Кадровик01

Особа без прописки: чи можна прийняти на роботу?

  • 20 квітня 2017
  • 8880

Запитання

Кандидат, який пройшов відбір на посаду, надав при укладенні трудового договору паспорт без відмітки про прописку (реєстрацію місця проживання). Чи можна прийняти на роботу таку особу?

Відповідь

При укладенні трудового договору громадянин зобов’язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку, а у випадках, передбачених законодавством, — також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров’я та інші документи (ч. 2 ст. 24 Кодексу законів про працю України; далі — КЗпП).

Забороняється вимагати від осіб, які працевлаштовуються, відомості про їх партійну і національну приналежність, походження, реєстрацію місця проживання чи перебування та документи, подання яких не передбачено законодавством (ст. 25 КЗпП).

Понад це реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження (ч. 2 ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 № 1382–IV; далі — Закон № 1382).

Утім, працівника, який працевлаштовується, доцільно поінформувати про законодавчі норми щодо реєстрації місця проживання:

  • громадянин України зобов’язаний протягом 30 календарних днів після зняття з реєстрації попереднього місця проживання зареєструвати нове місце проживання (ч. 1 ст. 6 Закону № 1382);
  • зареєструватися за новим місцем проживання необхідно протягом 10 днів після прибуття (п. 2.1 Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні, затвердженого наказом МВС від 22.11.2012 № 1077).

До речі, орган реєстрації за заявою особи може одночасно зняти її з реєстрації за попереднім місцем проживання та зареєструвати за новим (ч. 1 ст. 6 Закону № 1382).

Проживання громадян без реєстрації місця проживання тягне за собою попередження (ч. 1 ст. 197 Кодексу України про адміністративні правопорушення; далі — КпАП). А якщо особу протягом року вже було піддано адміністративному стягненню за порушення, передбачені частиною 1 статті 197 КпАП, — штраф від 1 до 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч. 2 ст. 197 КпАП).

Для роботодавців передбачено адміністративну відповідальність лише за прийняття на роботу осіб без паспорта або з недійсними паспортами (ст. 200 КпАП).

Отже, роботодавець не може відмовити в укладанні трудового договору особі, що не має зареєстрованого місця проживання, та не несе відповідальності за недотримання особою обов’язку щодо реєстрації місця проживання.

Ольга Догадіна,
редактор-експерт MCFR: Кадри 

Освітні заходи
Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Найвигідніша пропозиція
Скористайтеся найвигіднішими пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Знову це надокучливе спливаюче вікно!

Дратує? А Ви зареєструйтеся і спробуйте ще раз!

Витратіть на РЕЄСТРАЦІЮ лише 57 секунд і СКАЧУЙТЕ шпаргалки кадровика, форми, зразки та бланки кадрових документів без обмежень.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
і скачаю все
Зареєструюся
×


Скачайте зразок трудового договору 2019

Укладання та зразок трудового договору 2019

 Скачати шаблон  

Кадрові звіти 2019

У 2019 році кадровиків очікує підготовка 13-ти звітів. Які саме звіти доведеться подавати та за якими формами складати, — у таблиці кадрових звітів 2019.

 Скачати таблицю