Кадровик01

Звільнення у зв’язку з припиненням повноважень посадових осіб — роз’яснення Мінсоцполітики

  • 22 квітня 2015
  • 252

Кілька корисних тезисів, на які натрапляємо у листі Мінсоцполітики від 31.07.2014 № 8475/0/14-14/06, можуть стати у пригоді юридичним особам, створеним у формі товариств

Кілька корисних тезисів, на які натрапляємо у листі Мінсоцполітики від 31.07.2014 № 8475/0/14-14/06, можуть стати у пригоді юридичним особам, створеним у формі товариств.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав інвесторів» від 13.05.2014 № 1255-VII внесено зміни до низки законодавчих актів, які регулюють питання звільнення посадових осіб та посилення їх матеріальної відповідальності, зокрема, до статті 41 КЗпП та Цивільного кодексу України. Істотні зміни, що вносилися означеним Законом, торкнулися сфери трудового права, адже власники одержали можливість звільняти посадових осіб своїх підприємств без конкретизації причини звільнення. Статтю 41 КЗпП, якою встановлені додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу з окремими категоріями працівників за певних умов, доповнено новим пунктом 5, яким передбачено таку підставу звільнення як «припинення повноважень посадових осіб». При цьому ніяких «певних умов», що регулюються нормами статті 41, не визначено.

Згідно з частиною третьою статті 99 Цивільного кодексу України, яку викладено в новій редакції, повноваження члена виконавчого органу можуть бути в будь-який час припинені або він може бути тимчасово відсторонений від виконання своїх повноважень.

На думку Мінсоцполітики, під цими змінами слід розуміти, що рішення про припинення повноважень або тимчасове відсторонення від виконання обов'язків члена виконавчого органу приймається в будь-який момент і на будь-яких підставах в розумінні норм цивільного законодавства незалежно від випадків, за якими підстави для цього обумовлені установчими документами.

Автори роз’яснення зазначають, що відсторонення від виконання повноважень за нормами Цивільного кодексу України за своєю правовою природою, предметом регулювання правовідносин і правовими наслідками відрізняється від відсторонення від роботи за нормами статті 46 КЗпП. Відтак, під «відстороненням» у розумінні Цивільного кодексу України слід розуміти прийняття рішення компетентним органом товариства, спрямованого на унеможливлення здійснення членом виконавчого органу в межах корпоративних відносин з товариством повноважень у сфері управлінської діяльності. Відповідно можливість такого відсторонення не є предметом регулювання нормами трудового права.

Отримавши можливість припинити повноваження посадової особи без зазначення причин, власники водночас зобов'язані виплати такому працівнику вихідну допомогу в розмірі не менше ніж шестимісячний середній заробіток. Відповідні зміни внесено до статті 44 КЗпП. До відома Покроковий алгоритм звільнення за пунктом 5 статті 41 КЗпП у зв’язку з припиненням повноважень посадових осіб ви знайдете у журналі «Кадровик-01» № 1/ 2015.
За потреби цей номер журналу можна замовити в нашому інтернет-магазині.

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон