Активуйте подарунковий доступ >

Кадровик01

Працівникам, які брали безпосередню участь в АТО, тимчасова непрацездатність оплачується в розмірі 100% середньої заробітної плати

  • 21 вересня 2015
  • 158

Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на офіційному сайті роз’яснив, що застраховані особи, які безпосередньо брали участь в антитерористичній операції, мають право на пільги, передбачені для учасників бойових дій

Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на офіційному сайті роз’яснив, що застраховані особи, які безпосередньо брали участь в антитерористичній операції, мають право на пільги, передбачені для учасників бойових дій.

Фонд соцстраху нагадав, що розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності розраховується залежно від страхового стажу. Статтею 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105 (далі — Закон № 1105) визначено, що в розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу) допомога по тимчасовій непрацездатності надається ветеранам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII.

Фахівці Волинського обласного відділення Фонду соцстраху зауважили, що право застрахованої особи на отримання матеріального забезпечення, у т. ч. виплат по тимчасовій непрацездатності, виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи строк випробування й день звільнення), якщо інше не передбачено законодавством (ч. 1 ст. 19 Закону № 1105).

Середня заробітна плата для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності (якщо страховий випадок настав до 04.07.2015) обчислюється відповідно до пункту 14 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266 (далі — Порядок), виходячи з нарахованої за розрахунковий період заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески, та кількості відпрацьованих робочих днів у розрахунковому періоді.

Згідно зі статтею 119 Кодексу законів про працю України за працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, зберігаються місце роботи, посада й компенсується з бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності.

Виплати за період, коли особа не працювала та за нею зберігався середній заробіток, не включаються до розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності.

Тому у разі відсутності в розрахунковому періоді в демобілізованої застрахованої особи заробітної плати для обчислення середньої заробітної плати для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності може бути застосовано пункт 10 Порядку, згідно з яким середня заробітна плата для розрахунку страхових виплат визначається, виходячи з місячної тарифної ставки (посадового окладу), встановленої працівникові на момент настання страхового випадку.

Для страхових випадків, які настали з 04.07.2015, відповідно до пункту 3 Порядку середньоденна заробітна плата обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати, на яку нарахований єдиний внесок на кількість календарних днів зайнятості (періоду перебування в трудових відносинах) у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин. Місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключаються з розрахункового періоду.

У листі від 31.07.2015 № 445/18/99-15 Міністерство соціальної політики України рекомендує період військової служби застрахованої особи за призовом під час мобілізації на особливий період вважати періодом, невідпрацьованим з поважної причини, та виключати з розрахункового періоду й здійснювати розрахунок середньої заробітної плати за відпрацьовані місяці та дні розрахункового періоду. У випадку коли застрахована особа не працювала з зазначеної поважної причини всі місяці розрахункового періоду, слід застосовувати пункт 28 Порядку.

Розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності розраховується залежно від страхового стажу. Статтею 24 Закону № 1105 визначено, що в розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу) допомога по тимчасовій непрацездатності надається ветеранам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Відповідно до статті 6 Закону № 1105, до осіб, які належать до учасників бойових дій, належать особи, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України й брали безпосередню участь у антитерористичній операції. Таким чином, вказані особи мають право на пільги, передбачені для учасників бойових дій.

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
×


Скачайте зразок трудового договору 2018

Укладання та зразок трудового договору 2018

 Скачати шаблон  

Кадрові звіти 2019

У 2019 році кадровиків очікує підготовка 13-ти звітів. Які саме звіти доведеться подавати та за якими формами складати, — у таблиці кадрових звітів 2019.

 Скачати таблицю