Держпраці інформує, як проходять перевірки спільно з ДПС

5 липня 2021
3530
Середній бал: 5 із 5

Не уклали трудовий договір із працівником? Будьте готові сплатити великий штраф

Держпраці інформує, як проходять перевірки спільно з ДПС

Протягом 1-2 липня виявлено 15 неоформлених працівників. У Кропивницькому перевіряли заклади громадського харчування (кафе) та сфери послуг (перукарні). Виявлено неоформленого працівника й у Світловодську під час перевірки торгової точки на овочевому ринку.

Паралельно триває роз’яснювальна робота щодо переваг легальної праці.

Інспектори праці  мають право перевіряти, як бізнес виконує трудове законодавство.

Інспектор праці може прийти без попередження в будь-який час. Він має показати службове посвідчення, а також за вимогою копію направлення на проведенняперевірки. Перевірка може проходити на місці або дистанційно. Інспектор має вільний доступ до будь-яких виробничих, службових та адміністративних приміщень, а також може перевіряти будь-які документи, що стосуються працівників, наодинці або у присутності свідків спілкуватися з керівником та працівниками.

Під час інспекційного відвідування дозволяється робити фото, відео або аудіозаписи, залучати правоохоронні органи.

Підставою для перевірки є будь-яка інформація про можливе використання незадекларованої праці:

  • від працівників,
  • сторонніх людей,
  • конкурентів,
  • будь-яких державних органів, у тому числі місцевого самоврядування.

Чи можна не допустити інспектора до перевірки? 

Є таке право, у разі, якщо інспектор праці відмовиться показати службове посвідчення. Якщо документ є, але ви маєте сумніви щодо його справжності, перевірте посвідчення і фото інспектора в реєстрі на сайті Держпраці.

Пам’ятайте, що Порядок контролю за додержанням законодавства про працю визначає процедуру перевірки інспектором праці лише оформлення трудових відносин. Інші питання перевіряють за іншими процедурами.

Відповідальність у сфері праці

До юридичних осіб та ФОП, які використовують найману працю без оформлення трудових відносин, можуть застосовувати фінансову (ст. 265 КЗпП) та адміністративну відповідальність (ст. 41 КУпАП).

Фінансова відповідальність застосовується до юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (ФОП), якщо вони є роботодавцями, а адміністративна відповідальність – до посадових осіб підприємств, а також до ФОП. Фінансова відповідальність може застосовуватись одночасно з адміністративною.

Накладання штрафів за порушення у сфері праці

Інспектор праці обов’язково нарахує штраф у трьох випадках:

  • за недопущення до проведення перевірки,
  • за створення перешкод у її проведенні,
  • за виявлення незадекларованої праці (не уклали трудовий договір, не повідомили про найм Державну фіскальну службу, не сплатили податки).

З усіх інших питань інспектор складає припис, де вказує, що треба виправити. Якщо ви зробите це в зазначені терміни, вас не притягатимуть до відповідальності.

Оформлюйте належним чином працівників, сплачуйте податки та ЄСВ – і тоді штраф вам не загрожує.

За матеріалами Управління Держпраці в Кіровоградській області

Штрафи 2022

logo