Доля невикористаної відпустки після прийняття Закону «Про працю»

2 березня 2020
28450
Середній бал: 5 із 5

Запитання

Чи «згорять» дні невикористаних відпусток за попередні роки після набрання чинності Закону «Про працю»?

Відповідь

Ні, не «згорять».

За чинним законодавством невикористані відпустки не згоряють. Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про відпустки» від  15.11.1996 № 504/96-ВР роботодавець при звільненні працівника виплачує грошову компенсацію за всі невикористані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А І групи.

Наказ про звільнення і виплату компенсації за невикористані дні відпустки

Наразі у Раді зареєстрований проєкт Закону «Про працю» за № 2708 (далі — Законопроєкт № 2708). Згідно зі ст. 57 Законопроєкту № 2708 роботодавець виплачуватиме працівнику при звільненні компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки лише за поточний та попередній робочі роки. Дана норма почне діяти, коли Закон про працю набере чинності.

Увага!

Працівник зможе отримати невикористані дні відпустки, що накопичилися за минулі роки, і після того, як Закон «Про працю» почне діяти. Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

Тобто до події, факту застосовують закон або нормативно-правовий акт, під час дії якого ця подія бо факт відбувся (п. 2 рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99).