Чорнобильська відпустка: коли та як надавати

20 жовтня 2020
21815
Середній бал: 5 із 5

14 чи 16 днів додаткової відпустки передбачено для працівників, простраждалих від аварії на ЧАЕС? Чи переноситься така відпустка? А що, коли на період чорнобильської відпустки припадав святковий або неробочий день? Відповіді на найпопулярніші запитання кадровиків — в огляді.

Чорнобильська відпустка: коли та як надавати


Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91 р. № 796-ХІІ (далі – Закон № 796) передбачає особам, постраждалим внаслідок катастрофи на ЧАЕС, ряд пільг і компенсацій, у тому числі за місцем роботи.

Однією з таких пільг є додаткова відпустка. Право на додаткову відпустку, яка належить працівникам зі статусом осіб, віднесених до 1 або 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, регламентують пункт 22 статті 20 і пункт 1 статті 21 Закону № 796. Згідно з ними особам, віднесеним до 1 і 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, належить додаткова відпустка зі збереженням заробітної плати тривалістю 14 робочих днів на рік та надається працівникові у зручний для нього час.

✍Чи складати окремий графік для чорнобильських відпусток

Однак враховуйте, що згідно з частиною 1 статті 5 Закону України «Про відпустки» від 15.11. 96 р. № 504/96-ВР (далі – Закон по відпустки) тривалість відпусток, у тому числі визначених іншими законами, розраховується виключно в календарних днях.

Отже, тривалість чорнобильської відпустки в календарних днях становить 16 к. д. Ця відпустка є гарантованою державою пільгою, тож роботодавець зобов’язаний забезпечити право працівника на неї впродовж року.

Увага! Прийнятий на роботу працівник, який належить до першої або другої категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, має право отримати додаткову чорнобильську відпустку із збереженням заробітної плати строком на 16 календарних днів навіть у перший місяць роботи.

Управління Держпраці у Полтавській області нагадує, що така відпустка повинна бути використані протягом календарного року. Перенесення додаткової відпустки працівникам, які мають статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, на інший рік чинним законодавством не передбачено. Крім того, тривалість такої відпусти не збільшується на кількість святкових та неробочих днів, що припадають на їх час. Законом про відпустки не передбачено і перенесення на інший період або продовження додаткової відпустки, у разі тимчасової непрацездатності, засвідченої в установленому порядку, під час такої відпустки.

logo