Ведення документів російською мовою: чи дозволено

727

Запитання

Чи можна вести особову картку, інші документи з обліку персоналу, бухгалтерські документи російською мовою?

Відповідь

Державною мовою в Україні є українська мова, що закріплено статтею 10 Конституції України.

Діловодство в установах, на підприємствах, в організаціях здійснюється державною мовою. Документи також оформлюють державною мовою, крім випадків, передбачених законодавством про мови в Україні (п. 14 розд. ІІ Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Мін’юсту 18.06.2015 № 1000/5).

Інші мови можуть використовуватися в економічній і соціальній діяльності приватних підприємств, установ та організацій (п. 1 та 2 ст. 18 Закону України «Про засади державної мовної політики» від 03.07.2012 № 5029-VI).

Облік персоналу на підприємстві, а також бухгалтерський облік мають вестися державною мовою. Законодавство не передбачає можливості внесення, приміром, до особової картки П-2 відомостей про працівника російською.

На тому що всі первинні документи, облікові регістри і бухгалтерська звітність повинні складатись українською мовою, неодноразово наголошує Державна фіскальна служба України (приміром, листі від 25.12.2015 № 27700/6/99-95-42-03-15).

Відповідно до статті 13 Закону України «Про засади державної мовної політики» від 03.07.2012 № 5029-VI паспорт громадянина України або документ, що його заміняє, і відомості про його власника, що вносяться до нього, виконуються державною мовою і поруч, за вибором громадянина, однією з регіональних мов або мов меншин України. Дія цього положення поширюється й на інші офіційні документи, що посвідчують особу громадянина України або відомості про неї (записи актів громадянського стану і документи, що видаються органами реєстрації актів громадянського стану, документ про освіту, трудова книжка, військовий квиток та інші офіційні документи), а також документи, що посвідчують особу іноземця або особу без громадянства, у разі наявності письмової заяви особи.

Отже, й до трудової книжки запис російською мовою можна внести лише у разі, якщо працівник вимагає внесення такого запису шляхом подання письмової заяви.

Підсумуємо: в законодавстві відсутні норми, які б дозволяли ведення обліку працівників чи бухгалтерського обліку російською мовою.

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Самое выгодное предложение

Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією

Накази на підприємстві

Електронна книга для кадровика та секретаря

Читати






© Кадровик-01, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Свідоцтво про державну реєстрацію
КВ 18746-7546 ПР від 02.03.2012


  • Ми в соцмережах
Неее скачууу-єє-тьсяяя!

А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
і скачаю все
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Стаття призначена для професіоналів!

Підтвердіть, будь ласка, свій статус професіонала, пройшовши швидку реєстрацію. Після цього Вам будуть доступні:

• професійні матеріали сайту;

• 31 шпаргалка для безпомилкової роботи;

• вебінари та презентації від найкращих експертів з кадрів.



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І продовжу читання
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
×
► пенсії підвищуються;

► скасовуються обмеження на виплату пенсій для працюючих пенсіонерів;

► збільшується страховий стаж для пенсійного забезпечення