Лікарняний по вагітності та пологах після відпустки до трьох років: як буде оплачуватися?

29 березня 2017
2364
Середній бал: 5 із 5

Запитання

Працівниця перебувала у відпустці до 3 років, її термін закінчився. Працівниця вийшла на роботу і за 3 місяці знову пішла у декрет — у відпустку по вагітності та пологах. Як буде оплачуватися цей лікарняний по вагітності та пологах – з мінімальної зарплати чи по-іншому?

Відповідь

Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і не залежить від страхового стажу. Сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески до Фонду, та не може бути меншою, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку (ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі — Закон № 1105).

Окрім того, для застрахованих осіб, які протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше 6 місяців допомога по вагітності та пологах призначається виходячи з нарахованої заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, але в розрахунку на місяць не вище двократного розміру мінімальної заробітної плати та не менше за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом у місяці настання страхового випадку (пп. 2 ч. 4 ст. 19 Закону № 1105).

Період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску. Натомість період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 6-річного віку не включається до страхового стажу.

Тому відпустка до 3 років повністю зараховується до страхового стажу, а отже і лікарняний по вагітності та пологах, виданий після відпустки до 3 років, не підпадає під обмеження в оплаті. Лікарняний буде оплачуватися із середнього заробітку, а не із розрахунку МЗП.