• Головна сторінка
  • » Новини
  • » Відпустка без збереження заробітної плати «до шести років» батькові — роз’яснює журнал «Кадровик-01»

Відпустка без збереження заробітної плати «до шести років» батькові — роз’яснює журнал «Кадровик-01»

19 серпня 2015 511
Як оформити відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до шести років батькові дитини, що надається на підставі медичного висновку? Чи потрібна довідка з місця роботи матері, як що вона не перебуває у такій відпустці? Відповідає Ірина ЖИТКОВА, головний редактор напряму «МЦФЕР: Кадри» Цифрового видавництва МЦФЕР

Як оформити відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до шести років батькові дитини, що надається на підставі медичного висновку? Чи потрібна довідка з місця роботи матері, як що вона не перебуває у такій відпустці?  Відповідає Ірина ЖИТКОВА, головний редактор напряму «МЦФЕР: Кадри» Цифрового видавництва МЦФЕР.

Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (далі — відпустка для догляду за дитиною) надається за заявою жінки (батька дитини, баби, діда чи інших родичів, які фактично доглядають за дитиною, або особи, яка всиновила чи взяла під опіку дитину, та одного із прийомних батьків) повністю або частково у межах встановленого періоду та оформлюється наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу (далі — роботодавець; ч. 1 ст. 181 Кодексу законів про працю (КЗпП), ч. 3 ст. 20 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВРдалі — Закон про відпустки).

Якщо дитина потребує домашнього догляду, за бажанням жінки (батька дитини, баби, діда чи іншого родича, який фактично доглядає за дитиною, або особи, яка усиновила чи взяла під опіку дитину або інваліда з дитинства підгрупи А I групи та одного із прийомних батьків, далі — особа, яка фактично доглядає за дитиною) в обов’язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати. Така відпустка надається тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку, а в разі, якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), — не більш як до досягнення дитиною 16-річного віку, а якщо дитині встановлено категорію «дитина-інвалід підгрупи А» — до досягнення дитиною 18-річного віку (п. 3 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки).

Згідно з частиною третьою статті 20 Закону про відпустки особі, яка фактично доглядає за дитиною (крім осіб, які усиновили чи взяли дитину під опіку, прийомних батьків), відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на підставі довідки з місця роботи (навчання, служби) матері дитини про те, що вона вийшла на роботу до закінчення терміну цієї відпустки і виплату допомоги по догляду за дитиною їй припинено (із зазначенням дати). 

Отже,  для того щоб батько дитини (баба, дід чи інший родич, який фактично доглядає за дитиною) мав право на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, насамперед, право на таку відпустку має бути в матері дитини. Саме в цьому разі вона зможе делегувати його переліченим особам.

На відміну від відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, при вирішенні питання про надання  відпустки без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку Закон про відпустки не встановлює залежності між правом на таку відпустку родича, який фактично доглядає за дитиною, та відповідним правом матері.

Відпустка без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку надається на підставі заяви працівника і форми № 080-1/о «Довідка про потребу дитини (дитини-інваліда) у домашньому догляді» (далі — форма № 080-1/о), яка видається закладами охорони здоров’я незалежно від форм власності та підпорядкування на підставі рішення лікарсько-консультативної комісії (далі — ЛКК).

Форма № 080-1/о та інструкція щодо її заповнення затверджені наказом МОЗ України від 11.06.2012 № 430. Відповідно до пункту 3 Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 080-1/о «Довідка про потребу дитини (дитини-інваліда) у домашньому догляді», форма № 080-1/о надається для дитини (дитини-інваліда), яка потребує домашнього догляду:

  • одному з батьків, усиновителю, опікуну, піклувальнику дитини-інваліда, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, у відпустці без збереження заробітної плати та фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом, у разі якщо дитина-інвалід потребує домашнього догляду, на підставі рішення ЛКК для звернення до органів праці та соціального захисту населення за отриманням надбавки на догляд за дитиною інвалідом;
  • жінці, батькові, бабці, дідові чи іншим родичам, які фактично доглядають за дитиною, для надання відпустки без збереження заробітної плати.

Отже, відпустка без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку надається працівнику, який пред’явив оригінал форми № 080-1/о. 

Відомий експерт Ірина Житкова звертає увагу кадровиків, що право працівника на відпустку не залежить від того, чи має право на неї мати дитини, чи перебуває мати у відпустці для догляду за іншою дитиною до досягнення нею трирічного віку, чи продовжує навчання на денному відділенні вищого навчального закладу, чи займається підприємницькою діяльністю, чи взагалі не працює.

 

Матеріал надано редакцією журналу «Кадровик-01» 
Надруковано у журналі
«Кадровик-01» № 8/2015



Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Самое выгодное предложение

Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Свіжий номер вже на сайті

Довідник секретаря та офіс-менеджера

«Упередження та дієві настанови в роботі секретаря»






© Кадровик-01, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 18746-7546 ПР від 02.03.2012


  • Ми в соцмережах
Якщо я скачаю файл без реєстрації, чи стану я Піратом?

Ми б на Вашому місці так не ризикували!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І продовжуйте скачування!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль