Телефонуйте 0 800 212 312, якщо бажаєте передплатити. Усі дзвінки безплатні

СКАЧАЙТЕ оновлений Звіт про квоту 2019 ⇓

Кадровик01

ПФУ про законодавчі зміни у пенсійній системі з 1 січня 2015 року

 • 21 січня 2015
 • 154

Пенсійний фонд України коротко роз’яснив, як саме змінилися розміри «спеціальних пенсій», тобто прокурорам, державним службовцям, суддям, народним депутатам, службовцям органів місцевого самоврядування

28 грудня 2014 року Верховною Радою прийнято Державний бюджет України на 2015 рік та низку законів, що регулюють питання бюджетного, податкового, трудового, пенсійного та іншого законодавства. Ухвалені зміни мають значний вплив і на розвиток пенсійної системи.

1. Закон України від 28.12.2014 № 76-VІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України»:
 

 • змінює розміри «спеціальних» пенсій;
 • ліквідовує достроковий вихід на пенсію за 1,5 року до досягнення пенсійного віку;
 • передбачає, що окремі види надбавок та підвищень до пенсій встановлюються Кабінетом Міністрів України;

2. Закон України від 28.12.2014 № 80-VІІІ «Про Державний бюджет України на 2015 рік»:

 • затверджує розміри прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати на 2015 рік;
 • надає право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри окремих соціальних виплат.

3. Закон України від 28.12.2014 № 71-VІІІ «Про внесення змін до податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи»:

 • змінює межу для оподаткування «великих» пенсій;
 • встановлює новий порядок сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (при купівлі іноземної валюти, при клеймуванні ювелірних та побутових виробів).

4. Закон України від 28.12.2014 № 77-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці»:

 • об’єднує фонди загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань;
 • встановлює нові умови нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Основні зміни у пенсійному забезпеченні

Змінюються розміри «спеціальних» пенсій

З 1 січня 2015 року при призначенні пенсій таким категоріям пенсіонерів, як прокурори, державні службовці, судді, народні депутати, службовці органів місцевого самоврядування, відсоток від заробітної плати, що береться для обчислення пенсії, зменшується з 70 до 60.

При призначенні пенсій за Законом України від 13.12.1991 № 1977-XII «Про наукову і науково-технічну діяльність» відсоток від заробітної плати, що береться для обчислення пенсії, зменшено з 80 до 60.

Передбачено, що пенсіонер будь-якої із «спеціальних» категорій позбавляється права на одержання «спеціальної» пенсії у разі вчинення корупційного діяння (звільнення з роботи у зв’язку із засудженням за умисний злочин із використанням свого посадового становища або притягнення до адміністративної відповідальності за правопорушення, пов’язане з корупцією).

Перерахунок «спеціальних» пенсій вже не буде проводитися щоразу при зростанні заробітної плати працюючих службовців. Порядок проведення перерахунків таких пенсій визначатиме Кабінет Міністрів України.

Припиняється достроковий вихід на пенсію у зв’язку із скороченням штатів та за станом здоров'я

З 1 січня 2015 року скасовано можливість виходу на пенсію достроково за півтора року до досягнення пенсійного віку, якщо людина звільняється у зв’язку із скороченням штатів або за станом здоров’я.

Також виключено норму щодо дострокового виходу на пенсію за два роки до досягнення пенсійного віку особам, які вивільняються у зв’язку із закриттям ЧАЕС. Але ця зміна здебільшого є технічною, оскільки норма практично не використовувалась.

Пенсії, призначені достроково до 1 січня 2015 року, будуть виплачуватися і надалі.

Кабінет Міністрів України визначає розміри пенсій, надбавок, підвищень чорнобильцям та дітям війни, а також порядок індексації пенсій

Розміри мінімальної пенсії інвалідам-чорнобильцям, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю внаслідок аварії на ЧАЕС, розміри компенсацій сім’ям за втрату годувальника внаслідок чорнобильської катастрофи встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Аналогічне право надано Кабінету Міністрів і щодо визначення розміру підвищення дітям війни.

На сьогодні розміри зазначених виплат встановлені постановами Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 та від 28 грудня 2011 року № 1381.

Скасовано норму щодо призначення до пенсій доплат за проживання на забруднених територіях.

Розміри раніше призначених пенсій у зв’язку із прийняттям цієї норми не зменшаться. А для пенсій, призначених після 1 січня 2015 року, відповідна доплата встановлюватися вже не буде (розмір доплати становив від 5,20 грн. до 13,20 грн.).

Законом про Державний бюджет України на 2015 рік підтверджено право Кабінету Міністрів України на встановлення розмірів окремих соціальних виплат, у тому числі чорнобильцям, дітям війни, військовослужбовцям та деяким іншим категоріям громадян.

Крім цього, відповідно до Державного бюджету, Кабінет Міністрів України має затвердити спеціальний порядок проведення індексації розмірів пенсій у 2015 році.  

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, зросте до 1074 грн. 

