2 жовтня почав діяти закон про творчу відпустку працівникам театрів

5 жовтня 2021
4924
Середній бал: 5 із 5

Учасникам театральних колективів надаватимуть відпустку за основною роботою, щоб вони могли зніматися у фільмах та гастролювати

Верховна рада встановила творчу відпустку працівникам театрів

Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про театри і театральну справу» щодо створення додаткових умов для забезпечення професійного розвитку творчих працівників театрів» від 08.09.2021 № 1724-IX (далі — Закон) опублікований у «Голосі України» від 01.10.2021 № 187 та почав діяти з дня, наступного за днем, коли його опублікували. Цей закон доповнить статтю 21 Закону України «Про театри і театральну справу» від 31.05.2005 № 2605-IV нормою, що професійні творчі працівники театрів мають право на творчу відпустку для провадження творчої діяльності поза основним місцем роботи. 

З тексту Закону не зрозуміло, чи оплачувана ця відпустка. Надання творчих відпусток врегульовує стаття 16 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР. Таку оплачувану відпустку надають працівникам для закінчення дисертаційних робіт, написання підручників та в інших випадках, передбачених законодавством.  

Проте автори у пояснювальній записці до законопроекту зазначають, що на сьогодні загальна норма про відпустки без збереження зарплати строком до 15 к. д. не враховує особливостей діяльності професійних творчих працівників. Для того, аби учасники театральних колективів могли брати  участь у зйомках фільмів, серіалів, гастрольній діяльності, депутати пропонують встановити творчу відпустку для провадження творчої діяльності поза основним місцем роботи. На думку депутатів, творча відпустка без збереження зарплати на строк, визначений у контракті індивідуально з кожним професійним творчим працівником, створить додаткові передумови для професійного розвитку художнього та артистичного персоналу театру.   

Закон зобов’язує Кабмін у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом: 

  • привести свої нормативно-правові акти у відповідність з цим Законом; 
  • забезпечити приведення міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їхніх нормативно-правових актів у відповідність з цим Законом. 

Тож сподіваємося, підзаконні акти проллють світло на цей вид відпустки. 

До речі, стаття 54 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII передбачає право педагогічних, науково-педагогічних та наукові працівників на творчу відпустку строком до одного року не більше одного разу на 10 років із зарахуванням до стажу роботи. Проте за чотири роки навряд чи хтось зміг нею скористатися, тому що відсутній механізм реалізації цієї норми. 

Ірина Житкова,

керівник групи експертів MCFR Кадри

logo