Роз’ясніть працівниці при надії, як виплачують допомогу по вагітності та пологах

6 листопада 2020
5676
Середній бал: 5 із 5

Роз’ясніть працівниці при надії, як виплачують допомогу по вагітності та пологах

✍ Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами: крок за кроком

Управління Держпраці у Полтавській області нагадало, що відповідно до статті 179 КЗпП і статті 17 Закону України «Про відпустки» на підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю:

  • до пологів – 70 календарних днів;
  • після пологів – 56 календарних днів (70 календарних днів – у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів), починаючи з дня пологів.

Тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами обчислюється сумарно і становить 126 календарних днів (140 календарних днів – у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів). Вона надається жінкам повністю незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів.

Чи видавати наказ про надання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами

Допомога по вагітності та пологах надається працівниці у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (ст. 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV (далі – Закон № 1105-XIV).

Допомога по вагітності та пологах надається у розмірі 100 % середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому КМУ і не залежить від страхового стажу. При цьому сума такої  допомоги у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески до Фонду, та не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.

Підставою для призначення допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності (ст. 31 Закону № 1105-XIV).

Документи для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами розглядаються не пізніше десяти днів з дня їх надходження. Повідомлення про відмову в призначенні допомоги із зазначенням причин відмови та порядку оскарження видається або надсилається заявникові не пізніше п’яти днів після винесення відповідного рішення. Допомога по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах виплачується працівницям, які працюють на умовах трудового договору (контракту), інших підставах, передбачених законом, – у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати. Не одержане застрахованою особою своєчасно матеріальне забезпечення виплачується за минулий час у розмірі, встановленому на час настання страхового випадку.

Держпраці також зауважило, що фінансування допомоги по вагітності та пологах, а також по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку провадиться з коштів державного соціального страхування (ст. 23 Закону України «Про відпустки»).

logo