Розміри прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати на 2015 рік, грн.

Вид соціальної гарантії

з 1 січня

з 1 грудня

Прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць

1176

1330

для дітей віком до 6 років

1032

1167

для дітей віком від 6 до 18 років     

1286

1455

для працездатних осіб

1218

1378

для осіб, які втратили працездатність  

949

1074

Мінімальна заробітна плата

1218

1378

В Україні розмір мінімальної пенсії за віком дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних. Величина надбавок та підвищень до пенсій (наприклад, доплати за понаднормовий стаж, підвищення пенсії учаснику бойових дій, який досяг 85 років, тощо) також прив’язана до цього показника.

З огляду на складну економічну ситуацію в країні, протягом 2014 року прожитковий мінімум для непрацездатних осіб не змінювався і становив 949 грн.

Реалізація запланованих на нинішній рік реформ забезпечить  необхідний фінансовий ресурс для підвищення розміру соціальних виплат. З 1 грудня 2015 року, згідно із законом про держбюджет, прожитковий рівень для осіб, які втратили працездатність, зросте до 1074 гривень.

Для пенсіонерів це означає, що з 1 грудня 2015 року буде проведено перерахунок пенсій, а також надбавок і підвищень до них, виходячи з величини 1074 грн.

Суми понад три мінімальних заробітних плати будуть оподатковуватися

Згідно із законодавством, яке діяло до 1 січня 2015 року, оподаткуванню підлягали суми пенсії, що перевищували 10 тис. гривень, у частині такого перевищення.

З 1 січня ц.р. внесено зміни до статті 164 Податкового кодексу,  і тепер оподаткуванню підлягають пенсії, розмір яких перевищує три мінімальних заробітних плати (3654 грн.), в частині такого перевищення за ставкою 15%. Наприклад, якщо розмір пенсії становить 4100 грн., то оподатковуються тільки 446 грн. – та частина, яка перевищує межу в 3654 грн.

Якщо ж сума перевищення над трьома мінімальними заробітними платами більша за 10-кратний розмір мінімальної заробітної плати, то ставка податку збільшується до 20%.

Оподаткування пенсій здійснюється органами Пенсійного фонду України в автоматичному режимі. Пенсіонерові не потрібно звертатися з цих питань до податкової інспекції чи управління ПФУ.  

Зміни щодо збору на обов’язкове державне пенсійне страхування (валюта, ювелірні вироби)

Збір на обов’язкове державне пенсійне страхування запроваджено в Україні в 1998 році.

З 1 січня 2015 року набули чинності нові норми щодо збору при купівлі іноземної валюти.

Ставку збору збільшено з 0,5% до 2%, його сплачують лише фізичні особи, які купують готівкову валюту (крім громадян, які мають валютні кредити й купують іноземну валюту для їх погашення).

Також із 1 січня 2015 року замість збору від продажу ювелірних виробів із золота, платини та дорогоцінного каміння в Україні запроваджується збір при клеймуванні ювелірних та побутових виробів державним пробірним клеймом на казенних підприємствах пробірного контролю.

Розмір збору – 10% вартості основного дорогоцінного металу (золота, срібла, платини, паладію) у перерахунку на вагу чистого металу. Сума визначається за офіційним курсом банківських металів на момент, коли виріб подається на клеймування.

Казенні підприємства пробірного контролю подають до 20 числа місяця, що настає за звітним, до органів Пенсійного фонду звіт про нарахування (утримання) та сплату збору на обов’язкове державне пенсійне страхування при здійсненні клеймування виробів державним пробірним клеймом.

Нова форма звітності для платників цього збору (як і збору при купівлі готівкової іноземної валюти) нині розробляється Пенсійним фондом і буде затверджена Кабінетом Міністрів України. 

Перевірки  контролюючих органів – виключно з дозволу КМУ чи за заявкою суб’єкта господарювання

Законодавством, що набрало чинності з 1 січня 2015 року, продовжено мораторій на перевірки контролюючими органами підприємств, установ та організацій, фізичних осіб – підприємців. У 2015 та 2016 роках вони здійснюватимуться виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки.

Зміни у нарахуванні єдиного внеску на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування

З 1 січня 2015 року відбулися істотні зміни в законодавстві щодо сплати єдиного внеску, спрямовані на детінізацію ринку праці та легалізацію заробітної плати. Зокрема:

 • передбачено нарахування єдиного внеску за кожну застраховану особу;
 • запроваджено мінімальний внесок за місяць за найманих працівників;
 • запроваджено знижувальний коефіцієнт розміру єдиного внеску за найманих осіб за основним місцем роботи для роботодавців, які підвищують заробітну плату.

Роз’яснення з питань нарахування та сплати єдиного внеску надає Державна фіскальна служба України.

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон  

Кадрові звіти 2019

У 2019 році кадровиків очікує підготовка 13-ти звітів. Які саме звіти доведеться подавати та за якими формами складати, — у таблиці кадрових звітів 2019.

 Скачати таблицю