Працівник звільнився під час хвороби — скільки днів лікарняного оплачує роботодавець

29 грудня 2020
2055
Середній бал: 5 із 5

Роз’яснення Мінсоцполітики не збігається з позицією Фонду соцстраху і Держпраці. Помилка роботодавця у застосуванні законодавства призведе до відповідальності та судової тяганини

Працівник звільнився під час хвороби — скільки днів лікарняного оплачує роботодавець

Мінсоцполітики роз’яснило, що за рахунок коштів роботодавця оплачують тільки ті дні тимчасової непрацездатності, які працівник хворів і перебував у трудових відносинах, а з 6-го дня оплачує  Фонд соціального страхування України (лист Мінсоцполітики «Щодо оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності у разі звільнення працівника» від 15.12.2020 № 11599/0/290-20/45). Тобто, роботодавець не оплачує працівнику дні з наступного дня після звільнення і по п’ятий день хвороби. Але, як кажуть — не усе так однозначно.  

Листок непрацездатності: від отримання до оплати

ФСС вважає, що перші п’ять днів тимчасової непрацездатності оплачують за рахунок коштів роботодавця. Звільнення під час тимчасової непрацездатності не є підставою для відмови в оплаті лікарняного (роз’яснення ФСС від 06.08.2020). 

Допомогу з тимчасової непрацездатності ФСС надає застрахованій особі у формі матеріального забезпечення починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення МСЕК інвалідності незалежно від звільнення в період втрати працездатності (ч. 1, 2 ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV, далі — Закон № 1105). 

Перші п’ять днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, оплачують коштом роботодавця у порядку, встановленому постановою КМУ від 26.06.2015 № 440 (далі — Постанова № 440). Постанова № 440 — підзаконний акт. Він лише роз’яснює механізм дій роботодавця, не встановлює нових норм і не спростовує чинних.  

Юридичний відділ ЦК Профспілки працівників освіти і науки України також наголосив, що Закон № 1105 — документ вищої юридичної сили, який регулює питання матеріального забезпечення застрахованих осіб у випадку їх тимчасової непрацездатності.  Закон № 1105 визначає, що допомогу з тимчасової працездатності виплачують незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством. Таким чином, роботодавець гарантує отримання допомоги за перші п’ять днів хвороби, а Фонд — за всі наступні (роз’яснення від 02.11.2020).  

Аналогічне роз’яснення 19.07.2019 розмістило Управління Держпраці у Черкаській області.  

Якщо працівник судитиметься з колишнім роботодавцем, який оплатив лікарняний по день звільнення, невідомо, яку позицію займе суд. Тож радимо дотримувати законодавства та приймати виважені рішення.  

Олена Петровська,

експерт MCFR Кадри

logo