Замовляйте онлайн або телефонуйте безплатно 0 800 212 312

Активуйте подарунковий демодоступ

Кадровик-01

Трудовий та страховий стаж: який саме враховується для призначення пенсії

8 листопада 2019
19094
Середній бал: 5 із 5

Управління Держпраці у Рівненській області закликає офіційно оформлювати трудові відносини, щоб на момент виходу на пенсію мати достатньо стажу для її призначення.


З 1 січня 2004 року Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV  введено поняття «страховий стаж». Відтоді не має значення, скільки людина фактично працювала — головне протягом якого періоду та скільки сплачував роботодавець за неї до Пенсійного фонду. Трудовий стаж, отриманий до 01.01 2004 прирівнюється до страхового стажу. Отже, з зазначеної дати для розрахунку пенсії важливим є період сплати страхових внесків.

Відповідно до законодавства існує декілька різновидів стажу роботи, а саме:

 • трудовий (загальний) — сума періодів офіційної трудової діяльності, які підтверджуються записами в трудовій книжці. Такий стаж може містити в собі загальний, пільговий і спеціальний стаж роботи;
 • страховий (пенсійний) — період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ст. 24 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»);
 • спеціальний — сумарна тривалість певної трудової діяльності на відповідних видах робіт, що дає право на дострокове призначення трудової пенсії;
 • пільговий — це період трудової діяльності в шкідливих, небезпечних або специфічних умовах протягом повного робочого дня. Списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, за якими період трудової діяльності може бути віднесений до пільгового стажу, затверджені постановами Кабінету Міністрів України.

Що має зробити кадровик, коли працівник досягнув пенсійного віку?

Який саме стаж потрібен, щоб отримувати пенсію?

Трудовий та страховий стаж: який саме враховується для призначення пенсії

У 2019 році піти на пенсію громадяни України мають право в 60, 63 або 65 років залежно від накопиченого за роки трудової діяльності страхового стажу.

З чого складається пенсійний (страховий) стаж?

Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» без сплати внесків до Пенсійного фонду у страховий стаж пенсіонера зараховується:

 • строкова служба в армії
 • догляд за дитиною-інвалідом
 • військова (не строкова) служба
 • відпустка по вагітності та пологам
 • відпустка по догляду за дитиною до 3 років
 • строкова альтернативна (невійськова) служба
 • перебування на фронті або участь у бойових діях
 • період перебування за кордоном дружин або чоловіків дипломатів під час служби
 • інвалідність через нещасний випадок на виробництві або профзахворювання
 • виконання обов’язків батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу
 • служба у воєнізованих формуваннях, гірничорятувальних частинах і аварійно-рятувальних підрозділах, створених відповідно до законодавства України
 • строк отримання матеріальної допомоги на професійну підготовку/перепідготовку та підвищення кваліфікації, а також період отримання допомоги по безробіттю
 • догляд за інвалідом I групи, престарілим, що вимагає постійного догляду (по МСЕК) або особою, що досягла 80 років, якщо такий догляд здійснює непрацююча працездатна людина

Додатково в пенсійний стаж в період до 1 січня 2004 року включаються:

 • навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі
 • період проживання дружин офіцерів, прапорщиків і мічманів, а також військовослужбовців надстрокової служби з чоловіками в місцевостях, де була відсутня можливість їх працевлаштування за спеціальністю (не більше 10 років)

Розмір страхового внеску для фізичної особи у 2019 році

З січня 2011 року в Україні діє Єдиний соціальний внесок (далі —  ЄСВ) на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
З 01.01.2016 року для всіх категорій платників встановлена єдина ставка ЄСВ — 22%.

Чи має значення безперервність стажу для розрахунку пенсії?

Станом на сьогодні безперервність стажу роботи при призначенні пенсії значення не має. Тривалість безперервної роботи важлива, зокрема для медичних і соціальних працівників. Адже за безперервність стажу для них передбачені надбавки до зарплати.

Трудовий та страховий стаж: який саме враховується для призначення пенсіїДізнайтеся, чи буде пенсія, якщо немає стажу

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту.

Чи зарахується стаж, отриманий за кордоном, при оформленні пенсії в Україні?

Відповідь залежить від того, чи укладено міжнародний договорів про пенсійне забезпечення між Україною та державою, в якій українець працює.

Між Ураїною та такими державами як Вірменія, Грузія, Казахстан, Російська Федерація, Білорусь, Азербайджан, Узбекистан, Таджикистан, Молдова, Туркменістан, Киргизстан укладені територіальні договори, тобто пенсія призначається відповідно до чинного законодавства держави, на території якої пенсіонер проживає.

Між Україною та Латвією, Естонією, Литвою, Болгарією, Словаччиною, Польщею, Румунією, Іспанією, Португалією, Угорщиною, Чехією і Монголією діють пропорційні договори про пенсійне безпечення. Вони передбачають пропорційне фінансування пенсійних виплат, а саме: кожна країна платить пенсію за частину трудового стажу, отриманого на її території, пропорційно пенсійним внескам та заробітній платі. При цьому, розмір доходу (заробітку) визначається виходячи з офіційно встановленого курсу на момент призначення пенсії. Перевірка і підтвердження стажу компетентними органами відповідної країни здійснюється Пенсійним фондом за запитом пенсіонера, із зазначенням точної адреси підприємства і його назви.

Робота за кордоном не враховується при нарахуванні пенсії, якщо між Україною та іншою державою не укладений договір про соціальне та пенсійне забезпечення.

Трудовий та страховий стаж: який саме враховується для призначення пенсіїСтане у пригоді: як кадровику отримати довідку про страховий і трудовий стаж працівника через інтернет

 За інформацією Управління Держпраці у Рівненській області

logo
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

57 секунд на реєстрацію і документ Ваш!


А також шпаргалки, зразки кадрових документів, форми звітів

та цілий банк посадових інструкцій без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і скачати
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

57 секунд на реєстрацію і документ Ваш!


А також шпаргалки, зразки кадрових документів, форми звітів

та цілий банк посадових інструкцій без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
АБО ЗАЙТИ ЧЕРЕЗ СОЦМЕРЕЖІ
Зареєструватися і скачати