Невиплата зарплат працівникам, які знаходяться в лавах ЗСУ, під час воєнного стану: наслідки для роботодавця

14 червня 2022
7184
Середній бал: 5 із 5

Невиплата зарплат працівникам, які знаходяться в лавах ЗСУ, під час воєнного стану: наслідки для роботодавця

Східне міжрегіональне управління Держпраці зауважує, що протягом червня 2022 року з’явилися скарги з приводу невиплати заробітної плати «особливої» категорії, а саме чоловіків, що знаходяться на службі в Збройних Силах України.

Як увільнити через призов по мобілізації

Держпраці нагадує, що за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб – підприємців, у яких вони працювали на час призову (ч. 3 ст. 119 КЗпП). Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Держбюджету відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

На період воєнного стану Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136 від 10.06.2022 (далі — Закон № 2136) має пріоритет над КЗпП.

Наказ про увільнення у зв’язку з призовом по мобілізації

Стаття 10 Закону № 2136 скеровує: заробітна плата в період воєнного стану має виплачуватися на умовах, визначених трудовим договором. При цьому, роботодавець повинен вживати усіх можливих заходів щодо забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати. Неможливість вчасно виплатити заробітну плату через бойові дії не звільняє роботодавця від обов’язку виплатити заробітну плату. Водночас строк виплати заробітної плати може бути відтермінований до моменту відновлення діяльності підприємства.

Держпраці провела інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо ефективних засобів дотримання законодавства та запобігання можливим його порушенням та попередила роботодавців, що за порушення законодавства про працю в частині несвоєчасної виплати заробітної плати посадових осіб може бути притягнуто до дисциплінарної, адміністративної та кримінальної відповідальності, а саме підприємство — до фінансової відповідальності.

Джерело: Східне міжрегіональне управління Держпраці

logo