Правомірність перевірок з праці під час адаптивного карантину

18 червня 2020
4807
Середній бал: 5 із 5

Запитання

Чи проводять планові та позапланові перевірки з праці під час адаптивного карантину?

Відповідь


Держпраці повідомляло, що на виконання постанови КМУ від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» щодо своєчасного і повного проведення профілактичних і протиепідемічних заходів припинило проведення:

  • планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю);
  • інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин, тощо.
☝ Чи повідомить інспектор праці про інспекційне відвідування

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)»:

«Тимчасово, до 31 травня 2020 року забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, крім державного нагляду (контролю) за діяльністю суб’єктів господарювання, які відповідно до затверджених КМУ критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику».

Карантин наразі триває до 22.06.2020 (постанова КМУ «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів» від 20.05.2020 № 392). Керуючись положеннями Закону № 533, дата, з якої знімається заборона на проведення органами державного нагляду та контролю планових перевірок, припадає на 01.07.2020. 

Однак, якщо Уряд прийме рішення про продовження карантину, то дата зняття заборони припадатиме на перше число місяця, наступного за місяцем, у якому дія карантину була припинена. У суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику Держпраці має право провести планову перевірку й під час карантину.

Нагадуємо, що планові перевірки в сфері праці проводять з обмеженого кола питань, а саме:

  • з охорони праці,
  • зайнятості населення,
  • працевлаштування осіб з інвалідністю.

Такі перевірки плануються на рік — перевірте, чи є ваше підприємство в плані перевірок на 2020 рік.

Перевірки з інших питань у сфері праці (прийняття, звільнення, відпустки тощо) проходять у формі інспекційних відвідувань. Формальної заборони на інспектування наразі немає, адже ці заходи контролю є позаплановими по своїй суті. У червні 2020 року здебільшого проводять інспектування закладів охорони здоров’я, щоб проконтролювати, як медики, що надають допомогу хворим на коронавірусну хворобу, отримують встановлені законом доплати. Також проводять інспектування за зверненнями працівників, що поскаржилися на порушення їх прав роботодавцями під час карантину.

Як дізнатися, що перевірятиме інспектор праці

Зверніть увагу, що Держпраці розпочала роз’яснювальну роботу для запобігання нездекларованій праці. За практикою попередніх періодів за цим роз’яснювальним етапом йдуть заходи контролю.

Тож інспектор праці може прийти до вас з інспектуванням і під час адаптивного карантину, якщо для цього є підстави.