Кадровик01

Умови отримання пільгової пенсії

  • 22 березня 2016
  • 932

Управління Державної служби України з питань праці у Закарпатській області нагадало про державні гарантії та права на пільгове пенсійне забезпечення працівників

Управління Державної служби України з питань праці у Закарпатській області нагадало про державні гарантії та права на пільгове пенсійне забезпечення працівників. 

Так, Прикінцевими положеннями Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV з 1 січня 2004 року передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою КМУ від 11.03.1994 № 162, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди цим особам пенсії призначаються органами Пенсійного фонду за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі — Закон № 1788).

Порядок призначення пільгових пенсій особам, які мали право на пенсію на пільгових умовах до набрання чинності 01.01.1992 Законом 1788, регулюється статтею 100, Закону № 1788 виходячи з вимог до віку та стажу, встановлених раніше чинним законодавством.

Специфіка пільгового пенсійного забезпечення цієї категорії громадян пов’язана із особливими умовами, характером і тривалістю роботи, наявністю і тривалістю спеціального трудового стажу.

За результатами атестації, відповідальність за проведення якої покладається на на керівника підприємства, установи, організації (далі — організація) (Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджений постановою КМУ від 01.08.1992 № 442), складається Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників (далі — Перелік), який після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом в організації і зберігається протягом 50 років.

Позаяк основним документом про трудову діяльність працівника є трудова книжка, до трудових книжок працівників, професії та посади яких внесено до Переліку, відповідно до пункту 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Мінпраці, Мін’юсту та Мінсоцзахисту від 29.07.1993 № 58 (далі — Інструкція № 58), на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, вноситься запис, який має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення. Показники, вказані у цих Списках, обов’язково повинні бути підтверджені у карті оцінки умов праці робочого місця за результатами атестації і можуть записуватись у дужках.

Якщо в трудовій книжці немає відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах (зокрема, інформація про зайнятість на роботах із шкідливими і важкими умовами праці впродовж повного робочого дня), для підтвердження спеціального стажу приймаються уточнюючі довідки організацій або їхніх правонаступників. Зразок довідки затверджено постановою КМУ «Про затвердження порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» від 12.08.1993 № 637. У цих довідках має бути зазначено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків, куди включається цей період; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Довідки видаються організаціями, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі організації ліквідовано або вони припинили своє існування з інших причин, — довідки видаються правонаступником.

Водночас записи про найменування роботи, професії або посади, на яку прийнято працівника, повинні відповідати найменуванням професій і посад, вказаних у Національному класифікаторі професій України ДК 003:2010 «Класифікаторі професій», затвердженому наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 № 327 (КП). Записи про роботу вносять в установленому порядку до трудових книжок працівників відповідно до професійних назв робіт, зазначених у додатках А і Б до КП.

Найпоширенішою помилкою роботодавців є неправильно зазначена посада, професія, за якою працівника приймають на роботу. У разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу виправлення виконує роботодавець, який зробив відповідний запис. Порядок виправлення неправильних чи неточних записів, внесених до трудової книжки, визначено пунктами 2.6, 2.8-2.10 Інструкції № 58.

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон