Вільний час на пошук роботи працівнику, якого скорочують

9 лютого 2021
870
Середній бал: 5 із 5

Запитання

Чи надавати працівнику вільний час на пошук роботи, якщо попередили про скорочення?

Відповідь

Працедавці в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів можуть встановлювати додаткові порівняно з законодавством трудові і соціально-побутові пільги для працівників. Це встановлено ст. 9-1 КЗпП. Для цього є колективний договір, який укладається та діє на підприємстві, а також інші локальні нормативні документи роботодавця.

Як укласти колективний договір

Правові засади застосування колективних договорів в Україні визначені у:

Ст. 13 КЗпП визначено, що у колективному договорі встановлюються взаємні зобов’язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема, зміни в організації виробництва і праці, а також встановлення гарантій, компенсацій, пільг.

Умови колективних договорів і угод, укладених відповідно до чинного законодавства, є обов’язковими для підприємств, на які вони поширюються, та сторін, які їх уклали (ст. 5 Закону України «Про колективні договори і угоди»).

Таким чином, норма, що надає працівникам, попередженим про скорочення їх посад, певної кількості годин робочого часу із збереженням зарплати для пошуку нової роботи, має бути передбачена у колективному договорі з формулюванням зобов’язання роботодавця надавати працівникам, яких попереджено про скорочення їх посад, на їхнє прохання певну кількість годин робочого часу на тиждень із збереженням зарплати для пошуку нової роботи.

Як провести скорочення штату

Якщо такі гарантії встановлено роботодавцем, то для їх надання працівникові необхідно подати письмову заяву, а роботодавцю видати відповідний наказ (розпорядження).

Час для пошуку нової роботи на підставі положень колективного договору включається до складу робочого часу, у табелі обліку робочого часу такі години позначаються як години роботи, передбачені колдоговором («Р» або «01»).

Оплата часу пошуку нової роботи здійснюється на загальних підставах.

За матеріалами ГУ Держпрацi в Одеськiй областi