Кадровик01

Які кадрові документи повинен вести ФОП?

  • 21 березня 2017
  • 18517

Запитання

Чи потрібно фізичній особі — підприємцю, в якого є наймані працівники, вести кадрове діловодство та в якому обсязі? Чи обов’язково ФОП затверджувати штатний розпис, графік відпусток, правила внутрішнього трудового розпорядку, вести табель обліку робочого часу?

Відповідь

Законодавство про працю прямо не передбачає обов’язку фізичної особи — підприємця вести кадрову документацію при застосуванні найманої праці. Однак норми трудового законодавства поширюються на осіб, які працюють за трудовим договором з фізичною особою (ч. 1 ст. 3 Кодексу законів про працю України; КЗпП), а отже й на трудові відносини, що виникають між працівником та ФОП-роботодавцем.

Так, щоб дотримати норми статті 29 КЗпП, ФОП повинен мати правила внутрішнього трудового розпорядку, адже роботодавець зобов’язаний ознайомити працівника з ПВТР до початку роботи за укладеним трудовим договором.

Працівники ФОП мають таке саме право на відпустки, як і працівники підприємств, установ, організацій (ст. 2 Закону України «Про відпустки»).

А статтею 10 Закону про відпустки встановлено, що черговість надання відпусток визначається графіками відпусток, які затверджує роботодавець за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.

Роботодавець зобов’язаний вести й облік відпусток, що надаються працівникам.

А як щодо інших документів?

Звернімося до Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Держкомстату від 28.09.2005 № 286 (далі — Інструкція № 286), що містить основні методологічні положення з визначення показників кількості працівників у формах державних статистичних спостережень. Мета методології — одержання об’єктивної статистичної інформації щодо зайнятості та розмірів оплати праці працівників.

Дія Інструкції № 286 поширюється й на таку категорію роботодавців, як ФОП (абз. 2 п. 1.1 розділу I).

Пунктом 1.6 розділу I Інструкції № 286 установлено, що до первинної облікової документації для визначення кількісного складу працівників належать:

Задля практичного втілення настанов Інструкції № 286 підприємець має вести означену первинну облікову документацію з персоналу.

Складання штатного розпису є необхідним у роботі з персоналом. На підставі штатного розпису ухвалюють рішення про прийняття, переведення працівників на іншу роботу, встановлення посадового окладу, тарифної ставки (окладу) конкретному працівникові.

Наявність штатного розпису є гарантією забезпечення прав працівників на працю, захист від незаконного звільнення та оплату праці.

Позицію щодо необхідності ведення ФОП кадрової документації при застосуванні найманої праці висловило й Міністерство соціальної політики (лист від 21.11.2016 № 5907/0/10–16/06). З погляду Міністерства, це запобігатиме порушенням законодавства про працю і випадковим помилкам у роботі з персоналом.

Ірина Іванченко,
шеф-редактор журналу «Кадровик-01» та системи «Expertus: Кадри»

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон