Кадровик01

Викладачів державних вишів через зменшення кількості студентів не скорочуватимуть

  • 15 березня 2016
  • 611

Зміни, внесені до Закону «Про вищу освіту», мають нівелювати пряму залежність між кількістю науково-педагогічних працівників ВНЗ від чисельності здобувачів вищої освіти у виші. Це давня і відома проблема, але відтепер є надія на її розв’язання

Зміни, внесені  до Закону «Про вищу освіту», мають нівелювати пряму залежність між кількістю науково-педагогічних працівників ВНЗ від чисельності здобувачів вищої освіти у виші. Це давня і відома проблема, але відтепер є надія на її розв’язання.

Про що йдеться?

Декларативну норму про те, що вищі навчальні заклади мають право формувати та затверджувати власний штатний розпис відповідно до законодавства (п. 5 ч. 2 ст. 32 Закону «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII), доповнено: «При зменшенні чисельності осіб, які навчаються за кожною освітньою програмою, у межах 20 відсотків чисельності, визначеної на початок навчання за цією програмою, штатна чисельність науково-педагогічних працівників не скорочується» (згідно із Законом № 1017-VIII від 18.02.2016, нова норма діє з 13 березня 2016 р.).

Із чим пов’язані зміни?

За чинною нормативно-правовою базою  кількість штатних посад науково-педагогічного складу ВНЗ державної форми власності напряму залежить від чисельності здобувачів вищої освіти у виші.

Питання визначення нормативів чисельності осіб, які навчаються, на одну посаду науково-педагогічного працівника у ВНЗ державної форми власності, врегульовані постановою КМУ від 17.08.2002 № 1134 «Про затвердження нормативів чисельності студентів (курсантів), аспірантів (ад'юнктів), докторантів, здобувачів наукового ступеня кандидата наук, слухачів, інтернів, клінічних ординаторів на одну штатну посаду науково-педагогічного працівника у вищих навчальних закладах III і IV рівня акредитації та вищих навчальних закладах післядипломної освіти державної форми власності» (далі — Постанова № 1134). 

Штатна чисельність науково-педагогічних працівників ВНЗ III і IV рівня акредитації та ВНЗ післядипломної освіти державної форми власності, визначена згідно із затвердженими цією постановою нормативами, є граничною (п. 3 постанови). Власникам ВНЗ III і IV рівня акредитації та ВНЗ післядипломної освіти  комунальної і приватної форми власності рекомендовано під час встановлення штатної чисельності науково-педагогічних працівників застосовувати нормативи, затверджені пунктом 1 та підпунктами “а” і “б” пункту 2 цієї постанови (п. 5 постанови).

Безумовно, визначення таких нормативів в ідеальному варіанті виглядає логічним і обгрунтованим. Так, не вважатиметься нормальною ситуація, за якої, наприклад, навчання 10 студентів за рахунок державного бюджету провадитимуть  30 науково-педагогічних працівників.

Утім, безумовне дотримання вимог Постанови № 1134 призводить до такого стану речей, коли відрахування студентів, які не бажають набувати належного рівня знань та показують низькі, а то й незадовільні результати, автоматично зумовлює скорочення штатних посад  викладачів, та, як наслідок, — їх наступне звільнення. Оскільки залишитися без засобів існування педагоги, звісно, не хочуть, то з огляду на можливе скорочення змушені виставляти позитивні оцінки недбалим студентам, які або не бажають, або неспроможні отримати необхідний рівень знань.

У підсумку маємо, що маємо: дипломованих фахівців, які вважають за щастя влаштуватися «менеджерами із продажів» у крамнички, що продають гаджети для мобільних. Адже непридатність до роботи за фахом виявляється у перші хвилини співбесіди з потенційним роботодавцем.

Зміни до Закону про вищу освіту – вчасні і потрібні. Тож, сподіваємося на дієвість їх реалізації.

Підготували експерти МЦФЕР: Кадри

Підписка на новини

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої новини. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас у курсі всіх кадрових подій!

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон