Рішення профспілки щодо звільнення має бути обгрунтованим: правова позиція ВСУ

14 липня 2015 187
Необгрунтована відмова виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) в наданні згоди на розірвання трудового договору надає власнику або уповноваженому ним органу право звільнити працівника без згоди профспілки. Яке ж рішення можна вважати обґрунтованим? Правову позицію з цього питання Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України висловила при розгляді 1 липня 2015 року справи № 6-703цс15

Необгрунтована відмова виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) в наданні згоди на розірвання трудового договору надає власнику або уповноваженому ним органу право звільнити працівника без згоди профспілки. Яке ж рішення можна вважати обґрунтованим? Правову позицію з цього питання Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України висловила при розгляді 1 липня 2015 року справи № 6-703цс15.

Стаття 43 Кодексу законів про працю України (КЗпП) у більшості випадків розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу (далі — роботодавець) зобов’язує його отримати від профспілки попередню згоду на звільнення.

При цьому рішення профспілки про відмову в наданні згоди на розірвання трудового договору повинне бути обґрунтованим. У разі якщо рішення не містить обгрунтування відмови в наданні згоди на розірвання трудового договору, роботодавець має право звільнити працівника без згоди профспілки (ч. 7 ст. 43 КЗпП, ч. 6 ст. 39 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15.09.1999 № 1045-XIV).

Суд, розглядаючи трудовий спір, повинен з’ясувати, чи містить рішення профспілки власне правове обгрунтування такої відмови. Лише у разі відсутності у рішенні правового обґрунтування відмови у наданні згоди на звільнення працівника у власника виникає право звільнити працівника без згоди профспілки. Таке звільнення є законним у разі дотримання інших передбачених законодавством вимог для звільнення.

Законодавство не розкриває зміст поняття «обгрунтованість» та «необгрунтованість» рішення, отже обгрунтованість повинна оцінюватись судом, виходячи із загальних принципів права і засад цивільного судочинства та лексичного значення (тлумачення) самого слова «обгрунтований», яке означає «бути достатньо, добре аргументованим, підтвердженим науково, переконливими доказами, доведеним фактами».

Отже, рішення профспілкового органу про відмову в наданні згоди на розірвання трудового договору повинно бути достатньо, добре аргументованим та містити посилання на правове обгрунтування незаконності звільнення працівника, або посилання на неврахування власником фактичних обставин, за яких розірвання трудового договору з працівником є порушенням його законних прав.

З огляду на те, що висновок про обгрунтованість чи необгрунтованість рішення профспілки про відмову у наданні згоди на звільнення працівника може бути зроблений судом лише після перевірки відповідності такого рішення нормам трудового законодавства, фактичних обставин і підстав звільнення працівника, його ділових і професійних якостей, суд уповноважений здійснювати перевірку та давати юридичну оцінку рішенню профспілки (яке відповідно до вимог статей 57, 212 Цивільного процесуального кодексу України є одним із доказів у справі і не має для суду наперед встановленого значення).

 

Підготувала Юлія Видиборець,

головний експерт «МЦФЕР: Кадри», член Експертної ради системи «Expertus: Кадри»Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Самое выгодное предложение

Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


© Кадровик-01, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 18746-7546 ПР від 02.03.2012


  • Ми в соцмережах
Неее скачууу-єє-тьсяяя!

А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×
► пенсії підвищуються;

► скасовуються обмеження на виплату пенсій для працюючих пенсіонерів;

► збільшується страховий стаж для пенсійного забезпечення