text

Активуйте подарунковий доступ >

Кадровик01

Мінсоцполітики про застосування законодавства з оплати праці

  • 22 липня 2015
  • 108

Міністерство соціальної політики України в листі від 07.04.2015 № 372/13/84-15 роз’яснило, як надавати та оплачувати вільні від роботи дні працівникам, які поєднують роботу із навчанням, та чи індексується заробітна плата працівників після відпустки для догляду за дитиною, у разі переведення на інше підприємство тощо

Міністерство соціальної політики України в листі від 07.04.2015 № 372/13/84-15 роз’яснило, як надавати та оплачувати вільні від роботи дні працівникам, які поєднують роботу із навчанням, та чи індексується заробітна плата працівників після відпустки для догляду за дитиною, у разі переведення на інше підприємство тощо.

Щодо надання та оплати вільних від роботи днів працівникам, що навчаються у школі

Відповідно до статті 209 Кодексу законів про працю України (КЗпП) працівникам, які успішно навчаються в середніх загальноосвітніх вечірніх (змінних) школах, класах, групах з очною, заочною формами навчання при загальноосвітніх школах, на період навчального року встановлюється скорочений робочий тиждень на один робочий день або на відповідну йому кількість робочих годин (при скороченні робочого дня протягом тижня). Такі особи звільняються від роботи протягом навчального року не більш як на 36 робочих днів при шестиденному робочому тижні або на відповідну їм кількість робочих годин. При п’ятиденному робочому тижні кількість вільних від роботи днів змінюється залежно від тривалості робочої зміни при збереженні кількості вільних від роботи годин.

Роботодавець зобов’язаний встановити працівнику скорочений робочий час за умови подання працівником заяви та довідки навчального закладу, з якої можна зробити висновок про успішність навчання та період навчального року.

Питання вибору виду скороченого робочого часу (скорочення робочого тижня чи відповідне скорочення робочих годин) та конкретний вільний від роботи день визначається за погодженням сторін трудових правовідносин. При цьому враховуються як інтереси виробництва, так і режим занять у навчальному закладі.

За час звільнення працівників від роботи за ними зберігається 50 відсотків середньої заробітної плати, але не нижче мінімального розміру заробітної плати.

Важливо

Мінімальний розмір заробітної плати має бути гарантований не за місяць, а в розрахунку на час, який оплачується в зазначеному розмірі. Середній заробіток працівнику нараховується з урахуванням положень Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100, виходячи із заробітної плати за 2 календарні місяці, що передують місяцю, в якому надаються частково оплачувані вільні від роботи дні або години.

Щодо індексації грошових доходів населення

Згідно з пунктом 10-3 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі — Порядок), для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (далі — відпустка для догляду), під час визначення базового місяця для проведення індексації зберігаються такі самі умови нарахування сум індексації, як і в інших працівників, які займають аналогічні посади, з урахуванням положень пунктів 1-1, 4 та 5 Порядку.

Тобто, якщо протягом періоду, коли працівниця знаходилася у відпустці для догляду, за її посадою не відбувалося підвищення заробітної плати, як і для інших працівників установи на аналогічних посадах, то у такому випадку для працівниці базовим залишається місяць, в якому востаннє було підвищено заробітну плату.

Разом з тим, пунктом 10-2 Порядку визначено, що сума індексації зберігається для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі або організації (далі — організація), а також переведено на роботу в іншу організацію або в іншу місцевість, та у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, якщо сума збільшення заробітної плати менша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць. У разі коли сума збільшення заробітної плати більша, ніж сума індексації, яка повинна нараховуватися за відповідний місяць, такий місяць вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації.

Отже, якщо при переведенні працівниці в іншу організацію її заробітна плата не змінювалась, то за нею має зберігатися сума індексації, визначена на попередньому місці роботи, виходячи з останнього базового місяця.

Підготувала Юлія Видиборець,

головний експерт «МЦФЕР: Кадри», член Експертної ради системи «Expertus: Кадри»

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
×


Скачайте зразок трудового договору 2018

Укладання та зразок трудового договору 2018

 Скачати шаблон