Розкажіть працівникам про відмінність між декларуванням та реєстрацією місця проживання

14 січня 2022
5163
Середній бал: 5 із 5

Детальне роз'яснення від БПД

Розкажіть працівникам про Закон про декларування та реєстрацію місця проживання

1 грудня 2021 року набув чинності Закон «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні».

Відсьогодні стартує декларування місця проживання

Цей Закон скасовує:

  • проставляння штампів в паспортах,
  • паперові додатки до ID-картки,
  • особисті відвідування військкоматів.

Відтепер можна обрати між декларуванням та реєстрацією місця проживання.

Яка різниця між декларуванням та реєстрацією місця проживання

Декларування місця проживання особи – повідомлення особою органу реєстрації адреси свого місця проживання шляхом надання декларації про місце проживання в електронній формі з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг з подальшим внесенням такої інформації до реєстру територіальної громади.

Реєстрація місця проживання (перебування) особи – внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи.

Головна відмінність між цими двома варіантами полягає у способі подачі відомостей про особу та документів. Закон дозволяє зробити це онлайн, тобто без зайвого відвідування відповідних установ.

Декларування та реєстрація місця проживання (перебування) особи не надає особі права володіння, користування чи розпорядження житлом (у тому числі не є підставою для вселення чи визнання за особою права на проживання та/або права користування житлом), про проживання в якому особа повідомила (ч. 3 ст. 1 Закону).

Розкажіть працівникам про відмінність між декларуванням та реєстрацією місця проживання
Ірина Житковакерівник групи експертів MCFR Кадри
Одне з найпопулярніших запитань, що надходять до нашої редакції

Порядок декларування та реєстрації місця проживання

Громадяни України, які проживають на території України, а також іноземці чи особи без громадянства, які на законних підставах постійно або тимчасово проживають на території України, зобов’язані протягом 30 к. д. після прибуття до нового місця проживання (перебування) задекларувати або зареєструвати його.

Місце проживання новонародженої дитини батьки мають зареєструвати або задекларувати протягом 3 місяців з дня державної реєстрації її народження.

Дитина віком від 14 до 18 років самостійно декларує місце свого проживання за місцем проживання її батьків або інших законних представників чи одного з них без надання згоди такими особами. Якщо такі особи декларують інше місце проживання, то повинна бути згода від батьків чи законних представників, що підтверджується електронним підписом. Декларування місця проживання осіб до 14 років здійснюється одним із батьків.

Важливо, що діти, що досягли 14 років відтепер реєструють чи декларують місце свого проживання лише за наявності паспорта.

Особливості декларування місця реєстрації (проживання) дітей-сиріт, осіб без постійного місця проживання та здобувачів освіти передбачено статтями 13,14 та 15 відповідно.

Щоб отримати онлайн-послугу, необхідно подати в електронній формі декларацію, яка повинна відповідати вимогам статті 8 та 9 цього Закону, та відомості про сплату адміністративного збору. У випадку, коли особа не є власником (співвласником) житла, за адресою якої декларується місце її проживання, воно здійснюється за згодою власника (співвласників) житла, уповноваженої особи житла, що надається в електронній формі засобами Єдиного державного веб-порталу електронних послуг та зазначається в декларації про місце проживання під час її формування. Ставка адміністративного збору визначається статтею 6 Закону. Уся інформація подається до Єдиного державного веб-порталу електронних послуг.

У разі реєстрації місця проживання (перебування) особи під час особистого відвідування органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) подається заява про реєстрацію місця проживання (перебування) за формою, затвердженою КМУ. Реєстрація місця проживання (перебування) особи, зміна її місця проживання (перебування) може бути здійснена за зверненням її законного представника або представника, що діє на підставі довіреності, посвідченої у встановленому законом порядку. До заяви потрібно додавати документи, передбачені ст. 9 Закону, та підтвердження про сплату адмінзбору.

Порядок зняття з місця реєстрації/проживання

Зняття особи із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) передбачено статтею 18 Закону. Заява може подаватися як в письмовій, так і в електронній формі. Обов’язково до заяви подаються необхідний перелік документів (у разі подання в письмовій формі) та підтвердження сплати адміністративного збору. Для дітей віком від 14 до 18 років потрібна згода батьків або законних представників.

Як запровадити, організувати та припинити дистанційну роботу

Як це стосується військового обліку

Відповідно до Закону, до реєстру територіальної громади вносяться й відомості про військовий облік (окремий номер запису в ЄДР призовників, військовозобов’язаних та резервістів (за наявності) або відомості, зазначені у військово-обліковому документі відповідно до переліку, встановленого КМУ.

Це дає можливість знятись з попереднього місця реєстрації та зареєструватись на новому, не відвідуючи при цьому військкомат.

За матеріалами БПД


⚡ ТОП-5 консультацій ⚡


logo