Кабмін зареєстрував у Парламенті законопроект про трудові договори з нефіксованим робочим часом

2 березня 2021
9132
Середній бал: 5 із 5

Кабмін зареєстрував у Парламенті законопроект про трудові договори з нефіксованим робочим часом

Проект закону Уряд ухвалив 24 лютого 2021 року, а вже наступного дня Денис Шмигаль зареєстрував його у ВР (законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання деяких нестандартних форм зайнятості» від 25.02.2021 № 5161, далі — Законопроект № 5161). 

Розробник Законопроекту № 5161 — Мінекономіки. Урядовці прагнуть: 

  • врегулювати нестандартні форми зайнятості для осіб, які виконують роботу на непостійній основі; 
  • забезпечити гнучкість у виборі трудових відносин; 
  • посилити мобільність працівника при реалізації права на працю. 

Законопроект № 5161 доповнює КЗпП новою статтею 21-1 та вводить особливу форму трудового договору – трудовий договір з нефіксованим робочим часом. 

Трудовий договір: визначаємо строк і форму

За умовами такого договору заздалегідь не встановлюють конкретний час для виконання роботи. Роботодавець самостійно визначатиме необхідність та час, коли залучати працівника до роботи, її обсяг, а за домовленістю з працівником — режим його роботи та тривалість робочого часу, необхідного для роботи.  

Кількість трудових договорів з нефіксованим робочим часом у одного роботодавця не може перевищувати 10% загальної кількості трудових договорів. Юридичні особи та ФОП, у яких менше 10 працівників, зможуть укладати не більше одного трудового договору з нефіксованим робочим часом. 

Які мінімальні гарантії в оплаті праці 

Трудовий договір з нефіксованим робочим часом міститиме інформацію про: 

  • спосіб та мінімальний строк, у який працівник буде поінформований про початок виконання  роботи; 
  • спосіб та максимальний строк, у який працівник повідомлятиме про готовність приступити до роботи або відмовитися від її виконання; 
  • інтервали, в які від працівника можуть вимагати працювати — базові години та дні. 

Типову форму за таким договором затвердить Мінекономіки. 

Кількість базових годин, у які від працівника можуть вимагати працювати, не може перевищувати 40 годин на тиждень, а кількість базових днів — 6 днів на тиждень.  

Працівник матиме право відмовитися виконувати роботу, якщо роботодавець вимагає виконувати її поза межами базових днів та годин або якщо йому повідомили про наявність роботи з порушенням мінімальних строків, визначених трудовим договором з нефіксованим робочим часом.  

Роботодавець зможе притягнути працівника до дисциплінарної відповідальності за відмову виконувати роботу у базові дні та години. Виняток —  відмова у зв’язку з хворобою, виконанням державних або громадських обов’язків, а також повідомлення про роботу із порушенням мінімальних строків. 

Працівнику оплачуватимуть виключно той час, коли він фактично виконував роботу.  

Мінімальна тривалість робочого часу працівника за таким договором становитиме 32 години на місяць. Якщо працівник протягом місяця працюватиме менше 32 годин, йому доведеться виплатити зарплату не менше ніж за 32 години робочого часу. 

У разі згоди працівника працювати поза межами базових днів або годин, його роботу оплачуватимуть за умовами трудового договору, а у разі перевищення нормальної тривалості робочого часу — в порядку, передбаченому статтею 106 КЗпП.  

Мінімальні державні гарантії в оплаті праці

Порядок обчислення зарплати працівникам, які працюють за трудовим договором з нефіксованим робочим часом, за час щорічної відпустки та компенсації за невикористані відпустки, встановить КМУ. 

Роботодавець  не зможе заборонити або перешкодити працівнику за таким договором виконувати роботу за іншими трудовими договорами.  

Виконання роботи на умовах нефіксованого робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників. 

У трудовому договорі з нефіксованим робочим часом зможете встановлювати додаткові підстави його припинити.  

Письмова форма договору буде обов’язковою. 

За фактичний допуск працівника до роботи за трудовим договором з нефіксованим робочим часом у разі, якщо працівник фактично виконує роботу повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати або винагороди без нарахування та сплати ЄСВ та податків, роботодавець сплатить штраф у 10 МЗП за кожного працівника, стосовно якого вчинив порушення. До юридичних осіб та ФОП, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої — третьої груп, застосують попередження.

За перевищення допустимої кількості трудових договорів з нефіксованим робочим часом або ведення недостовірного обліку робочого часу працівника, який працює за таким договором, роботодавець сплатить штраф — 3 МЗП за кожного працівника, стосовно якого вчинив порушення.

Нова реальність вимагає від кадровика нових компетенцій — трудові договори з нефіксованим робочим часом будуть затребувані, приміром:

  • в  сфері медицини — коли лікаря-сумісника потрібно залучити до операцій кілька разів на місяць; 
  • в сільському господарстві — де обсяг та період збору врожаю складно визначити заздалегідь; 
  • у сфері обслуговування — коли працівників набиратимуть для обслуговування банкету. 

Експерти MCFR: Кадри підтримають вас у кожній кадровій справі та допоможуть оформити будь-який трудовий договір. 

Олена Петровська,

експерт MCFR Кадри

За матеріалами ВР 

logo