Активуйте подарунковий доступ >

Кадровик01

Ведення документів російською мовою: чи дозволено

  • 20 лютого 2017
  • 2926

Запитання

Чи можна вести особову картку, інші документи з обліку персоналу, бухгалтерські документи російською мовою?

Відповідь

Державною мовою в Україні є українська мова, що закріплено статтею 10 Конституції України.

Діловодство в установах, на підприємствах, в організаціях здійснюється державною мовою. Документи також оформлюють державною мовою, крім випадків, передбачених законодавством про мови в Україні (п. 14 розд. ІІ Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Мін’юсту 18.06.2015 № 1000/5).

Інші мови можуть використовуватися в економічній і соціальній діяльності приватних підприємств, установ та організацій (п. 1 та 2 ст. 18 Закону України «Про засади державної мовної політики» від 03.07.2012 № 5029-VI).

Облік персоналу на підприємстві, а також бухгалтерський облік мають вестися державною мовою. Законодавство не передбачає можливості внесення, приміром, до особової картки П-2 відомостей про працівника російською.

На тому що всі первинні документи, облікові регістри і бухгалтерська звітність повинні складатись українською мовою, неодноразово наголошує Державна фіскальна служба України (приміром, листі від 25.12.2015 № 27700/6/99-95-42-03-15).

Відповідно до статті 13 Закону України «Про засади державної мовної політики» від 03.07.2012 № 5029-VI паспорт громадянина України або документ, що його заміняє, і відомості про його власника, що вносяться до нього, виконуються державною мовою і поруч, за вибором громадянина, однією з регіональних мов або мов меншин України. Дія цього положення поширюється й на інші офіційні документи, що посвідчують особу громадянина України або відомості про неї (записи актів громадянського стану і документи, що видаються органами реєстрації актів громадянського стану, документ про освіту, трудова книжка, військовий квиток та інші офіційні документи), а також документи, що посвідчують особу іноземця або особу без громадянства, у разі наявності письмової заяви особи.

Отже, й до трудової книжки запис російською мовою можна внести лише у разі, якщо працівник вимагає внесення такого запису шляхом подання письмової заяви.

Підсумуємо: в законодавстві відсутні норми, які б дозволяли ведення обліку працівників чи бухгалтерського обліку російською мовою.

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
Вы читали:
Приєднуйтеся до закритого Клубу кадровиків!
Зарегистрируйтесь и вам также будут доступны статьи

Пройдіть швидку реєстрацію і отримайте доступ до:

норм робочого часу на 2019 рік

• штатного розпису з мінімальним окладом у 2019 році

• 48 шпаргалок для безпомилкової роботи

• онлайн-сервісів та калькуляторів

• вебінарів та презентацій

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І продовжити читання
Зареєструватися
×


Скачайте зразок трудового договору 2018

Укладання та зразок трудового договору 2018

 Скачати шаблон  

Кадрові звіти 2019

У 2019 році кадровиків очікує підготовка 13-ти звітів. Які саме звіти доведеться подавати та за якими формами складати, — у таблиці кадрових звітів 2019.

 Скачати таблицю