Замовляйте онлайн або телефонуйте безплатно 0 800 212 312

Активуйте подарунковий демодоступ

Кадровик-01

КСУ скасував вікові обмеження для виходу на пенсію за вислугу років

  • 13 червня 2019
  • 4704

Суд визнав неконституційною додаткову умову для призначення пенсії за вислугу років — досягнення певного віку (50-55 років).

КСУ рішенням від 04.06.2019 № 2-р/2019 (справа № 1-13/2018 (1844/16, 3011/16) визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), пункт «а» статті 54, статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі — Закон № 1788) зі змінами, внесеними законами України:

  • «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII (далі — Закон № 213);
  • «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911-VIII (далі — Закон № 911).
7 кроків, щоб повідомити працівника про право на пенсію

Нагадаємо, що Закон № 213 підвищив:

  • на 5 років вік виходу на пенсію для жінок, зайнятих на визначених пунктами «а», «б», «в», «г», «д» статті 55 Закону № 1788 роботах;
  • на 5 років загальний стаж роботи, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, для категорій працівників, визначених пунктами «а», «б», «в», «г», «д», «є» статті 55 Закону № 1788;
  • спеціальний стаж, необхідний для виходу на пенсію, для категорій працівників, визначених пунктом «а» статті 54, пунктами «д», «е», «ж» статті 55 Закону № 1788.

Закон № 911 встановив раніше не передбачений законодавством вік виходу на пенсію для окремих категорій громадян, а саме:

  • 50 років — для працівників льотного і льотно-випробного складу (п. «а» ст. 54 Закону № 1788) відповідно до переліку посад, затвердженого в порядку, що визначає КМУ;
  • 55 років — для працівників освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення (п. «е» ст. 55 Закону № 1788) за переліком, що затверджують у порядку, визначеному КМУ;
  • 55 років — для артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів (п. «ж» ст. 55 Закону № 1788) за переліком та у порядку, затвердженому КМУ).

Позиція КСУ — втрата професійної працездатності або придатності не пов’язана з досягненням працівником певного віку, тому не може бути умовою для призначення пенсії за вислугу років.

Мета призначення пенсії за вислугу років — забезпечити потрібні умови життя особам, робота яких пов’язана зі швидкою втратою професійних навичок (працездатності), що може настати до досягнення цими особами віку, потрібного для набуття права на пенсію за віком. Призначення пенсії за вислугу років є додатковою соціальною гарантією для осіб, які в особливих умовах виконували певні професійні функції.

КСУ вважає, що для запровадження юридичного регулювання, за яким окремим працівникам льотного і льотно-випробного складу, освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення, артистам театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств, колективів встановлено додатковий віковий критерій виходу на пенсію — 50 та 55 років, законодавець не мав об’єктивних підстав.

Відтак КСУ визнав означені зміни неконституційними. Ці норми втратили чинність з дня ухвалення КСУ Рішення — з 04.06.2019.

Зміни у призначенні пенсії: коментар ПФУ

Ольга Догадіна,
провідний експерт MCFR Кадри

 

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

57 секунд на реєстрацію і документ Ваш!


А також шпаргалки, зразки кадрових документів, форми звітів

та цілий банк посадових інструкцій без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і скачати
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

57 секунд на реєстрацію і документ Ваш!


А також шпаргалки, зразки кадрових документів, форми звітів

та цілий банк посадових інструкцій без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і скачати
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон