на підприємстві листки непрацездатності?

Офіціант не може надавати послуги за договором ЦПХ: судова практика
Ірина Житковаголовний редактор MCFR Кадри
Законодавство не зобов’язує роботодавця реєструвати листки непрацездатності. Керуйтеся загальними нормами діловодства.

Не погоджуючись із накладеним штрафом ФОП звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Держпраці про визнання протиправним та скасування припису та постанови.

Аргументи ФОП:

  • нормами ЦК не заборонено укладення цивільно-правового договору на виконання певних робіт;
  • за ЦПД він сплачував виконавцеві робіт винагороду за результат виконаної роботи, а не за її процес, як це передбачено трудовим договором;
  • потреба укладення ЦПД зумовлена періодами найбільшого навантаження залу закладу громадського харчування позивача, що носить періодичний характер.

Аргументи Держпраці:

  • ЦПД позивача (ФОП) з офіціантом містить період і час виконання роботи;
  • в ЦПД передбачено надання не одноразової послуги, а щоденне надання послуг протягом певного періоду, що містить ознаки саме трудового договору;
  • наймана особа виконувала ті ж самі обов’язки, що і звільнений офіціант, тобто в обсязі, визначеному посадовою інструкцією офіціанта.

Суд розглянув надані докази і встановив, що цивільно-правовий договір, укладений позивачем з фізичною особою, має ознаки трудового характеру.

Позивач не надав доказів, які вказували б на факт роботи найманої особи за цивільно-правовим договором, а у ході судового розгляду суд з’ясував, що остання фактично була допущена до роботи офіціанта та виконувала відповідні обов’язки у кафе в порядку, визначеному законодавством про працю, проте, без укладання трудового договору.
Отже, суд погодився з висновками інспекційного відвідування та наступним притягненням до відповідальності на підставі абзацу 2 частини 2 статті 265 КЗпП.

 За інформацією Управління Держпраці у Рівненській області

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон