Кадровик01

Працівника призивають на строкову військову службу не під час мобілізації: звільняємо чи увільняємо

  • 19 травня 2016
  • 15826

Запитання

10 травня 2016 року працівника організації призвали до Збройних Сил України для проходження строкової військової служби. Що мав зробити кадровик: звільнити з роботи чи увільнити від роботи, адже мобілізації на той час в Україні ще не було?

Відповідь

Відповідь на це запитання надали Олена Коновалова, заступник директора департаменту з питань праці — начальник відділу з питань трудових відносин Державної служби України з питань праці, і Юлія Видиборець, головний експерт напряму МЦФЕР: Кадри, член Експертної ради системи Expertus: Кадри.

Згідно з Указом Президента України «Про звільнення в запас військовослужбовців строкової служби, строки проведення чергових призовів та чергові призови громадян України на строкову військову службу у 2016 році» від 29.03.2016 № 122/2016 у травні-червні та жовтні-листопаді 2016 року провадиться черговий призов громадян України на строкову військову службу.

Стаття 119 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) визначає гарантії для працівників на час виконання державних або громадських обов’язків.

Так, за працівниками:

  •  призваними на строкову військову службу;
  •  призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період;
  •  прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації;
  • зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності й у фізичних осіб — підприємців, в яких вони працювали на час призову.

Отже, керуючись статтею 119 КЗпП, роботодавець мав увільнити працівника, призваного на строкову військову службу, від роботи зі збереженням місця роботи, посади і середнього заробітку.

Закон № 2232 також містить аналогічну статтю, яка визначає пільги та гарантії працівникам, призваним на строкову військову службу. Однак назва статті 39 Закону № 2232 — «Призов на військову службу під час мобілізації. Демобілізація», — та її розміщення у Главі VII «Призов під час мобілізації. Демобілізація» породжує у працівників кадрових служб запитання щодо того, чи має право на пільги працівник, призваний на строкову військову службу не під час мобілізації. Відповідь: «Так, має».

Стаття 39 Закону № 2232 регулює лише ті правовідносини, що виникають під час мобілізації, про що і свідчить назва статті та глави, до якої вміщено статтю 39.

Увага: Стаття 119 КЗпП регулює порядок надання працівникам пільг як під час дії особливого періоду, так і в мирний час.

Отже, працівників, призваних на строкову військову службу 2016 року, слід увільняти від роботи зі збереженням місця роботи, посади і середнього заробітку, керуючись частиною третьою статті 119 КЗпП.

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон  

Кадрові звіти 2019

У 2019 році кадровиків очікує підготовка 13-ти звітів. Які саме звіти доведеться подавати та за якими формами складати, — у таблиці кадрових звітів 2019.

 Скачати таблицю